Elaeagnus pungens 'MACULATA'

Elaeagnus pungens
Elaeagnus pungens 'MACULATA'
hlošina pichlavá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:žlutá a světle zelená a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hlošina pichlavá je japonský taxon a stálezelený druh hlošiny. Vyznačuje se velkými a většinou nápadně vybarvenými listy a 2-3 cm dlouhými trny posetými podél větviček, čehož ve své domovině využívali zejména v živých plotech jako přirozenou bariéru proti zvěři. Existuje několik málo odrůd, které se liší vybarvením listů a v zahradách do zóny 6 se více než pro tento užitek pěstují pro svou okrasnou hodnotu. Roste rychle a je snadno tvarovatelná.

Maculata je pestrobarevná odrůda hlošiny pichlavé se široce oválnými až vejčitými, kožovitými, velmi lesklými a neopadavými listy o délce až 10 cm. Při okrajích jsou tmavě zelené a lehce zvlněné, uprostřed jasně žluté a na pomezí tmavě zelené a žlutá najdete světle zelené melíry. Mladé listy jsou světle hnědé a vyzdobené tečkami jako hvězdným prachem, než dozrají do barvy. Rub listů je stříbřitý. Na podzim v paždí listů vykvétají málo nápadné, zato velmi výrazně, po karafiátech voňavé květy. Většinou neplodí.

Hlošina pichlavá roste rychle, přičemž odrůda Maculata není tak šílená ohledně ročních přírůstků. Roste poměrně nepravidelně, rozkládá se spíše do šířky a ve věku 10 let může mít kolem 1,5 metru do výšky a o polovinu více do šířky. Jarním střihem si můžete vymodelovat pěkně tvarovaný keř. U barevných hlošin často dochází k tzv. reverzi = návratu k původnímu genotypu, kdy začnou růst větve s pouze zelenými listy. Takové je potřeba co nejdříve odstranit, protože bývají bujnější než ty barevné a mohou za čas nekontrolovaně ovadnout celý keř.

Hlošiny lze od jara do podzimu kdykoli a kdekoli stříhat. Co se týče půdy, nejsou vůbec náročné na její kvalitu, neboť dokáže absorbovat dusík z atmosféry a převádět jej do kořenového systému, což je živí. Každopádně zem nesmí být podmáčená nebo nepropustná a na zimu doporučujeme zamulčovat jako ochranu proti teplotním výkyvům a vyschnutí. Tato hlošina patří k těm odolnějším na mráz a pěstuje se i v teplejších oblastech Sibiře, protože i po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Výborně prospívá v otevřených lokalitách a nevadí jí větrná stanoviště, zasolení, horko a jakmile zakoření, je výborně odolná dlouho trvajícímu suchu. Mrazuvzdorná do min. -23 °C.

Poslední revize 20-08-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Elaeagnus x ebbingei 'LIMELIGHT'
Elaeagnus x ebbingei 'ELEADOR®'
Ligustrum ovalifolium 'AUREUM'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.