Morus trilobata 'TESI UBALDO'

Morus trilobata
Morus trilobata 'TESI UBALDO'
moruše trojlaločná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Moruše trojlaločná nese synonymum moruše australská, přestože pochází s největší pravděpodobností z Číny a poprvé ji jako samostatný druh zařadil a popsal čínský botanik Siu Shih Chang. Jedná se o vzácný až neznámý druh, jež se poněkud podobá moruši velkolisté verze platanolistá a je zde pravděpodobnost, že moruše platanolistá má tuto vzácnost ve svém rodokmenu.

Tesi Ubaldo byla do roku 2015 rostlinná školka v Toskánsku, které se za svou dlouhou dobu existence podařilo představit několik zajímavých selekcí rostlin, včetně stejnojmenné odrůdy této moruše trojlaločné. Od původního druhu se liší výraznějšími lalůčky podél listů a kratší čepelí hlavního laloku. Jedná se o nízký strom s pomalu rostoucí korunou a velmi dekorativními listy. Jsou opadavé, 10-15 cm dlouhé, trojúhelníkovitě trojlaločné s množstvím menších, nepravidelných, papírovníku podobným lalůčků podél okrajů, nápadně lesklé a svěže zelené barvy. Na podzim se mění do stejně svítivě žluté, jako umí například jinany. Začátkem léta tvoří spíše menší množství drobných, jedlých a chutných plodů černé barvy - moruší.

Koruna je deštníkovitá a roste sama od sebe pomalu, ale můžete jí pomoci zpětným jarním řezem - seřezat všechny loňské na cca 5-10 cm, aby do léta vytvořila dlouhé větvičky s množstvím listů větší velikosti, než je běžné. Vytvoří vám překrásný, nízký strom s romanticky do stran rozkladitou korunou.

Najděte jí pěkné a chráněné místo, kde se bude vyjímat jako solitér. Snáší jakoukoli dobře odvodněnou půdu, ale v hluboké, živné zemi poroste rychleji a bude mít věší, atraktivnější listy. Hnojení po narašení listů do půlky léta zajistí větší a pěknější korunu. Spolehlivě mrazuvzdorná do -24°C a snáší i dočasné výkyvy až do -27°C

Poslední revize 15-02-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Morus alba ('Platanifolia') 'MACROPHYLLA'
Platanus x hispanica 'ALPHEN'S GLOBE'
Liriodendron tulipifera 'EDWARD GURSZTYN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.