Morus alba ('Platanifolia') 'MACROPHYLLA'

Morus alba ('Platanifolia')
Morus alba ('Platanifolia') 'MACROPHYLLA'
moruše platanolistá, morušovník bílý
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Morušovník bílý se považuje za původně čínský taxon s výskytem po celé Asii od mírného k subtropickému klimatu až po Indii, ale i Evropa moruše využívala již ve starověku. Pověstné byly například dalmatské sady, kde se morušovník pěstoval hlavně pro velké množství sladkých plodů s vysokým obsahem životu prospěšných látek. Plody se navíc snadno sušily, čímž se zajistila jejich trvanlivost až do další sklizně, není tudíž divu, že byl jednou ze zásadních dřevin zajišťující obživu a zdraví. Dnes se morušové bobule řadí mezi superpotraviny. V nejteplejších oblastech se pěstuje jako farma pro bource morušového, z jehož vláken (výměšků) se vyrábí až 95% veškerého hedvábí na světě.

Macrophylla je nádherný kultivar moruše bílé, který se zjednodušeně, přesto naprosto trefně, nazývá moruše platanolistá. Jak sám název napovídá, její listy jsou hluboce vykrajované jako listy platanu. Jsou opadavé, sytě zelené, lesklé a velké – dorůstají až 35 cm na délku a 15-17 cm na šířku. Zajímavostí je, že mladé listy jsou po narašení dokonale vejčité až protáhle srdčité jako u botanického druhu a až s příchodem léta se nové listy na koncích větví tvarují do platanových. Mají 3 až 5 nápadně špičatých a protáhlých cípů. Raší později než většina opadavých stromů. Pokud je dlouhý a pěkně pozvolný podzim bez předčasných mrazů, před opadáním se zbarví nakrátko do žluta. Avšak často se stane, že zůstanou na stromě dlouho zelené a první slabý mráz je zbarví dohněda a rychle opadají. V první polovině léta se objevují drobné plody tmavě červené až černé barvy – jedlé moruše, kterých asi polovina opadá ještě před dozráním.

Moruše platanolistá, na rozdíl od platanu, tvoří nevysoké stromy s efektně rozložitou, širokou, deštníkovitou korunou. Proto se velmi často setkáte s poněkud romantickou lavičkou u jeho kmene, kde si můžete užít stinného posezení. Nepěstuje se pro plody ale kvůli až exotickým listům. Tvar koruny i rychlost růstu se odvíjí od stříhání. Pokud korunu seřežete tak, že ponecháte cca 20 cm z loňských větví, stromu narostou nové větve dlouhé (50-120 cm) a na nich velké a brzy platanově tvarované listy. Koruna bude plošší jako deštník s mírně skloněnými konci větví. Pokud se zkracovat nebude, roční přírůstky budou přiměřené (kolem 30 cm) a koruna poroste pravidelně do šířky i do výšky ve tvaru klobouku. Řez provádějte po odeznění nejhorších mrazů, ale než se začnou nalévat pupeny.

Moruše bílá miluje slunná a výhřevná místa, ale je velmi mrazuvzdorná. Snáší jakoukoli dobře odvodněnou půdu, ale v hluboké, živné zemi poroste rychleji a bude mít větší, atraktivnější listy. Nevadí jí jíl ve spodních partiích. Čerstvě přesazované stromy potřebují na první 3-4 roky pevnou oporu (zavětrovací úvaz), než zakoření. Má mělké kořeny, které nenarušují zídky ani komunikace, ale nesnáší posypovou sůl, tak se nehodí podél silnic. Považuje se za středněvěkou a její věk se často srovnává se životem člověka. Spolehlivě mrazuvzdorná do -30 °C a snáší i dočasné výkyvy až do -36 °C, pokud má zralé dřevo.

Poslední revize 19-01-2009; 07-02-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Morus alba ('Platanifolia') výška kmene 200-210 cm, obvod kmene 14-16 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Morus trilobata 'TESI UBALDO'
Morus alba ('Platanifolia Fruitless') 'FRUITLESS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.