Liriodendron tulipifera 'EDWARD GURSZTYN'

Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera 'EDWARD GURSZTYN'
zakrslý tulipánovník, lyriovník
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Tulipánovník (lyriovník) je velice oblíbený strom, jehož základní druh svou velikostí patří spíše do parků a arboret. Avšak v roce 1995 byl nalezen čarověník na jednom z těchto vysokých stromů, u kterého bylo zřejmé, že bude zakrslý. Další pěstování potvrdilo, že
se jedná o novou mutaci, která zajišťuje pomalý a kulovitý růst. Nalezl jej ve své školce Lucjan Gursztyn z Polska a pojmenoval jej po zakladateli školky Edwardu Gursztynovi.

Tulipánovník Edward Gursztyn je vítané zpestření mezi pomalu rostoucími stromy s kulovitou korunou. Nabídne typické listy lyriovníku ve tvaru lyry, svěže zelené, opadavé, které na podzim žloutnou. Jsou jen o chloupek menší než na základním druhu. Květy zatím nebyly spatřeny. Koruna dorůstá kolem 2m do šířky a výška stromu závisí na výšce kmene, na který je naroubován. Pro pěkný tvar není potřeba stříhat, ale je možné jeho velikost regulovat řezem zjara před rašením.

Tulipánovník vysaďte na slunné místo. Potřebuje dobrou, živnou, propustnou zem, nejraději lehce kyselou (přidejte rašelinu) a vlhkou, nikoli mokrou. Mladé stromky doporučujeme na větrných stanovištích upevnit k opoře, aby dobře zakořenily a měly rovný vzrůst. Netrpí na choroby a většinou ani na škůdce. Plně mrazuvzdorný do cca -27°C.

Poslední revize 26-03-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Platanus x hispanica 'ALPHEN'S GLOBE'
Morus trilobata 'TESI UBALDO'
Fraxinus ornus  'MECZEK'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.