Platanus x hispanica 'ALPHEN'S GLOBE'

Platanus x hispanica
Platanus x hispanica 'ALPHEN'S GLOBE'
zakrslý platan
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Alphen’s Globe je v poslední době velmi vyhledávaný nízký strom, neboť v sobě snoubí krásu svého rodiče – platanu a zároveň nabídne o hodně menší vzrůst, čímž se vejde i do malé zahrádky. Jeho opadavé listy jsou až 20 cm velké, klasicky platanově pěticípé, hluboce vykrajované, sytě zelené a zespod jemně plstnaté. Důvodem, proč si někdo vysadí doma platan, bývá i borka jeho kmene, která se odlupuje a zanechává jej malebně skvrnitý v barvách šedé, zelené, krémové a hnědé tak trochu jako vojenské maskování. Další zajímavostí jsou plody, což jsou asi 3cm velké, pichlavé kuličky, které na stromě zůstávají dlouho po opadání listů až do jara.

Tato odrůda roste pomalu a vytváří široce kulovitou, velmi pravidelnou, hustou korunu, která v dospělosti může mít kolem 2m do šířky i výšky. Střih je možný na konci zimy, ale pro zachování tvaru není potřebný.

Dobře snáší městské znečištěné ovzduší a zadláždění. Není náročný na půdní typ, ale když si může vybrat, dává přednost vlhčí, křemičité zemi. Výborně snáší extrémní výkyvy teplot a jakmile dobře zakoření, tak i dočasné zamokření. Plně mrazuvzdorný do min. -30°C.

Poslední revize 21-04-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Morus trilobata 'TESI UBALDO'
Liriodendron tulipifera 'EDWARD GURSZTYN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.