Magnolia grandiflora ('Galissonniére Nana') 'NANA'

Magnolia grandiflora ('Galissonniére Nana')
Magnolia grandiflora ('Galissonniére Nana') 'NANA'
zakrslá magnólie velkokvětá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Magnólie
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud jste si zamilovali velké, voňavé květy, tuhé a lesklé listy a celkové vzezření velkokvěté magnólie, ale obáváte se, že běžné druhy se do vaší malé zahrádky nevejdou, nabízíme vám velmi atraktivní odrůdu, která nese jednoduchý název: Nana. Jako vše s tímto názvem ve světě botaniky je i tato magnólie zakrslou variantou velkého rodiče. Pochází z Itálie a většinou ji najdete pod názvem Gallissoniensis Nana/Galissonniére Nana, což z taxonomického hlediska není úplně správně, ale vem to čert.

Velkokvětá magnólie Nana nese smetanově bílé, silně voňavé květy o šířce kolem 20-22 cm, ale není běžné, že se úplně rozevřou, neboť díky hustotě olistění jí vždycky nějaký list překáží. S velkou pravděpodobností byla jedním z rodičů odrůda Goliath (Praecox), čemuž odpovídá tvar i barva listů. Jsou neopadavé, jen o trochu menší než na velkokvětých magnóliích, tmavě zelené a velice lesklé, ze spodní strany hustě pokryté zrzavým semišem jako ochrana proti vysoušení větrem, při krajích výrazně zvlněné do všech stran a mají zakulacenou špičku.

Roste hustě, velmi pomalu a bez stříhání stvoří velmi efektní, v mladí lehce pyramidální, později široce zaoblený tvar. Střih v našich podmínkách není žádoucí, neboť hlavní kvetení probíhá na výhonech, které dozrály v předchozím roce. Kvete postupně, jeden květ za druhým, od začátku léta až do odkvětu všech poupat, kterých je rok od roku více, takže ještě v září můžete čekat květy. Nejčastěji se pěstuje jako stromeček s nízkým kmenem, který vydatně sílí, čímž rostlině dodává vzezření letitého stromu.

Potřebuje hodně výživnou, vlhkou ale nikoli mokrou půdu přednostně kyselé reakce. Má ráda, když je ve spodních partiích jíl, ze kterého po dobrém prokořenění, jež může zabrat až 3 roky, bude čerpat živiny. Nikdy ji nesmíte zasadit do velké díry vykopané v jílu – utopí se. Sledujte pokyny k výsadbě. V prvních třech letech po výsadbě bohatě hnojte hnojivy na vřesovištní rostliny nebo kvetoucí dřeviny. V chladnějších oblastech doporučujeme rostlinu při extrémních mrazech (pod -20°C) zakrýt bílou textilií na maximálně 2 týdny, aby ji slunce a mrazivý vítr nevysušovaly. Nikdy ji nenechte zabalenou celou zimu! Mrazuvzdorná do cca -20°C, s ochranou snese krátkodobě i silnější mráz.

Poslední revize 22-09-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia grandiflora  'LITTLE GEM'
Magnolia grandiflora 'FRANCOIS TREYVE'
Magnolia grandiflora 'KAY PARRIS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.