Magnolia grandiflora 'FRANCOIS TREYVE'

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'FRANCOIS TREYVE'
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Magnólie
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Francois Treyve je francouzská odrůda, která je již více než 100 let stará, ale do komerčního pěstování se příliš nedostala díky obtížnému množení. Je to škoda, protože se jedná o velmi odolnou rostlinu, vhodnou do naší klimatické zóny pro zimy s nejnižšími teplotami kolem -24°C. Byla pojmenována po svém objeviteli, zahradnímu architektovi, který ji objevil ve francouzském městě Auvergne na konci 19.století.

Stálezelená magnólie Francois Treyve je kompaktní, vyšší keř či nízký strom, který nese tmavě zelené, velmi lesklé, široce vejčité, téměř okrouhlé listy, zespodu pokryté vrstvou jemných chloupků zrzavě hnědé barvy. Ta rostlině pomáhá proti nadměrnému vypařování vody. Na začátku léta vykvétá nádhernými, smetanově bílými, silně voňavými květy, jejichž velikost je něco málo přes 20 cm v průměru. Květy se objevují postupně, jeden po druhým a zralá, dobře zakořeněná rostlina dokáže kvést až 2 měsíce.

Tvar této odrůdy je oválný, spíše vzpřímený, nemá tendence rozkládat větve příliš do stran, čímž je vhodná i do menších zahrad. Ve věku 10 let může mít kolem 2,5m na výšku a 1,5m do šířky. Kvete na koncích loňských výhonů, jakýkoli řez je tudíž potřeba provádět opatrně, abyste se nepřipravili o květy. Ale stříhání se v našich podmínkách nedoporučuje. Vysaďte ji jako nápadnou solitéru před dům nebo zakomponujte do letně laděné zahrady, nejraději poblíž bazénů a letních teras, kde si jejích květů užijete nejvíce.

Pro spolehlivý růst je nutné jí najít vhodné místo. Ideální by bylo umístění v zimním stínu, ale na plném letním slunci. Tato odrůda vysazená v dobré půdě zvládá i zimní oslunění. Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, propustnou. Starším rostlinám vyhovuje jíl, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Svými kořeny se rozrůstá do hloubky i do stran, takže bude potřebovat dostatek prostoru na vývin kořenů, minimálně 2m v průměru. Tento prostor zamulčujte, nic jiného už tam nevysazujte a příliš často tam nechoďte. Nemá ráda, když se jí dupe po kořenech. Hnojiva můžete používat organická, dobře odleželá, nebo průmyslová, přičemž množství dusíku by mělo být v rovnováze s ostatními prvky. Samotná dusíkatá hnojiva se používají pouze při regeneraci poškozených rostlin a to nejpozději do konce června.

Tato magnólie je mrazuvzdorná bez ochrany do cca -24°C, s ochranou a na dobrém stanovišti vydrží krátkodobě i mráz až do -28°C, jak prokázal strom ve francouzském Arboretu de Balaine. Při dlouhotrvajících nebo extrémních mrazech (pod -23°C) ji můžete zakrýt bílou netkanou textilií, a to pouze na DOBU NEZBYTNĚ NUTNOU (max. 2 týdny), čímž omezíte odpar vody z listů a všechny listy jí zůstanou krásné. Textilii sundavejte při několikadenním oblačném počasí. V zimě, pokud není zmrzlá zem a není ani přemokřená, opatrně zalévejte!

Poslední revize 27-01-2011
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora výška 140-160 cm, šířka 30-40 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Magnolia grandiflora výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 40-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora  'VICTORIA'
Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®
Magnolia grandiflora ('Galissonniére Nana') 'NANA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.