Arbutus unedo f. RUBRA

Arbutus unedo
Arbutus unedo f. RUBRA
planika, jahodový strom
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až sytě růžová
DOBA KVETENÍ říjen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Exotika
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jsem velký milovník středozemní macchie (makchie). Tímto termínem se označuje unikátní druh převážně stálezelené listnaté vegetace objevující se na vyprahlých a často skalnatých lokalitách jižní Evropy. Patří sem například vonokvětka, planika, dub cesmínový, rozmarýn, čilimník, jamovec a další druhy. Tyto rostliny si vybudovaly obranný arzenál proti extrémnímu suchu (kožovité listy jako zásobárna vody), horku (lesklý list odrážející sluneční paprsky), i zvěři (ostny nebo odpudivé vonné silice), což jim zajistilo přežití na velmi nehostinných místech. Zároveň jsme zjistili, že tato odolnost se nějak odráží i do jejich mrazuvzdornosti, tak jsme je začali jednu po druhé testovat a dnes již máme celou skupinu středozemních rostlin, kterým se u nás daří čím dál lépe, neboť s měnícím se klimatem ubývá vody v půdě a tyto keře a stromky jsou na sucho nejen zvyklé, dokonce jej vyžadují. Navíc jsou stálezelené, což je důležité plus pro naše dlouhé zimy.

Stálezelená planika je v macchii zastoupena hojně, možná stejně hojně jako dub cesmínový, neboť se úspěšně množí semeny a odolává požárům. Přirozeně tvoří nižší i vyšší střední patro středozemního lesa. Poprvé ji popsal Carl Linné roku 1753 a díky svému původu zůstala dominantou jižních krajů, kde se díky své adaptabilitě na letní sucha a zároveň i kráse často využívá v zahradách i městské zeleni. Nikdo zřejmě nepředpokládal, že by tahle kráska mohla zvládnout tuhé zimy v severněji položených zemích.

Výrazem Rubra se označuje celá skupina červeně kvetoucích selekcí planiky a někdy jsou rostliny tak krásné a odlišné od botanického druhu, že byly zaregistrovány jako samostatné odrůdy. Hlavní atrakcí planiky rubra jsou malinově růžové, konvalinkově tvarované květy, které jsou složené v krátkých hroznech a objevují se nejčastěji až na podzim, kdy téměř nic jiného nekvete. Dozrávají v jedlé plody, což jsou asi 2 cm široké kuličky, zprvu světle zelené, poté žlutavé a zralé jsou jahodově červené, což stromu dalo jeho jméno. Obsahují až 20 % cukru, ale chuť není zasyrova příliš výrazná, proto se používají spíše do marmelád, likérů a k dalšímu zpracování. Protože zrají velmi dlouho a je jich na keři hodně, často se stane, že nesklizené plody přezrají a samovolně na slunci fermentují, aniž by se kazily, proto si řidiči musí dát při jejich konzumaci pozor, neboť již obsahují alkohol. V přírodě je některá zvířata kvůli alkoholu cíleně vyhledávají stejně, jako například u nás se ptáci „sjíždí“ na zkvašených jeřabinách. Ve Středozemí planika zraje na jaře, ale u nás podzimní květy většinou pomrznou a čekáme až na jarní kvetení, které – pokud je horké a slunečné léto, může dát plody na podzim, ale nelze na to spoléhat.

Listy jsou stálezelené, úzce oválné až obvejčité, 6-10 cm dlouhé, kožovité, tuhé a s pilovitými okraji, jež jsou nápadnější blíže špičce. Jsou středně zelené a lesklé. Kvetoucí keř trochu připomíná pierisy. Větvičky jsou slabě oranžové, mladé červenavé a jakmile borka stárne, mění se na sytě červenohnědou barvu s tmavě granátově červenými vráskami. Po čase začne praskat a odlupovat se v menších šupinách.

Planika roste poměrně hustě do kulovitého až dómovitého habitu s vystoupavými větvemi. Zjara po mrazech ji můžete řezem povzbudit k hustšímu větvení. Často se tvaruje a nádherně vypadají vícekmenné formy, kdy se zachová několik silných, vzpřímených větví jako kosterní, ostatní se odřežou a letním řezem se formuje hřibovitá koruna. Takhle vyniknou její překrásné červenohnědé větve. Ve Středozemí může vyrůst v strom až osm metrů vysoký i široký, u nás přibližně polovinu.

Planika patří do čeledi vřesovcovitých a čekali byste, že vyžaduje stejnou zem jako třeba pěnišníky, ale není tomu tak. Potřebuje dobrou, živnou a VÝBORNĚ propustnou půdu, kde jí hlavně v zimě nebudou zahnívat kořeny. S jílovitým podložím ve větší hloubce si snadno poradí. Po výsadbě zem udržujte rovnoměrně vlhkou, ale jakmile zakoření, zálivku omezte nebo úplně vynechte – je zvyklá zvládnout celé léto pouze s deštěm bez naší zálivky navíc. Pěstujte ji na plném slunci nebo v jen v lehkém polostínu a přednostně na chráněném stanovišti. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny se zralým dřevem, aby během první zimy nedošlo k poškození mladých větviček. Zatím jsme nebyli schopni ji otestovat v nejsilnějších mrazech, doposud u nás zvládla -17 °C, ale severoameričtí pěstitelé ji vysazují v zóně 6 se zimními teplotami klesajícími až k -23 °C. Netrpí na choroby a ze škůdců ji výjimečně může ochutnat lalokonosec, ale moc mu nejede.

Poslední revize 28-02-2024.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Arbutus unedo výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Arbutus unedo
Arbutus unedo 'Bocarm' MERCURIUS
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.