Prunus lusitanica 'Ybrazo1' TICO®

Prunus lusitanica 'Ybrazo1'
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' TICO®
portugalský vavřín - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelenými dřevinami se zabývám už dlouho a nebojím se přiznat, že jejich lovení se stalo mou životní vášní. Přísloví tvrdí, že s jídlem roste chuť, což v sobě skrývá i riziko, že jednou přeci musí přijít stav, kdy už nebude co objevovat, nebo že to nebude dostatečně odlišné od již objeveného. Možná právě proto každý nový klenot, kterému se podařilo mě omámit, má pro mě nesmírnou cenu a nešetřím superlativy při jeho popisu. Přesto zůstávám střízlivý ve svých soudech a chválím jen to, čím jsem si opravdu jistý. Tentokrát jsem tak nadšený, že se mi pletou písmenka na klávesnici. Proč? Mám pro vás snad nejkrásnější stálezelený strom otužilý pro naše klima, který je schopný konkurovat i mnoha subtropickým nádherám.

Portugalský vavřín je jednou ze třech hlavních stálezelených dřevin, kterou nabízíme od samého počátku našeho fungování a většina z našich stálých zákazníků už ho dobře zná. Je nebývale otužilý a nesmírně elegantní. Poddruh azorica pochází z Azorských ostrovů, a i přes svůj oceánský původ má odolnost mrazům stejně vysokou jako botanický druh. K nám se dostal teprve nedávno, a to ve formě odrůdy TICO®, se kterou přišel Yves Breneliére z francouzského Machecoulu v roce 2012. Rostlina je chráněna evropským patentem EU 48972 z roku 2018.

Když jsem poprvé uviděl velké, lesklé a tučné listy portugalského vavřínu TICO®, bylo mi jasné, že se začíná psát nová kapitola stálezelených dřevin. Ověřil jsem si jeho mrazuvzdornost na několika lokalitách republiky a při sledování jeho chování a charakteru růstu mě okamžitě napadlo, že tohle je přesně ten typ, který bude vypadat přirozeně jako strom, nejenom jako keř. Pár zásahů nůžkami a nechal jsem ho růst. Už za dva roky se z tenkého špičáku vytvořil překrásný stromek s malebně rozložitou korunou a silným kmenem – portugalským vavřínům sílí kmen mnohem rychleji než kterýmkoli jiným stálezeleným dřevinám.

K tomu přidejte sytě bronzové nové rašení listů, sytě červené mladé větvičky a v červnu atraktivní střemchovitá květenství složená z drobných, velmi vonných, bílých květů. Prostě paráda. Z květů se tvoří černé plody a semínka v nezralých plodech mohou obsahovat stejnou látku jako hořké mandle, která je mírně jedovatá, ale semínka by se musela rozkousat, takže nebezpečí hrozí spíše domácímu dobytku než lidem. Dospělé listy jsou 10-13 cm dlouhé, široce vejčité, temně zelené a vysoce lesklé.

Stromové formy stálezelených dřevin můžete použít jako pěkné solitérní stromky nad menší keře či trvalky, kterým poskytnou úlevný stín od horkého letního slunce. Nebo je využijte jako vyšší clonu proti nechtěným pohledům z oken sousedních domů. Čerstvě vysazované stromky vždy vyvažte ke vhodné opoře – mladým stromkům stačí jeden kůl těsně vedle kmene, větším poskytněte pevný zavětrovací úvaz (tzv. trojnožku) na min. 3 roky.

Portugalský vavřín miluje plné slunce, ale poroste všude. Čím více vlhkosti – nikoli stabilního mokra, tím bohatší bude mít větvení i olistění. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí a výborně mu svědčí jíl ve spodních partiích půdního profilu. Je velmi odolný mrazu, pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. Protože je celá rostlina plná vody během celého roku, je nutno zalévat i v zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, stačí 1x za měsíc zkontrolovat půdu a dopřát mu 1-2 konve vody (podle velikosti rostliny). Pokud jej pěstujete jako solitér v trávníku, nenechte trávu růst až ke kmeni a udržujte jeho kořeny zamulčované kůrou alespoň po dobu 5-7 let. Konečná mrazuvzdornost ještě nebyla vyzkoušena ve všech podmínkách, ale předpoklad je do cca -25 °C.

Poslední revize 04-06-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' výška kmene 110-120 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Prunus lusitanica
Prunus laurocerasus 'Anbri' ETNA®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.