Prunus lusitanica

Prunus lusitanica
Prunus lusitanica
portugalský vavřín - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a s radostí vám nabízíme ty nejotužilejší druhy i ve formě stromů, abyste si po celý rok mohli užívat pěkného, neopadavého listí nad vašimi hlavami.

Tzv. portugalský vavřín pochází z jihozápadní Evropy a patří k našim nejoblíbenějším a překvapivě VELMI otužilým stálezeleným listnáčům. Řadí se do stejné skupiny jako bobkovišně, ale má tenčí a elegantnější listy, jež nerostou vzpřímeně, ale jsou svěšené podobně jako například na hrušních. Větve přirůstají ve úhlu cca 45°a časem lehce přepadají, což ještě umocní uvolněný charakter a přirozený vzhled koruny.

V červnu vykvétá množstvím úzkých, v koruně malebně rozházených hroznů, složených z drobných, příjemně voňavých, bílých kvítků, po nichž následují temně černé, lesklé plody. Pro člověka jsou nejedlé a konzumace semen z nezralých plodů může způsobit zažívací obtíže. Starší informace o jedovatosti zralých plodů nebyly správné.

Miluje plné slunce, ale poroste všude. Pokud bude vysazen v dobré, propustné zemi, netrpí na zimní oslunění. V těžších půdách a v chladnějších oblastech je lépe jej zasadit do polostínu nebo zimního stínu, aby mu slunce v mrazivých dnech nespálilo listy. Lze jakkoli stříhat: v dubnu pro hustší větvení a v polovině července pro tvarování. Přirozený tvar je široce pyramidální se zaoblenou korunou a mírně přepadavými větvemi.

Čím více vláhy dopřejete, tím bohatěji poroste. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí a netrpí na chlorózu, protože si najde živiny hluboko v zemi. V našich testech se prokázal mrazuvzdornější než mnohé velkolisté bobkovišně. Pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Spolehlivě mrazuvzdorný do -24°C, snáší krátkodobě i nižší teploty. Čerstvě vysazené stromy je nutné upevnit na 2-3 roky do úvazu a kmeny obtočit jutou jako ochranu proti vysušení holomrazy a zimním sluncem.

Poslední revize 17-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus myrsinifolia
Prunus lusitanica 'ANGUSTIFOLIA'
Elaeagnus x ebbingei
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.