Prunus lusitanica

Prunus lusitanica
Prunus lusitanica
portugalský vavřín - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a s radostí vám nabízíme ty nejotužilejší druhy i ve formě stromů, abyste si po celý rok mohli užívat pěkného, neopadavého listí nad vašimi hlavami.

Tzv. portugalský vavřín pochází z jihozápadní Evropy a patří k našim nejoblíbenějším a překvapivě VELMI otužilým stálezeleným listnáčům. Řadí se do stejné skupiny jako bobkovišně, ale má tenčí a elegantnější listy, jež nerostou vzpřímeně, ale jsou svěšené podobně jako například na hrušních. Větve přirůstají ve úhlu cca 45°a časem lehce přepadají, což ještě umocní uvolněný charakter a přirozený vzhled koruny.

V červnu vykvétá množstvím úzkých, v koruně malebně rozházených hroznů, složených z drobných, příjemně voňavých, bílých kvítků, po nichž následují temně černé, lesklé plody. Pro člověka jsou nejedlé a konzumace semen z nezralých plodů může způsobit zažívací obtíže. Starší informace o jedovatosti zralých plodů nebyly správné.

Miluje plné slunce, ale poroste všude. Pokud bude vysazen v dobré, propustné zemi, netrpí na zimní oslunění. V těžších půdách a v chladnějších oblastech je lépe jej zasadit do polostínu nebo zimního stínu, aby mu slunce v mrazivých dnech nespálilo listy. Lze jakkoli stříhat: v dubnu pro hustší větvení a v polovině července pro tvarování. Přirozený tvar je široce pyramidální se zaoblenou korunou a mírně přepadavými větvemi.

Čím více vláhy dopřejete, tím bohatěji poroste. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí a netrpí na chlorózu, protože si najde živiny hluboko v zemi. V našich testech se prokázal mrazuvzdornější než mnohé velkolisté bobkovišně. Pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Spolehlivě mrazuvzdorný do -24°C, snáší krátkodobě i nižší teploty. Čerstvě vysazené stromy je nutné upevnit na 2-3 roky do úvazu a kmeny obtočit jutou jako ochranu proti vysušení holomrazy a zimním sluncem.

Poslední revize 17-01-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus lusitanica výška kmene 70 cm, šířka koruny 30-40 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Quercus myrsinifolia
Prunus lusitanica 'ANGUSTIFOLIA'
Elaeagnus x ebbingei
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.