Liriodendron tulipifera

Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera
lyriovník tulipánokvětý, tulipánovník
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 25-30m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:krémová a světle zelená a oranžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tulipánovník (lyriovník) je velice oblíbený strom, který i přes jeho velikost v dospělosti nachází místo v mnoha zahradách. Buď se podaří mu najít místo, kde nebude v budoucnu nic a ničemu překážet, nebo se odmlada stříhá a udržuje tak v menší velikosti, abychom si i v nižších patrech stromu užili neobvyklé stavby listů a hlavně na výsost zvláštních květů. Mimochodem správný český název tohoto stromu je lyriovník (či liriovník). Nikoli liliovník, jak bývá po staru často uváděno, protože nemá nic společného s liliemi, ale s lyrou jakožto hudebním nástrojem, kterému je tvar jeho listů podobný.

Tulipánovník je vysoký strom nesoucí středně velké, opadavé listy zelené barvy, které mají 2 cípy (parohy) a mezi nimi téměř souvislý spoj, takže list vypadá, jako by jej někdo usekl. Na podzim se mění na žluté. Ještě zajímavější atrakcí jsou jeho tulipánovité květy, přibližně 4-6 cm vysoké, mají žlutozelenou barvu a sytě oranžové plamínky ve spodní části, což poněkud světlému květu dodá na sytosti, zejména při pohledu do jeho vnitřku. Tyčinky jsou stejně vysoké jako celý květ a velmi nápadné. Kvetení začíná v červnu a trvá až měsíc. Po odkvětu strom zdobí zajímavé, úzké semeníky, jež na zimu seschnou a později se otevřou do tvaru hvězdy.

Protože kvete na koncích vyzrálých větviček, nedoporučujeme rostlinu stříhat zjara, pokud chcete mít hlavně květy, ale je-li to potřeba, tak ihned po odkvětu – v létě. Střih na konci zimy je naopak vhodný jako výchovný řez pro zhoustnutí rostliny. Kvete jako již starší strom – nejdříve v cca 10 letech věku, častěji ale v pozdějším věku. Tvar koruny je v mládí pyramidální, s věkem se zaobluje a mívá podobnou výšku jako šířku.

Tulipánovník vysaďte na slunné místo a počítejte se širokou korunou, která bude vrhat středně tmavý stín. Potřebuje dobrou, živnou, propustnou zem, nejraději lehce kyselou (přidejte rašelinu) a vlhkou, nikoli mokrou. Mladé stromky doporučujeme na větrných stanovištích upevnit k opoře, aby dobře zakořenily a měly rovný vzrůst. Netrpí na choroby a většinou ani na škůdce. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 18-07-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Liriodendron tulipifera výška 100-125 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Liriodendron tulipifera výška kmene 150-160 cm, obvod kmene 6-8 cm
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Liriodendron tulipifera výška kmene 150-160 cm, obvod kmene 6-8 cm
Český výpěstek
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Liriodendron chinense
Liriodendron x (tulipifera x chinense)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.