Liriodendron tulipifera

Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera
lyriovník tulipánokvětý, tulipánovník
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 25-30m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:krémová a světle zelená a oranžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tulipánovník (lyriovník) je velice oblíbený strom, který i přes jeho velikost v dospělosti nachází místo v mnoha zahradách. Buď se podaří mu najít místo, kde nebude v budoucnu nic a ničemu překážet, nebo se odmlada stříhá a udržuje tak v menší velikosti, abychom si i v nižších patrech stromu užili neobvyklé stavby listů a hlavně na výsost zvláštních květů. Mimochodem správný český název tohoto stromu je lyriovník (či liriovník). Nikoli
liliovník, jak bývá po staru často uváděno, protože nemá nic společného s liliemi, ale s lyrou jakožto hudebním nástrojem, kterému je tvar jeho listů podobný.

Tulipánovník je vysoký strom nesoucí středně velké, opadavé listy zelené barvy, které mají 2 cípy (parohy) a mezi nimi téměř souvislý spoj, takže list vypadá, jako by jej někdo usekl. Na podzim se mění na žluté. Ještě zajímavější atrakcí jsou jeho tulipánovité květy, přibližně 4-6 cm vysoké, mají žlutozelenou barvu a sytě oranžové plamínky ve spodní části, což poněkud světlému květu dodá na sytosti, zejména při pohledu do jeho vnitřku. Tyčinky jsou stejně vysoké jako celý květ a velmi nápadné. Kvetení začíná v červnu a trvá až měsíc. Po odkvětu strom zdobí zajímavé, úzké semeníky, jež na zimu seschnou a později se otevřou do tvaru hvězdy.

Protože kvete na koncích vyzrálých větviček, nedoporučujeme rostlinu stříhat zjara, pokud chcete mít hlavně květy, ale je-li to potřeba, tak ihned po odkvětu – v létě. Střih na konci zimy je naopak vhodný jako výchovný řez pro zhoustnutí rostliny. Kvete jako již starší strom – nejdříve v cca 10 letech věku, častěji ale v pozdějším věku. Tvar koruny je v mládí pyramidální, s věkem se zaobluje a mívá podobnou výšku jako šířku.

Tulipánovník vysaďte na slunné místo a počítejte se širokou korunou, která bude vrhat středně tmavý stín. Potřebuje dobrou, živnou, propustnou zem, nejraději lehce kyselou (přidejte rašelinu) a vlhkou, nikoli mokrou. Mladé stromky doporučujeme na větrných stanovištích upevnit k opoře, aby dobře zakořenily a měly rovný vzrůst. Netrpí na choroby a většinou ani na škůdce. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 18-07-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Liriodendron chinense
Liriodendron x (tulipifera x chinense)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.