Nandina domestica 'FIREPOWER'

Nandina domestica
Nandina domestica 'FIREPOWER'
nebeský bambus
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a červená a rudá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Krásný přírůstek mezi stálezelené rostliny, dostatečně otužilé pro naše podnebí, přispěchal v podobě této nandiny. Zatím nemá český název, tak se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus. Její listy jsou totiž zvláštně jemné, že při doteku šustí jako bambus. A je nebesky krásná, tak asi proto. Pochází z Indie, Číny a Japonska.

Firepower (nebo také „Fire Power“) je krycí jméno pro novou odrůdu z Nového Zélandu s většími listy oproti rodičovské rostlině a zakrslým růstem. Její listy jsou širší, podlouhle vejčité až kopinaté a zajímavostí je, že rostlina může mít najednou dvojí tvar I barvu listů. Nové listy na starších rostlinách jsou totiž velmi úzké, až provázkovité. Raší v barvě limetkově zelené (větší listy) nebo vínově červené (tenké listy), jsou zvláštně hebké a matné a během léta dozrávají ve středně zelenou. Na začátku podzimu se začnou vybarvovat do zářivě šarlatově červené, až ostře vínově červené v zimě a tak vydrží na keři až do jara.

Tato barevná hra je na každém místě jiná, přitom spolehlivá a činí z rostliny nápadný klenot v zahradě v období, kdy ostatní rostliny spokojeně spí. Pokud při neobvykle chladné zimě listí opadá, na jaře si vytvoří nové. Roste velmi hustě a pomalu, svého výškového maxima 1m dosáhne za více jak 20 let. Nestříhá se. Pěstujte ji v dobré, velmi vlhké ale dobře odvodněné zemi se zamulčovanými kořeny nejraději na plném slunci. Mrazuvzdorná do -20 až -24°C (na chráněném stanovišti).

Poslední revize 27-12-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.