Koelreuteria paniculata

Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata
svitel latnatý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jen málo dřevin se v našich podmínkách může pochlubit kvetením v létě, kdy všechny jarní keře a stromy už zdobí pouze listy. Svitel latnatý je tím jedním z mála. Jedná se o opadavý strom původem z Číny a přirozeným výskytem i v Japonsku a Koreji. Poprvé jej popsal roku 1772 ruský přírodovědec Erik Laxmann (1737-1796) a nazval jej na počest německého botanika Josepha G. Koelreutera (1733-1806). Zprávy o prvním stromě dovezeném do Evropy jsou z Velké Británie z roku 1763, kde byl vysazen v zahradách panství Croome ve Worcestershiru a zřejmě to byl právě tento strom, který Laxmann měl k dispozici k pozkoumání. U nás se podle Braunova seznamu objevil poprvé v pražské Královské oboře kolem roku 1835 a vzrostlé exempláře dnes zdobí parčíky a některé ulice Prahy 1 a 2.

Botanický druh svitelu latnatého vykvétá přibližně v polovině léta nádhernými, 30 až 40 cm dlouhými latami, jež jsou bohatě obsypané drobnými, sytě žlutými kvítky s málo nápadným červeným očkem. Vydrží kvést až 4 týdny a často jsou na stromech vidět pozdní květy spolu s plody schovanými v atraktivních tobolkách, které na stromě vypadají jako rozvěšené lampiónky dozrávající do lososově růžové barvy. Semena jsou vitální, na neudržovaných plochách snadno klíčí a v zemích s horkým klimatem časem tvoří bohaté houštiny, proto se např. na jihovýchodě USA řadí mezi invazní.

Další parádou jsou jeho exoticky vyhlížející lichozpeřené listy, jejichž jednotlivé lístečky mají na okrajích mnoho nestejně hlubokých zářezů, takže vypadají stříhané jako krajka. Jsou 20-45 cm dlouhé a výjimečně mohou být i dvojnásobně zpeřené. Raší nejpozději ze všech opadavých listnáčů (spolu s perskou akácií, ibišky nebo trubači), mladé lístky jsou růžové až bronzové, v létě dozrávají do svěže zelené a na podzim se mění buď do ohnivě oranžové až červené, nebo jenom zlátnou. Barvu určuje genetická výbava každého semínka a sytost zvyšuje použití kyselé půdy.

Svitel roste středně rychle až rychle (30-40 cm za rok), přirozeně do vícekmenného keře, ale ve školkách se častěji tvaruje do jednokmenného stromu vhodného do stromořadí. Koruna je s věkem téměř pravidelně kulovitá až dómovitá. Řez není nutný, ale lze zakracovat a tvarovat na začátku jara před rašením, ale po odeznění nejsilnějších mrazů. Je možný i zpětný řez, kdy ponecháte jen cca 20-30 cm loňských větví a nové přírůstky budou dlouhé, silné a listy extrémně velké. Ale po radikálním řezu někdy nemusí v létě vykvést. Koruna nabízí příjemný, avšak nepříliš tmavý stín umožňující pěstování polostinných rostlin pod ní.

Přestože se tento strom řadí k menším až středně velkým, jeho pěstování se v Čechách zatím bohužel omezilo pouze na parky a ojedinělou městskou výsadbu, ale určitě si zaslouží širší rozšíření. V zahradách se běžná výška i šířka pohybuje mezi 5-7 m, v parcích a arboretech s neomezeným prostorem na kořeny dokáže dorůst dvojnásobek. Má výhodu, že kromě zamokření snáší jakoukoli půdu i městské znečištění. Pro bohaté kvetení potřebuje slunné, výhřevné místo a pěkné léto. Rostliny starší 3 let jsou plně mrazuvzdorné do min. -30 °C a údajně zvládnou dočasně až -34 °C.

Poslední revize 08-12-2008; 04-10-2014; 14-02-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Koelreuteria paniculata výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Koelreuteria paniculata výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Koelreuteria paniculata výška kmene 160-200 cm, obvod kmene 8-10 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Koelreuteria paniculata výška kmene 160-200 cm, obvod kmene 8-10 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Koelreuteria paniculata výška 200-250 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.