Koelreuteria paniculata

Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata
svitel latnatý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jen málo dřevin se v našich podmínkách může pochlubit kvetením v létě, kdy všechny jarní keře a stromy již zdobí pouze listy. Svitel latnatý je tím jedním z mála.

Tento strom původem z Číny vykvétá přibližně v polovině léta nádhernými ,až 30 cm dlouhými latami, obsypanými sytě žlutými drobnými květy, které vydrží na stromě 3-4 týdny. Po odkvětu nese plody schované v losově načervenalých tobolkách, které na stromě vypadají jako rozvěšené lampionky.

Koruna je s věkem téměř pravidelně kulovitá. Exoticky vyhlížející lichozpeřené listy jsou navíc stříhané jako krajka. Raší bronzově růžově, v létě mají svěže zelenou barvu a na podzim se mění na ohnivě oranžovou a poté zlátnou, odtud americké pojmenování Golden Raintree. Roste středně rychle. Řez není nutný, ale lze stříhat na začátku jara před rašením, ale po odeznění nejsilnějších mrazů.

Přestože se tento strom řadí k malým až středně velkým, jeho pěstování se v Čechách zatím bohužel omezilo pouze na parky a ojedinělou městskou výsadbu. V zahradách se běžná výška pohybuje mezi 4-7m, v parcích a arboretech dokáže dorůst do 10m. Určitě si zaslouží širší rozšíření. Má výhodu, že kromě zamokření snáší jakoukoli půdu i městské znečištění. Pro dobré kvetení potřebuje horké léto a slunné místo. Rostliny starší 3 let jsou plně mrazuvzdorné do -27°C.

Poslední revize 08-12-2008; 04-10-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.