Pulmonaria 'SHRIMPS ON THE BARBIE'

Pulmonaria
Pulmonaria 'SHRIMPS ON THE BARBIE'
plicník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Plicník je rod čítající asi 16 druhů a řadí se mezi léčivé byliny. Většina se vyznačuje modrými až růžovými květy a často uvidíte obě barvy na stejném stonku, ale existují i výlučně jednobarevné odrůdy a najdete mezi nimi i takové, jejichž květy jsou velmi světlé až bílé. Některé druhy a odrůdy se naopak pěstují pro jejich téměř exoticky velké listy v létě, které nabízí různé formy panašování a mramorování. Vesměs jsou to stínomilné trvalky pocházející z Evropy a Asie, které mají rády přiměřené vlhko, ale stepní druhy zvládají i plné slunce a sucho. Pro dosažení nejhezčích forem listů i květů zároveň se mezi sebou kříží více druhů a tyto hybridy je lépe použít v polostínu.

Ten nejjednodušší překlad jména odrůdy plicníku Shrimps on the Barbie by mohl znít ‚Krevety na Barbíně‘ a úplně vidím oživlou disproporční panenku z plastu, jak se namísto opalovacího krému maže krevetovým koktejlem za zvuku devadesátkového hitu dánské kapely Aqua. Jenže ‚barbie‘ je zároveň australský slang pro barbecue, jinými slovy tato trvalka má nejspíš připomínat grilované krevety na bujaré party u protinožců. A protože ji vyšlechtili v americké školce Terra Nova Nurseries, hádám, že v jejich šlechtitelském týmu mají nějakého australského vtipálka, který tak učinil aspoň malý otisk své kultury do jména nové trvalky.

Plicník Shrimps on the Barbie se stal mým favoritem a láskou na první pohled. Nese sytě malinově růžové květy bez modrých či fialových tónů na pozadí atraktivně strakatého listí. Kvetení u nás začíná během prvních teplejších dnů jara, obvykle v první polovině dubna a pokračuje asi měsíc. Květní stonky jsou 20-30 cm vysoké. Listy mají nápadné, šedostříbrné skvrny různé velikosti a jejich zeleň je šťavnatější a svěžejší ve srovnání s většinou ostatních odrůd, které jsou spíše sivě zelené. Jsou polo-opadavé, široce kopinaté, během kvetení nevelké a jakmile kvetení skončí, ze země začnou vyrůstat nové, až trojnásobné velké listy, které nezapřou jednoho z rodičů p. saccharata.

Plicníky, zejména jeho velkolisté formy potřebují živou a kyprou zem, která nebude vysychat, ale nebude trvale podmáčená, aby nechytaly houbové nemoci. V přírodě rostou přirozeně pod stromy, které jim zaručují nevysychání půdy a v kypré, dosti živné zemi bez ohledu na pH. Patří do polostínu nebo do stínu, na slunce reagují popálenými listy. I když zůstanou po zimě některé listy pěkné, brzy zjara celý trs seřízněte kousek nad zemí. Mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 31-03-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Pulmonaria 'SHRIMPS ON THE BARBIE'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Pulmonaria 'SHRIMPS ON THE BARBIE'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Pulmonaria 'Tanezahpi' PINK HAZE
Pulmonaria 'HIGH CONTRAST'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.