Taxus baccata 'DAVID'

Taxus baccata
Taxus baccata 'DAVID'
tis červený
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:žlutá a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Neradi slyšíme, když někdo nazývá některou rostlinu "obyčejnou". Vždy jde jen o přístup pozorovatele. Tisy jsou často těmi otloukánky, které se často hází do stejného pytle s cedulkou „obyčejné“ a je to škoda, protože mohou být i nádhernými solitérami vaší zahrady stejně jako dokážou vytvořit užitečnou zelenou stěnu. Výborně hodí do mnoha typů zahrad, jelikož jejich kultivary a kříženci nabídnou vícero tvarů, velikostí a dokonce i barev jehličí. Tis červený je naše domácí evropská dřevina, jejíž výskyt zasahuje od Britských ostrovů až po jihozápadní Asii a vyskytuje se v severozápadní Africe.

David je sloupovitě rostoucí odrůda tisu červeného z roku 1987 s nazlátlými jehlicemi. Roste pomalu do hustého keře s vystoupavými větvemi naměstnanými téměř neprostupně jedna vedle druhé jako vojáci, takže vytváří už v mladém věku efektní, vzpřímené a poměrně štíhlé figury s mírně rozevřeným vrškem. Nové jehlice jsou zlatavé kolem okrajů, ale přechod mezi žlutou a zelenou je pozvolný – není to proužek. Keře jsou seshora vždy žlutější než spodní partie, neboť mladého jehličí je vždy více výše než po bocích. Netrpí na rozvalení sněhem a snáší silnější mráz než základní (botanický) druh. Výborně svým vertikálním akcentem doplní jakoukoli kompozici díky žlutému odstínu rozsvítí tmavě zelená aranžmá. V 15 letech mívá kolem jednoho metru na výšku.

Teď několik poznámek o jedovatosti tisů. Celý keř obsahuje látky mírně jedovaté pro člověka, avšak silně jedovaté pro koně. Rovněž se traduje, že jeho červené plody jsou pro člověka jedovaté, ale není to úplná pravda – jed obsahují pouze semínka zevnitř plodu, která by se navíc musela řádně rozkousat, a to nikdo neudělá, protože okamžitě v ústech zhořknou a člověk je automaticky vyplivne. Naopak, mnoho vyznavačů nevšedního ovoce pokládá dužinu plodů za sladkou delikatesu, a i z medicínského hlediska je ověřeno, že i kdybyste pecku nevyplivli, neporušeně by prošla zažívacím traktem bez dalších obtíží. Podtrženo a shrnuto – prostě tis nejezte, ale těšte se z jeho krásy.

Co se týče umístění, je to dřevina velice univerzální, která poroste všude, téměř v jakékoli dobře odvodněné půdě – kyselé i zásadité. Tisy mají tu výhodu, že je můžete vysadit jak na slunce, tak do úplného stínu. Pokud je budete řezat seshora, počítejte s tím, že se budou rozrůstat více do šířky. Mrazuvzdornost jednotlivých druhů i odrůd tisů se může výrazně lišit, David je odolný do cca -29 °C a zvládá i venkovní nádoby s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 03-02-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Taxus baccata 'FASTIGIATA AUREA'
Taxus baccata  'FASTIGIATA AUREOVARIEGATA'
Cephalotaxus harringtonii 'KOREAN GOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.