Nepeta 'CAT'S PAJAMAS'

Nepeta
Nepeta 'CAT'S PAJAMAS'
šanta
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šanta je obsáhlý rod trvalek původem snad ze všech mírných a chladných částí světa. Jedná se o odolné rostliny s vonnými listy a většinou modrofialovými květy, přesto některé odrůdy jsou i bílé a jeden druh dokonce žlutý. Mezi nejznámější druhy patří n. nervosa, n. sibirica a hybrid n. x faassenii. Mnoho moderních odrůd jsou již následní kříženci. Ne všechny šanty jsou kočičí, jinými slovy ne všechny druhy obsahují silici, která jim voní.

Cat’s Pajamas (‚Kočičí pyžamo‘) je zřejmě nejzakrslejší hybridní šanta, kterou jsme doposud prodávali. Tvoří kompaktní, zakulacené bochánky o výšce kolem 30 cm a šířce 40-50 cm ve věku 4-5 let. Její stonky jsou hustě pokryté květy a to už od země. Květy jsou drobné, modrofialové a v první, nejsilnější vlně se objevují koncem května. Rostlina je atraktivní asi měsíc a poté doporučujeme ostříhat těsně nad zemí, čímž ji přimějete vytvořit nový trs se svěžími (po prvním kvetení neunavenými) listy a dalšími květy, které se budou objevovat až do posledních teplých a slunečných dnů začátku podzimu. Drobné listy jsou opadavé, středně zelené, velmi voňavé po meduňce a mátě s trochou koření a na podzim červenají.

Díky dlouhému období květu je ideální do letně laděných zahrad, jako obruba trvalkových záhonů nebo podél cestiček, na terasy a balkóny a do kompozic s jarními keři, které v červnu vystřídá letním kvetením. Odrůdu vyšlechtil roku 2015 Hans A. Hansen z americké školky Walters Gardens jako křížence mezi odrůdou Purrsian Blue a selekcí druhu n. phylloclamis. Patent č. PP31127 vyšel roku 2019.

Šanta není náročná na půdní typ, ale není tak suchomilná, jak se pěstitelé občas domnívají. Má ráda plné slunce nebo polostín a vysoké druhy by neměly úplně vyschnout. Zem nemusí být příliš živná ani neustále zavlažovaná, aby trs neměl tendenci přerůstat a stonky polehnout. Ideální je běžná zahradní, dobře propustná půda jakékoli pH reakce. Je to spolehlivá rostlina, která krom jarního sestříhnutí, popřípadě druhého střihu po prvním kvetení nevyžaduje po celý rok žádnou péči. Velmi mrazuvzdorná až do cca -37 °C a vhodná i do venkovních nádob.

Poslední revize 25-09-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Nepeta 'PURRSIAN BLUE'
Nepeta 'WALKER'S LOW'
Perovskia  'LITTLE SPIRE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.