Aucuba japonica 'ANGELON'

Aucuba japonica
Aucuba japonica 'ANGELON'
aukuba japonská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Aukuba japonská je nižší až středně vysoký stálezelený keř s velkými listy. Do Evropy byla z Japonska dovezena poprvé v roce 1783. Je velmi oblíbená zejména v Anglii, ve státech Beneluxu a ve vlhčích oblastech Německa, kde vysoká vzdušná vlhkost a mírné zimy fungují jako výborný katalyzátor a keř roste do výšky i šířky. Probarvené odrůdy jsou nápadné a vypadají luxusně. Umísťují se zejména na místa pod vyšší stromy nebo mezi tmavé keře, které svou barvou rozzáří.

Původ této odrůdy se mi nepodařilo dohledat, neboť se zdá, že jde o poněkud letitou dámu. Naposledy ji zmiňuje ve své knize o panašovaných dřevinách Variegated Trees And Shrubs nizozemský botanik Ronald Houtman roku 2004, kde dokonce připouští i italsky znějící formu odrůdového jména Angeloni, což by mohlo odkazovat na případnou selekci v některé z mnoha italských školek, kde se aukuby hojně pěstují a přirozeně vznikají i nové mutace. Zároveň byla tato odrůda zařazena mezi 22 ohrožených variet, na které záchranný projekt vytvořila Kalani Seymour z britské charitativní organizace Plant Heritage spolupracující s významnými ikonami ostrovní hortikultury, jako jsou např. RHS, The National Trust, Královské botanické zahrady v Kew a další.

Angelon je další z panašovaných odrůd japonské aukuby. Ve srovnání s jejími staršími sestrami vykazuje pomalejší růst a kompaktnější habit pěkného, pevného keře se vzpřímenými větvemi. Její neopadavé listy mají temně zelený základ a nabízí až 70 % povrchu pokrytého zářivě žlutou barvou v různě velkých skvrnách. Jsou velké (až 20 cm dlouhé a 10 cm široké) a přestože jsou kožovité, na dotek jsou měkké, když je porovnáme s jinými stálezelenými dřevinami (bobkovišně, cesmíny). Jsou velmi lesklé, čímž rostlině propůjčují obzvlášť luxusní vzhled. Jedná se o samičí odrůdu, která je-li opylena jinou samčí odrůdou, na konci léta tvoří velké, lesklé, sytě červené, nejedovaté ale nejedlé bobule. Keř vypadá nádherně před vchodem do domu, kam příliš nesvítí slunce, v rododendronové zahradě a mezi jinými, tmavě zelenými, stálezelenými keři, které poskytnou ochranu proti přímému slunci.

Přestože vypadá jako interiérová rostlina a většinou je pěstována spíše v nádobách v bytech či kancelářích, dobře se jí daří v našem klimatu i venku. Doporučujeme ji sázet do stínu nebo na místo, kde bude chráněná před zimním a jarním sluncem, které by jí mohlo spálit vrchní vrstvu listů. Při silnějších mrazech (pod cca -20 °C) rostlinu můžete na pár dní zabalit do bílé netkané textilie, abyste omezili omrzliny. Rostlina ale mráz velmi dobře snáší a i po silném omrznutí stačí ostříhat nevzhledné listy nebo vrchní části měkkých výhonů a spolehlivě regeneruje ze spodních, nepoškozených větví. Její olistění navíc zhoustne.

Panašovanou aukubu máme v zahradě již několik let a bez zimního zábalu přežila i hrůznou zimu 2005/2006, kdy minimální teplota klesla na -27 °C na 3 noci, s cca třetinovým omrznutím. Stříhejte ji, pokud potřebujete, kdykoli od dubna do konce června. Nejlépe se jí daří na závětrném místě v polostínu či úplném stínu, kde dojde k plnému kontrastnímu vybarvení listů. Půdu potřebuje vlhkou, živnou, dobře propustnou, normální až kyselou. V zimě, pokud nemrzne, zalévejte! Spolehlivě mrazuvzdorná do cca -20 °C, s ochranou do -24°C. Není vhodná do venkovních kontejnerů, kde by jí v zimě zmrzly kořeny.

Poslední revize 23-11-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Aucuba japonica výška 30-40 cm, šířka 20-30 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Aucuba japonica 'CROTONIFOLIA GOLD'
Aucuba japonica 'GOLDEN KING'
Aucuba japonica  'CROTONIFOLIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.