Aucuba japonica 'ANGELON'

Aucuba japonica
Aucuba japonica 'ANGELON'
aukuba japonská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Aukuba japonská je nižší až středně vysoký stálezelený keř s velkými listy. Do Evropy byla z Japonska dovezena poprvé v roce 1783. Je velmi oblíbená zejména v Anglii, ve státech Beneluxu a ve vlhčích oblastech Německa, kde vysoká vzdušná vlhkost a mírné zimy fungují jako výborný katalyzátor a keř roste do výšky i šířky. Probarvené odrůdy jsou nápadné a vypadají luxusně. Umísťují se zejména na místa pod vyšší stromy nebo mezi tmavé keře, které svou barvou rozzáří.

Původ této odrůdy se mi nepodařilo dohledat, neboť se zdá, že jde o poněkud letitou dámu. Naposledy ji zmiňuje ve své knize o panašovaných dřevinách Variegated Trees And Shrubs nizozemský botanik Ronald Houtman roku 2004, kde dokonce připouští i italsky znějící formu odrůdového jména Angeloni, což by mohlo odkazovat na případnou selekci v některé z mnoha italských školek, kde se aukuby hojně pěstují a přirozeně vznikají i nové mutace. Zároveň byla tato odrůda zařazena mezi 22 ohrožených variet, na které záchranný projekt vytvořila Kalani Seymour z britské charitativní organizace Plant Heritage spolupracující s významnými ikonami ostrovní hortikultury, jako jsou např. RHS, The National Trust, Královské botanické zahrady v Kew a další.

Angelon je další z panašovaných odrůd japonské aukuby. Ve srovnání s jejími staršími sestrami vykazuje pomalejší růst a kompaktnější habit pěkného, pevného keře se vzpřímenými větvemi. Její neopadavé listy mají temně zelený základ a nabízí až 70 % povrchu pokrytého zářivě žlutou barvou v různě velkých skvrnách. Jsou velké (až 20 cm dlouhé a 10 cm široké) a přestože jsou kožovité, na dotek jsou měkké, když je porovnáme s jinými stálezelenými dřevinami (bobkovišně, cesmíny). Jsou velmi lesklé, čímž rostlině propůjčují obzvlášť luxusní vzhled. Jedná se o samičí odrůdu, která je-li opylena jinou samčí odrůdou, na konci léta tvoří velké, lesklé, sytě červené, nejedovaté ale nejedlé bobule. Keř vypadá nádherně před vchodem do domu, kam příliš nesvítí slunce, v rododendronové zahradě a mezi jinými, tmavě zelenými, stálezelenými keři, které poskytnou ochranu proti přímému slunci.

Přestože vypadá jako interiérová rostlina a většinou je pěstována spíše v nádobách v bytech či kancelářích, dobře se jí daří v našem klimatu i venku. Doporučujeme ji sázet do stínu nebo na místo, kde bude chráněná před zimním a jarním sluncem, které by jí mohlo spálit vrchní vrstvu listů. Při silnějších mrazech (pod cca -20 °C) rostlinu můžete na pár dní zabalit do bílé netkané textilie, abyste omezili omrzliny. Rostlina ale mráz velmi dobře snáší a i po silném omrznutí stačí ostříhat nevzhledné listy nebo vrchní části měkkých výhonů a spolehlivě regeneruje ze spodních, nepoškozených větví. Její olistění navíc zhoustne.

Panašovanou aukubu máme v zahradě již několik let a bez zimního zábalu přežila i hrůznou zimu 2005/2006, kdy minimální teplota klesla na -27 °C na 3 noci, s cca třetinovým omrznutím. Stříhejte ji, pokud potřebujete, kdykoli od dubna do konce června. Nejlépe se jí daří na závětrném místě v polostínu či úplném stínu, kde dojde k plnému kontrastnímu vybarvení listů. Půdu potřebuje vlhkou, živnou, dobře propustnou, normální až kyselou. V zimě, pokud nemrzne, zalévejte! Spolehlivě mrazuvzdorná do cca -20 °C, s ochranou do -24°C. Není vhodná do venkovních kontejnerů, kde by jí v zimě zmrzly kořeny.

Poslední revize 23-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aucuba japonica 'CROTONIFOLIA GOLD'
Aucuba japonica 'GOLDEN KING'
Aucuba japonica  'CROTONIFOLIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.