Hamamelis x intermedia 'JELENA'

Hamamelis x intermedia
Hamamelis x intermedia 'JELENA'
vilín prostřední
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:oranžová a červená
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vilíny jsou okouzlující keře, které si svou slávu vydobyly díky kvetení v době, kdy květů a barev vůbec je v zahradě poskrovnu = uprostřed a na konci zimy. Jsou to opadavé keře s otevřenou korunou ve tvaru písmene „V“ a díky své výšce a šířce do 3 metrů se vejdou téměř do každé zahrady. Vilín prostřední byl vyšlechtěn záměrně jako zahradní rostlina – je to kříženec mezi asijskými druhy h.japonica a h.mollis.

Vilín Jelena je můj favorit a zároveň historicky první oranžově kvetoucí odrůda na světě. Kvete velice časně – často již od konce ledna můžete při pěkném, slunečném počasí pozorovat otevírající se poupata, z nichž postupně vylezou třásnité, výrazně ohnivě oranžové, voňavé květy. Vyrůstají na holém dřevě bez listí. Mají rády chlad a pokud teplé dny jara přichází pozvolna, dokážou kvést až 8 týdnů! Listy jsou podobné lísce, jen větší a pevnější a na podzim se barví převážně do korálově červené se zlatožlutým okrajem.

Odrůda Jelena je prvním počinem průkopnice vilínů botaničky Jeleny de Belder-Kovačič (1925-2003) z tehdejší Jugoslávie, nynějšího Chorvatska. Roku 1953 získala výjimečné svolení studovat v zahraničí a odcestovala do Dánska, Německa a Nizozemí. Když belgický obchodník s diamanty Robert de Belder a jeho bratr George zachránili před výstavbou pozemek školky v belgickém Kalmthoutu, jež obsahoval mnoho cenných dřevin, Jelena se o tom dozvěděla a sama se vydala na kole tam podívat. Nadšená jejich plány, sbírkou dřevin i Robertem samotným se do sebe zamilovali a po tříměsíční známosti vzali a Jelena zůstala v Belgii. Její první odrůdu Robert pojmenoval po ní – Jelena a když roku 1955 poprvé vykvetla, přihlásil jí na výstavu do Londýna, kde získala Certificate of Merit. Jelena se dál věnovala šlechtění vilínů a přibrala i hortenzie, pěnišníky, jabloně a slivoně.

Vilín má rád vlhkou a kyselou půdu, nesnáší vápno a tuhou, vododržnou zem. Nejlépe prospívá na výslunném místě v zahradě či v mírném polostínu. Starší rostliny nestříhejte. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29°C, ale není vhodný do otevřených krajin.

Poslední revize 22-12-2008; 14-02-2011; 01-03-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hamamelis x intermedia  'JELENA' výška 40-50 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Hamamelis x intermedia 'ORANGE BEAUTY'
Hamamelis x intermedia 'APHRODITE'
Hamamelis x intermedia 'AURORA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.