Helenium 'SHORT'N'SASSY'

Helenium
Helenium 'SHORT'N'SASSY'
záplevák, helenium
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:oranžová a zlatá a červená
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Záplevák – helenium je nenáročná trvalka, která tvoří středně vysoké až vysoké stonky s množstvím barevných, kopretinových květů od léta až do podzimu. Výška stonků a barvy květů se liší podle odrůdy a šlechtitelé se rovněž snaží o získání rostlin s co nejdelší dobou kvetení. Short'n'Sassy (Short and Sassy) je jednou z těch menších odrůd, tentokrát z USA, kterou našla jako samovolnou mutaci Gina Falcetti-Arnold roku 2009 ve školce Skagit Gardens ve městě Mount Vernon, Washington. Patent č. PP24460 (USA) a EU43299 byl udělen v roce 2014 a hned rok na to odrůda získala stříbrnou medaili na mezinárodní výstavě novinek v holandském Plantariu.

Záplevák Short'n'Sassy (Malý a přidrzlý) nabízí husté, kompaktní trsy s atraktivními dvoubarevnými květy již od konce července. Kombinují zlatavě žlutou a jantarově oranžovou barvu na velmi krátkých stoncích. Další zajímavostí je, že na rozdíl od většiny ostatních zápleváků nakvétá postupně, nikoli celý trs najednou, kdy se po odkvětu musí čekat na nové květy, ale jeden květ za druhým, takže při pravidelném odstraňování odkvetlých kvítků máte rostlinu neustále kvetoucí a pěknou. Rostliny pěstované na slunci tvoří stonky o výšce kolem 40 cm, v polostínu jsou o něco vyšší, a nepadají ani po silném dešti. Úzké listy jsou spíše světle zelené, kopinaté a objevují se hustě podél stonků. Nápadně vypouklé středy květů nabízí bohatou pastvu pro křídlatý hmyz.

Záplevák je nenáročný na půdní stanoviště, ale nejlépe prospívá v živné, rozumně propustné ale neustále vlhké půdě na plném slunci. Nesnáší sucho. Je dobré rostliny po 3-4 letech rozsadit a dát tak více prostoru novým kořenům a mladým rostlinám. Všechny části rostliny mohou při požití způsobit žaludeční potíže. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 29-08-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Helenium MARIACHI™ 'FUEGO'
Helenium 'SAHIN'S EARLY FLOWERER'
Helenium 'STRAWBERRY SUNDAE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.