Chaenomeles speciosa 'Mincha01' MANGO STORM

Chaenomeles speciosa 'Mincha01'
Chaenomeles speciosa 'Mincha01' MANGO STORM
kdoulovec lahvicovitý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová až červená
DOBA KVETENÍ duben - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Okrasné kdoulovce jsou jedny z nejpoužívanějších listnatých keřů pro japonské bonsaje. Důvodem je jejich tvárnost a zejména nesmírně bohaté a okouzlující kvetení. V Japonsku jsou ceněné podobně jako například sakury a magnólie. Jsou to většinou nevelké a bez jakéhokoli zásahu spíše neučesané keře se sytě zelenými, opadavými, lesklými listy a květy o velikost 3-4,5 cm. Větvičky jsou místy posety trny o délce kolem 2-3 cm, ale tato odrůda je beztrnná.

MANGO STORM® je další z krásných, velkokvětých odrůd s přízviskem 'Bouře' (Storm), která tentokrát nepochází z USA, ale z Francie. Jedná se o odrůdu kdoulovce lahvicovitého s květy o průměru 6 až 8 cm. Jsou poloplné a mají měkce oranžově červený odstín spíše barvy mandarinky než manga, ale třeba mají ve Francii oranžová manga ... Květy se otevírají brzy na jaře s příchodem teplejšího počasí, většinou od poloviny dubna, ale pokud je teplý konec zimy, můžete již v březnu vidět otevřená poupata. Kvetou velmi dlouho, často až do června. Přesto je zřejmě nejmalebnější pohled na holé větvičky bez listů poseté kulatými poupátky, jež postupně bobtnají, než otevřou své nádherné, něžné květy se středem plným nápadných tyčinek. Listy jsou podlouhle elipčité, sytě zelené a velmi lesklé.

Roste středně rychle do hustého a vzpřímeného keře. Netvoří trny, takže si můžete jejich olistěné větvičky bez obav pohladit. Květy jsou sterilní, takže netvoří plody. Odrůda vznikla ve francouzské školce Minier a představena byla roku 2015. Jedná se o jiné šlechtění, než které o několik let dříve patentoval Američan Tom Ranney v sérii DOUBLE TAKE™. Rostlina získala roku 2016 druhou cenu na výstavě Salon du Végétal v soutěži Innovert ve francouzském Nantes. Pěstitel ji zařadil pod novou značku 'Silence, ça pousse' (Ticho, které roste).

Kdoulovce porostou v téměř jakékoli půdě, ale nesnáší silně vápenitou (zásaditou) zem. Dopřejte jim rovnoměrné vlhko, a jakmile zakoření, zalévat nemusíte, ale věnujte se řezu, který je důležitý pro udržení pěkného keře: každoročně po odkvětu můžete zastřihnout jednoleté výhony o 30-80%, popřípadě odstraňte dlouhé, nepevné větve až u země, abyste keř provzdušnili a dali vyniknout konstrukci pevných větví. Mrazuvzdorný do min. -29°C. Lze pěstovat ve venkovních nádobách.

Poslední revize 29-10-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chaenomeles speciosa 'Orange Storm' DOUBLE TAKE ORANGE™
Chaenomeles x superba 'CAMEO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.