Hakonechloa macra 'AUREOLA'

Hakonechloa macra
Hakonechloa macra 'AUREOLA'
rákosovka velká, rákosník japonský
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:krémová a světle zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Bambusy a trávy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Při hledání nejvýstižnějšího přívlastku pro tuto krásnou trávu mě bez váhání napadá efektní. Rákosovka velká má totiž unikátní vlastnost, že i přes svůj jednoduchý vzhled, nebo dost možná právě kvůli němu, dokáže vypadat naprosto luxusně, zejména vysázená ve větších trsech nebo do větších ploch. To je i důvod, proč je tak oblíbená mezi zahradními designéry. Tvoří bohaté, i když spíše pomaleji se rozrůstající trsy, které nabízejí plnost, přesto jemnost, vzdušný efekt a hlavně pohyb, protože její stébla se houpou i za sebemenšího vánku.

Aureola je výjimečná odrůda rákosovky s proužkovaným listem, který kombinuje světle zelenou, žlutou až světlounce máslovou barvu v proužcích různé šířky. Stébla jsou růžově načervenalá a s příchodem chladného podzimního počasí celý list nabírá výrazně růžové a purpurové tóny. List je asi jeden centimetr široký a dlouhý kolem 30 až 80 cm – podle stáří. Vyrůstá ze stébla těsně nad zemí do výšky 30 až 60 cm a v horní části se graciézně sklání, aby nabídl příjemně uvolněný, učesaný efekt. Kvete od poloviny léta na ve vrcholech stébel v jemných latách, které převisají stejně jako listy. Z dálky jsou málo výrazné a zblízka uvidíte zajímavou kombinaci bronzové s růžové barvy.

Používá se zejména jako jednobarevný podrost mohutnějších keřů, např. japonských javorů, vícekmenných bříz, svitelů nebo jiných druhů s odhalenou kostrou spodních větví. Díky podobnosti bambusům je vítaným společníkem v japonských zahradách, kde skvěle doplní přísně stříhané tvary buxusů a japonských azalek a poblíž kamenných řek navodí efekt padající vody. Ve větších plochách vypadá nejlépe, a protože se nerozrůstá příliš rychle, doporučujeme sesazovat více rostlin dohromady, nejlépe hnízda po třech kusech.

Rákosovka pochází z Japonska, kde přirozeně roste na vlhkých místech v lesích i na skalistých útesech. Nejlépe snáší polostín, ale při dostatečné zálivce poroste i na slunci. Silně zastíněná místa nejsou příliš vhodná – bývá tam řídká a panašované druhy postrádají sytost barev. Jednoznačně vyžaduje nepodmáčenou půdu, aby v zimě neshnila. Zem by měla být humózní, jinak ji pravidelně v sezóně hnojte. Zjara po mrazech odstřihněte staré stonky 2-3 cm nad zemí a nechte znovu narašit. Odolná je do cca -29°C a je vhodná i do venkovních květináčů v polostínu s pravidelnou zálivkou.

Poslední revize: 14-10-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hakonechloa macra
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Pleioblastus auricomus (Arundinaria auricoma, Pleioblastus viridistriatus)
Pleioblastus variegatus (Arundinaria fortunei)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.