Pinus strobus 'STOWE PILLAR'

Pinus strobus
Pinus strobus 'STOWE PILLAR'
borovice vejmutovka
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto
Borovice vejmutovky jsou oblíbené pro své měkké jehličí, které na rozdíl od ostatních jehličnanů máte chuť pohladit. Většinou jsou jehlice delší a mají nádech do stříbrna. Bývají velké i malé a dokonce i sloupovité. Tu pravděpodobně nejužší borovici na severní polokouli objevil Američan Greg Williams, nadšený sběratel jehličnanů a borovice především, ze školky Kate Brook Nursery v americkém Vermontu, a pojmenoval ji Stowe Pillar podle horského města Stowe poblíž jeho působiště.

Stowe Pillar je atraktivní a vyhledávanou odrůdou borovice vejmutovky, která přirozeně a bez jakéhokoli zásahu nabízí velmi úzký habitus. Šířka stromu ani v dospělosti nepřesáhne 90 cm. Nese cca 10 cm dlouhé, měkké, světle zelené jehlice se stříbrným proužkem, které vyrůstají ve svazcích po 5.

Roční přírůstky jsou docela výrazné - 20 až 30 cm a výška v 10 letech je kolem 3m. Výška dospělého stromu se odhaduje na 7 až 8 m. Rostlinu můžete tvarovat či omezovat v růstu zakracováním nových výhonů zjara a to v okamžiku, než se od stonku oddělí jehlice. I přes tuto výšku je hojně oblíbená v malých zahradách, protože je velice štíhlá a výška není omezující faktor na rozdíl od šířky. Větve jsou přisedlé ke kmeni, takže většinou netrpí na ohýbání pod návalem mokrého sněhu.

Vejmutovka, jako většina borovic, miluje slunná stanoviště a dobře propustné půdy, které nemusí být příliš živné. Hnojení není potřeba, pouze v případě žloutnutí čerstvých jehlic (chlorózy) dodejte do půdy železo. Dává přednost mírně kyselé až neutrální půdě. Vápenité podloží jí nebude svědčit. Nenáročná na údržbu. Plně mrazuvzdorná do cca -37°C.

Poslední revize 10-09-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus densiflora 'FASTIGIATA'
Taxus baccata  'FASTIGIATA ROBUSTA'
Pinus nigra 'GREEN TOWER'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.