Photinia serratifolia

Photinia serratifolia
Photinia serratifolia
blýskavka čínská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto
Čínská blýskavka je původní druh stálezelené blýskavky z Taiwanu, jež posloužila jako jeden z rodičů tolik oblíbené blýskavky Fraserovy. V našich podmínkách se moc nepěstuje, protože ve starších evropských encyklopediích se udává nízká odolnost mrazům. Naproti tomu v amerických školkách již před pár desítkami let tento keř začali s úspěchem zkušebně pěstovat jako zpestření stálezelených živých plotů a jiných aranžmá s hladkolistými bobkovišněmi a drobnolistými cesmínami a ověřili mrazuvzdornost až do -23°C.

Čínská blýskavka je atraktivní stálezelený keř s protáhlými listy středně zelené barvy s olivovým nádechem. Jsou nepravidelně zvlněné a podle původu mají různě silně pilovitý okraj. V Evropě se jako základní druh nachází většinou rostliny s téměř hladkými okraji, protože ty s pilovitými okraji jsou prodávány jako nové odrůdy. Na jaře raší měděno-červenou barvou, která zraje v sytě zelenou v létě. Nové listy raší i vícekrát do roka, ale krom prvního rašení zjara jsou během sezóny mladé listy zbarvené již tlumenějším, přesto moc pěkným odstínem bronzové barvy. Starší rostliny tvoří středně velké okolíky krémově bílých květů, jejichž vůně je tak specifická, že buď někomu voní hodně, nebo páchnou. Po nich následují maličké, nejedlé plody na dlouhých stopkách, jež dozrávají na podzim do sytě malinově růžové barvy.

Roste vzpřímeně, středně rychle až rychle (dle půdních podmínek 30-50 cm za rok) a tvoří bujný keř. Pokud ji budete chtít jakkoli tvarovat nebo krátit, řez provádějte od poloviny jara do poloviny léta. Jarní řez je na podporu růstu a zahuštění, letní je tvarovací. Je vhodná jako pěkná a neprůhledná solitéra s neobvyklými listy, nebo ji použijte do kompozice živých stěn a plotů do kombinace s jinak olistěnými keři.

Má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme na zimu řádně zamulčovat a v letních měsících zálivku jí do řádného zakořenění dopřát navíc. Stejně tak v zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Jakmile zakoření, letní přísušek zvládá výborně. Mrazuvzdornost se pohybuje kolem -23°C, možná ještě o něco více (prozatím nevyzkoušeno).

Poslední revize 17-01-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia dummeri 'WINCHESTER'
Photinia davidiana (Stranvaesia davidiana)
Ilex pedunculosa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.