Echinacea 'DIXIE SUN'

Echinacea
Echinacea 'DIXIE SUN'
třapatka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Třapatka Dixie Sun se ve svém jménu odkazuje na horké, zlatožluté slunce jihovýchodu USA, což je lokalita dříve přezdívaná jako Dixie. Jedná se o další odrůdu, kterou vyšlechtila úspěšná šlechtitelka Harini Korlipara z americké školky Terra Nova® Nurseries. Stejně jako její další výtvory nese krásný odstín teplé barvy. Průběh tohoto křížení není doložitelný, neboť byla nalezena jako přirozená mutace mezi dalšími 3 druhy třapatek. Patent vyšel v roce 2015 pod číslem PP26160.

Třapatka Dixie Sun patří do skupiny DIXIE, jež zahrnuje kompaktní a nepříliš vysoké odrůdy s bohatou násadou poupat a květů po celé léto. Nese sytě zlatožlutou barvu a pozor - překrásně sladce voní, ale jenom asi do 3 hodin odpoledne, čehož důvod jsme doposud nevypátrali, ale je to tak. Barva květů nebledne ani při odkvétání a vydrží dlouho čerstvá jak na rostlině tak i ve váze. Při rozkvětu je květ přísně rovná jako kopretina, a jak dozrává, okvětní plátky se svěšují a nechávají vyvstát vypouklý střed s tmavě zelenými pestíky a oranžovými špičkami. Ten skýtá tolik vyhledávaný nektar, k němuž se dostanou hlavně čmeláci a motýli, ale i včela si k němu najde cestu při okraji kupole.

Kvete přibližně od poloviny července až do začátku podzimu. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin. Listy jsou sytě zelené, mírně drsné, kopinaté a mohou trpět na čerň a padlí, pokud je rostlina v mokré či příliš kamenité, udusané půdě, ale většinou je naprosto bezproblémová. Pozor si dejte brzy na jaře na slimáky, aby vám nezdevastovali nové rašení – rostlina raší později než ostatní trvalky, kdy už jsou i tito nevítaní plži v ničivé síle.

Třapatka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Nám se nejlépe vyloupla obsypaná jemnou piniovou kůrou, která má pěknou barvu a je jednodruhová a čistá. Mrazuvzdorná do min. -34°C.

Poslední revize 29-12-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Echinacea 'NOW CHEESIER'
Echinacea 'MAC'N'CHEESE'
Echinacea 'Apecssiye' SUNSEEKERS YELLOW
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.