Osmanthus heterophyllus (var. tricolor) 'GOSHIKI'

Osmanthus heterophyllus (var. tricolor)
Osmanthus heterophyllus (var. tricolor) 'GOSHIKI'
vonokvětka různolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:krémová a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětka různolistá svým původem náleží do oblasti východní Asie, jižního Japonska a Tajwanu. Vyznačuje se neopadavými, kožovitými, vstřícnými listy, jež bývají většinou ostnité, ale u některých odrůd a selekcí se ostny vytrácí s věkem částečně nebo dokonce úplně.

Pokud se vám líbí ostnité listy a máte rádi barvy, tento kultivar vonokvětky vám nemůže chybět ve sbírce. Jmenuje se Goshiki a pochází z Japonska, kde jeho jméno znamená ‚Pět barev‘. Byl vybrán nejenom pro svou okázalou barevnost, ale i vynikající odolnost povětrnostním podmínkám, hlavně mrazu. Roku 2012 získal ocenění AGM od anglické Královské zahradnické společnosti (RHS). Z Japonska byl dovezen nejprve do USA americkým sběratelem asijských rostlin Barrym Yingerem roku 1970, odkud se rozšířil do celého světa tak pomalu, jak pomalu roste. Ale i po těch letech je to stále bestseller.

Vonokvětka Goshiki nese nápadně skvrnité neopadavé listy. Nové přírůstky raší bronzově až purpurově a mladé listy jsou světle vanilkově žluté s jemně zelenou kresbou budoucích skvrn. Vyzrálé listy v létě nesou odstíny tmavě zelené a krémově žluté. Čím více slunce bude mít v létě, tím výrazněji bude zbarvená.

I když ve své domovině umí dorůst až 3 metrů, roste velmi pomalu a běžná velikost ve středoevropských podmínkách se pohybuje kolem 1,5 m výšky i šířky. Nevyžaduje řez, ale snáší jej výborně, i do staršího dřeva, takže si ji můžete tvarovat, jak je libo. Jarní řez je na podporu větvení, letní řez je tvarovací. Větvičky a kmeny jsou světle šedé a hladké. Květy jsme na ní doposud neviděli.

Vonokvětky s ostnitými listy se odedávna využívaly jako přirozené bariéry proti zvěři, která se jim ráda vyhne. Rovněž i proto, že se jedná o dlouhověké keře či stromy – nemluvíme tu o desítkách let ale o stovkách – jsou zaznamenané exempláře, jimž bylo odhadnuté stáří na 950 let. Na zahradách v dobře zvolených lokalitách se může jednat o rostlinu, kterou si budou předávat generace.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a určitě ji bohatě zamulčujte jako ochranu proti rychlému promrzání. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. V chladnějších regionech bude ráda za umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a pokud po prvních zimách sluníčko popálí listy, zjara si vytvoří nové. Odrůdu Goshiki jsme již otestovali na mnoha lokalitách a za 20 let prokázala skvělou odolnost až do cca -25 °C. Netrpí na choroby, ale chutná lalokonoscům, tak bacha na něj! Velice suchovzdorná.

Poslední revize 08-02-2009; 01-09-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus heterophyllus 'PURPUREUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.