Prunus laurocerasus 'OTTO LUYKEN'

Prunus laurocerasus
Prunus laurocerasus 'OTTO LUYKEN'
bobkovišeň lékařská - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a nabízí vám co možná nejširší sortiment velmi kvalitních, otužilých rostlin. Bobkovišeň lékařská (nebo také střemcha vavřínolistá) se řadí k těm nejrozšířenějším a spolehlivým druhům.

Otto Luyken je jeden z nejotužilejších a nejoblíbenějších kultivarů bobkovišně. Jako snad jediný zatím přežil -29°C bez jediného spáleného listu. Lesklé listy jsou neopadavé, podlouhlé, špičaté a kožovité, temně zelené barvy. V dubnu a květnu se objevují vzpřímená, složená květenství, plná drobných bílých květů, které voní po šeříku a většinou se objevují i na podzim. Kvete velmi bohatě. Po opylení nastupují lákavé, lesklé černé plody, které jsou pochoutkou pro ptactvo, ale pro člověka se považují za nejedlé. Byly provedeny mnohé testy ohledně jedovatosti plodů (zdroj: Plants For A Future), které prokázaly, že nebezpečí je pouze v konzumací listů a semen z nezralých plodů a vybarvené či popadané plody neublížily ani dětem.

Větve i listy rostou vzpřímeně, přestože keř se rozrůstá hlavně do šířky. Díky pomalému a kompaktnímu růstu je ideální i jako malý stromek a nabízí se ve formě s nízkým nebo vysokým kmenem, takže se můžete těšit z opravdového, stálezeleného stromu, který rychle vytvoří hustou korunu a bude krásný jako malý vítací strom před vstupem nebo kdekoliv v zahradě. Stříhání je možné v dubnu nebo v polovině července.

Potřebuje vlhkou, ale v žádném případě mokrou půdu, přednostně mírně kyselé reakce, bohatou na živiny. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě), nebo výsadbou v těžkém jílu. Dodejte jí hořkou sůl při chloróze, nebo upravte pH půdy na kyselou reakci, nebo ji mírně vyvyšte nad terén, pokud jste ji zasadili do jílu. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Rostlina by neměla vyschnout před zamrznutím země. Poroste na slunci i ve stínu, ale na slunci bude kompaktnější a hustší, ve stínu bude tvořit delší větve. Plně mrazuvzdorný do -29°C.

Poslední revize 26-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus lusitanica 'ANGUSTIFOLIA'
Prunus laurocerasus 'MANO'
Prunus laurocerasus 'Renlo' RENAULT ACE®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.