Acer shirasawanum 'JORDAN'

Acer shirasawanum
Acer shirasawanum 'JORDAN'
javor Shirasawanův, japonský javor
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory vždy patřily mezi chlouby pěstěných zahrad. Jsou to osobité keře, či nižší, zato rozložité stromy, jež se nedají přehlédnout a vhodně umístěné dokáží vykouzlit ojedinělou atmosféru, aniž byste nutně museli tvořit japonskou zahradu. Čím dál častěji se zaměřujeme na ověřené druhy, které mají nejvíce atraktivních faktorů pro české klima.

Javor Shirasawanův patří k vyhledávaným druhům mezi japonskými javory díky svým výjimečně tvarovaným listům. Do roku 2020 bylo zaregistrováno na 17 uznaných odrůd, z nichž každá má něco navíc. Odrůda Jordan pochází z Itálie, kde jej nalezli ve školce Gilardelli Fratelli di Giordano E Nello Gilardelli kde jinde, než v Mekce italských pěstitelů v toskánské Pistoii. Nazvali jej po synovy majitele Giordano, což se pro světový trh zjednodušilo na Jordan.

Javor Jordan se pyšní nádherně proměnlivou hrou barev na svých listech. Jsou opadavé, zjara raší nesmírně svítivě žlutou barvou s jemně růžovým až oranžovým lemem a v létě dozrávají do sytě žluto až žlutozelené na méně osluněných partiích. Poslední show ukážou na podzim, když se promění do teplých odstínů oranžové a lososové. Tvar listu potvrzuje domněnku, že Jordan je nejspíše samovolný kříženec mezi druhy a. shirasawanum a a. palmatum. Listy totiž nejsou tak „lasturovité“ jako na a. shirasawanum a mají hluboké dřípení, což odpovídá druhu a. palmatum. Jsou dlanité a mají 7-11 dlouhých cípů, jejichž okraje jsou elegantně vyzdobené množstvím krátkých zářezů.

Roste středně rychle do široce trychtýřovitého tvaru a hustého habitu. Během celé sezóny má výrazně mahagonově oranžové větvičky a lososově růžové řapíky. Občas mu po zimě zaschnou konečky větviček, které doporučujeme co nejdříve ostříhat, aby nehyzdily plně narašený keř. Velmi krásně vypadá v sousedství červenolistých odrůd japonských odrůd.

Pro dobrý růst potřebuje propustnou, kyselou zem (bohatou na rašelinu), která nebude vysychat. Ve své domovině je zvyklý na neustálou vzdušnou vlhkost, díky níž muže být umístěn i na plném slunci. U nás je klima sušší, zejména v létě, proto do zahrad bez závlahy doporučujeme místo polostinné nebo s tzv. rozptýleným slunečním svitem. Pokud jej přeci jenom máte v plánu zasadit na slunce, dobře zamulčujete kořeny, aby i v horkých dnech léta měl kořeny v chladnější, vlhké zemi.

Stříhání není nutné, ale je možné buď během bezmrazého období začátku zimy nebo lze tvarovat v první polovině léta. Ale přirozený tvar stromu je natolik osobitý, že jej doporučujeme nechat růst divoce, aby vynikla nepravidelná stavba, která z každého kusu činí originál. Rostliny starší 3-5 let (podle vyzrálosti dřeva) jsou plně mrazuvzdorné do cca -29 °C.

Poslední revize 08-03-2024.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer shirasawanum 'JORDAN' výška 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Acer shirasawanum 'JORDAN' výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer shirasawanum 'AUREUM'
Acer palmatum 'SUMMER GOLD'
Acer shirasawanum ‚Munn001‘ MOONRISE
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.