Helleborus 'ET EPB 1717' FROSTKISS VIBEY VELVET

Helleborus 'ET EPB 1717'
Helleborus 'ET EPB 1717' FROSTKISS VIBEY VELVET
čemeřice
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová až vínová
DOBA KVETENÍ únor - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v zimě
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čemeřice nejsou v českých a slovenských zahradách žádnými novinkami. Již naše babičky se těšily z jejich květů v zimě a brzy zjara. Jediné, co se od dob našich babiček změnilo, jsou odrůdy a barvy, kterých přibývá a jsou čím dál krásnější. Jsou to stálezelené trvalky. Sérii FROSTKISS™ dala dohromady nizozemská firma Eternal Plant Boijl a zahrnuje několik překrásných odrůd, které vynikají nejen okouzlujícími květy, ale i vysoce atraktivními listy, neboť byly křížené s druhy, jejichž estetika listů mnohdy předčí krásu květy. A v případě těchto hybridů se podařilo v jedné rostlině dosáhnout obojího a třešničkou na dortu je vysoká odolnost proti mrazům již během kvetení.

Čemeřici FROSTKISS™ VIBEY VELVET vyšlechtili Elisabeth Bisschop a Bart Noordhuis z holandské školky Kwekerij Verboom jako křížence mezi druhy h. orientalis a h. x ericmithii. V Evropě je zařazena do kolekce Frostkiss™ a v USA do série Winter Angels™. Patent č. PP34456 vyšel roku 2022.

FROSTKISS™ VIBEY VELVET nese 6-8 cm široké, jednoduché květy složené z pěti velkých, široce okrouhlých a překrývajících se okvětních plátků sametově vínové barvy. Vytváří typicky sasankový květ zdobený množstvím béžových tyčinek a žlutozelenou korunkou uprostřed. Poupata jsou zvonkovitě svěšená, ale jakmile se rozvinou, květy dlouho hledí do boku, takže si jich snadno užijete i bez otáčení. Při dozrávání květům opadají tyčinky i korunka a okvětní plátky se změní do zvláštně metalicky vínově barvy s nazelenalým přelivem. Stonky mají kolem 40 cm. I mimo dobu kvetení, která je 2-3 měsíce, rostlina nabídne další silný atribut a tím jsou atraktivní neopadavé listy. Jsou složené z pěti široce vejčitých, tmavě zelených, mírně lesklých listů s nápadnou, světle zelenou žilnatinou.

Tato čemeřice má ráda velmi živnou, středně těžkou půdu zásadité až neutrální reakce (žádnou rašelinu) a umístění takové, aby alespoň na část dne měla přímé slunce, jež pomůže kvetení a zjasní barvu květů. Hezká bude někde u vchodu do domu nebo poblíž oken, abyste ji měli na dohled co nejvíce, dokud ještě venkovní počasí není ideální pro častější návštěvy zahrádky. Svými květy dokáže rozveselit mnoho ponurých dnů konce zimy. Mrazuvzdorná do min. -29°C.

Poslední revize 19-02-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Helleborus 'ANNA'S RED'
Helleborus 'Coseh 6000' ICE N' ROSES® BRUNELLO
Helleborus 'Coseh 4100' HGC ICE N' ROSES® RED
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.