Acer palmatum 'MIKAWA-YATSUBUSA'

Acer palmatum
Acer palmatum 'MIKAWA-YATSUBUSA'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

Mikawa-yatsubusa patří k vrcholným dílům ve šlechtění japonských javorů. Jedná se o obzvláště pomalu rostoucí odrůdu, která svou stavbou (bez listí) i silnými zelenými větvemi a kmenem určitě připomene dalšího zakrslého fešáka Shishigashiru, ale jakmile rozvine listy, je jasné, že tu máme unikum. Představte si množství listů na řekněme třímetrovém keři a pokuste se je všechny poskládat na keři smrsknutém o polovinu až dvě třetiny. Máte to? Tak takhle vypadá klad listů Mikawa-yatsubusy. List vedle listu, nebo přesněji list nad listem v hustých chocholkách hlavně na koncích větví, které připomínají bohatě olistěné konopí.

Listy jsou opadavé, dlanité a jednotlivé cípy od sebe nápadně oddělené a významně protáhlé do špičky. Zjara raší svěže zelenou až pistáciovou barvou, v létě dozrávají do středně zelené a na podzim ukážou fantastickou show ohnivě červených a oranžových odstínů. Celou vegetační sezónu vypadá svěže. Roste pomalu, čemuž odpovídá i jeho cena, do široce trychtýřovitého tvaru s nepravidelnou korunou a každý kus je jiný, díky čemuž se hojně využívá mezi bonsaisty.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Mikawa-yatsubusa výborně zvládá plné slunce, kde nejlépe vybarví své podzimní listí. Polostín je rovněž fajn, ale úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 09-12-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum (syn. Cristatum) 'SHISHIGASHIRA'
Acer palmatum 'KINKY KRINKLE'
Acer platanoides 'NOVUSH'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.