Silphium 'MAYA'

Silphium
Silphium 'MAYA'
mužák
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Mužák prorostlý je vysoká a statná trvalka z čeledi hvězdnicovitých. Pochází ze Severní Ameriky z rozsáhlé oblasti od kanadského Ontaria až po americkou Georgii. Jedná o odolnou a dlouhověkou bylinu, která snáší vícero nepříznivých podmínek – sucho, dočasné zamokření, silný mráz, zasolení i méně kvalitní zem. Kromě použití v okrasných zahradách se pokusně pěstuje i pro biomasu a kdysi byl mužák v Sovětském svazu používán i jako polní pícnina s vysokými výnosy krmné hmoty dvakrát do roka.

Maya je sluníčko druhé poloviny a konce léta. Je to moderní odrůda hybridního mužáku, která nabídne stejnou krásu jako botanický druh, ale mnohem menší vzrůst do necelého metru. Nabízí zářivě žluté, kopretinově tvarované, velké květy o rozpětí až 10 cm uskupené ve vrcholových latách. Vykvétají podle sezóny od poloviny srpna a kvetou až do konce září, někdy i déle. Dlouho před kvetením rostlina zaujme svými neobvykle velkými, až 35 cm dlouhými, atraktivními listy. Jsou sytě zelené, vstřícné, protáhle trojúhelníkovité (velmi široce kopinaté) a tvoří hustou masu ve výšce 30-50 cm nad zemí, zatímco květové stonky vystoupají do výšky až 80 cm. Na rozdíl od botanického druhu nemá ostře pilovité okraje, jsou téměř hladké. V suché půdě mohou spodní listy zasychat.

Mužák má nejraději světlé lokality s dostatkem slunce a živnou zem, která nebude trvale podmáčená, ale občasné přemokření mu nevadí. Dobře zvládá těžkou jílovitou půdu, protože obsahuje množství živin, díky kterým nabídne statnější růst a větší listy. Jakmile zakoření, nevadí mu i dlouhodobé letní přísušky. Tvoří kořenové oddenky, které se pomalu rozrůstají do větších ploch, čehož se využívá v efektních, jednodruhových záhonech s odstupem rostlin 30-40 cm, které vyplní do 3 let. Koncem zimy odřežte všechny nadzemní části těsně nad zemí. Mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize: 11-09-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Silphium
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ligularia dentata 'BRITT-MARIE CRAWFORD'
Echinacea 'LEILANI'
Rudbeckia fulgida var.sullivantii 'GOLDSTURM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.