Acer platanoides 'Prigo' PRINCETON GOLD

Acer platanoides 'Prigo'
Acer platanoides 'Prigo' PRINCETON GOLD
javor mléč
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-14m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-12m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Javor mléč je jeden z nejběžnějších javorů českých a slovenských ulic, stromořadí i parků. Je to strom pocházející z Evropy, jehož odolnost vůči povětrnostním vlivům stejně jako městskému znečištění z něj činí vyhledávaný, rychle rostoucí dřevinu pro rychlé ozelenění. Jeho semenáče mohou být občas variabilní, díky čemuž se můžeme tu a tam setkat a potěšit nějakou novou odrůdou s odlišnými znaky, než nese rodič.

PRINCETON GOLD je jasně žlutozeleně vybarvený javor mléč, který získal americký nadšený botanik a šlechtitel William Flemmer III (1922-2007), tím, že v osmdesátých letech minulého století sbíral množství semen tohoto stromu v očekávání atraktivních mutací. Nadšení přišlo velmi záhy, když jeden semenáč rozzářil jeho pěstební plochu tak žlutými listy, že bylo jisté, že našel vítěze. Protože semena pocházela z ulic jeho domovského města Princeton ze státu New Jersey v USA (cca 60 km jihozápadně od New Yorku), nazval jej PRINCETON GOLD a roku 1989 vyšel patent č. PP6727P.

Javor PRINCETON GOLD nese velké, 10-15 cm široké, opadavé, dlanité, „pětiprsté“ listy, jež zjara raší svítivě žluté, během léta se barví do žlutozelené a netrpí na popálení sluncem jako množství podobných světlolistých javorů. Na podzim se zelený pigment z listů vytratí a podle půdy, ve které jej pěstujete. V běžné půdě bude mít světle banánově žlutou barvu, jež nádherně kontrastuje s červení žilek a řapíků., ale v kyselé půdě nabídne na podzim ohňostroj oranžové, zlaté a šarlatové. Díky své světlé barvě je vyhledávaným zpestřením celozelených kompozic či jinak fádních a nevýrazných koutů zahrad.

Roste rychle, zprvu vystoupavě do mírně trychtýřovitého tvaru koruny, která se brzy zaobluje do typicky kulovitého habitu javoru mléče. Větvení i olistění je husté, čímž strom poskytuje nejenom dokonalé pohledové odstínění ale i užitečnou zvukovou kulisu. Na jaře kvete nevelkými chocholíky žlutavých až žlutozelených květů, jež jsou pastvou pro včely. Řez se zpravidla nevyžaduje, pouze v mládí můžete korunu vytvarovat. Přesto je právě pro tento javor typický tzv. pollarding, kdy se stromu v zimě odřežou všechny větve až k vrcholu kmene, tím se docílí bujného rašení zjara s dlouhými větvemi a pěkná koruna. Strom tak lze udržovat malý i v užších ulicích.

Roste v jakékoli půdě, přednostně vlhčí, ale po dobrém zakořenění zvládne i přísušek. V kyselejší půdě nabídne pestřejší barvy na podzim. Netrpí na škůdce ani choroby, které by jej mohly významně ohrozit. Plně mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize 08-10-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer platanoides 'Prigo' PRINCETON GOLD výška kmene 200-210 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 90-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer negundo 'KELLY'S GOLD'
Acer cappadocicum 'AUREUM'
Acer platanoides 'GOLDEN GLOBE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.