Ilex glabra

Ilex glabra
Ilex glabra
cesmína lysá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína lysá je jedna z několika zásadních rostlin mého subjektivního zájmu, které jsem si vybral na první pohled, aniž bych o nich předem cokoli věděl včetně důležitého faktu – přežijí u nás? Prostě jsem je uviděl a byl jsem si naprosto jistý, že k nám patří. Nenechte se mýlit, nemluvím o lásce na první pohled, mluvím o intuici, která mi našeptávala „ano, to je ona, ber jí, ať naše české zahrady udělá ještě hezčí“. O některých se mi dokonce zdálo a to ještě dříve, než jsem je viděl v bdělém stavu, byť třeba jen na fotce. Je vůbec legální, aby mi intuice strkala své upoutávky do snů? Každopádně všechny z oněch intuitivně vybraných rostlin, do kterých mě madam intuice naheftovala, byly stálezelené a všechny u nás již rostou mnoho let a přečkaly i ty nejhorší mrazy. Ale příběh nekončí – stále na své botanické cestě potkávám druhy, které ke mně mluví stejně jako ty předešlé. A cesmína lysá je další z nich, tak si o ní nechte povyprávět.

Druh cesmíny lysé, někde jsem našel i pojmenování cesmína hladká, pochází ze Severní Ameriky. Okupuje její východní břeh od Nového Skotska v Kanadě až po Floridu v USA. To je pořádný kus, co? A když mluvím o břehu, myslím to doslova, protože obývá nejen pevninské pláně ale hlavně vlhké až podmáčené lokality poblíž vodních ploch. Jedná se o stálezelený a odolný keř, jež svou stavbou připomíná mnohé naše domácí vřesovištní keře, například vřesny. Roste pomalu a přirozeně vytváří chundelatá a hustá houští zaoblených tvarů. V Evropě se nevyskytuje nebo jen velmi vzácně.

Nese neopadavé, protáhle oválné až elipčité, 3-4 cm dlouhé, na cesmínu netypicky měkké, celokrajné (beztrnné), svěže zelené a lesklé listy, které raší tmavě vínově červené. Přibližně v polovině jara bohatě kvete droboučkými, roztomilými květy, jež jsou bohatým zdrojem nektaru a pylu pro včely a včelaře zejména na Floridě, v Georgii a Jižní Karolíně vyrábějící vyhlášený světlý med Gallberry Honey. Pokud jsou opyleny samčí rostlinou (jsou dvoudomé), na podzim se vytvoří množství drobných, lesklých, černých plodů, jež jsou zimní pastvou pro ptáky. Jedno z anglických jmen této rostliny je gallberry (žlučová bobule), což nás nabádá je nekonzumovat, protože jsou nechutné a nejedlé. Navíc semena obsahují saponiny, které citlivým osobám mohou způsobit vážné žaludeční potíže. Naopak její listy se dříve sušily a domorodí Američané z nich vařili alternativu dnešního černého čaje, díky kterému se rostlině říkalo též apalačský čaj.

Roste pomalu do vzpřímeného keře pěkného tvaru. Přesto se doporučuje v mládí keř párkrát zjara sestříhnout, abyste vytvořili pevnou a hustou kostru ve spodní partii a zajistili mu co nejhustší plášť. V případě potřeby skvěle reaguje i na hluboký, zmlazovací řez. Cesmína lysá je výběžkatým druhem, který má tendenci se za čas rozšiřovat díky nadzemním šlahounům, jež snadno zakoření, podobně jako u nás půdopokryvné lonicery. Pokud o rozrůstání nestojíte, tyto výhony během sezóny ničte, nebývá jich mnoho.

Vyžaduje velmi kyselou půdu bohatou na živiny a rovnoměrné vlhko až mokro. Výborně zvládá i těžké půdy, kterými se svými houževnatými kořeny snadno proroste, tak se nebojte ji vysadit do běžného českého jílu, kde ji nenecháte vyschnout. Samozřejmě poroste i v podmínkách běžného záhonu, pokud půdu obohatíte rašelinou. Výborně zvládá i silné mrazy - je odolná do min. -34 °C a některé americké zdroje uvádí až -40 °C.

Poslední revize 05-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Myrica pensylvanica
Myrica gale
Arbutus unedo 'COMPACTA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.