Kniphofia caulescens

Kniphofia caulescens
Kniphofia caulescens
mnohokvět lodyžnatý
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:žlutá a červená
DOBA KVETENÍ červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tento mnohokvět má svou domovinu v Jižní Africe (Východní Kapsko, KwaZulu Natal, Lesotho), kde obývá nejčastěji vlhké až místy zamokřené oblasti poblíž klidných vodních toků v půdách velmi bohatých na živiny. Doma se jedná o stálezelenou trvalku s dřevnatou bází (podobně jako juka), ale lze pěstovat i v mírném pásu až do zóny 6 s mrazy o maximální síle do přibližně -25°C, kde se jedná o opadavou nebo polo-opadavou rostlinu. Rozšiřuje se rozrůstáním hlíz nebo v teplejších oblastech semeny.

U kniphofie caulescens jsem nenašel její uznané české botanické jméno. Latinské caulis odkazuje na stonek (lodyhu), který je u tohoto druhu velmi významný, použitelný překlad tudíž bude lodyžnatý. Tento stonek je obzvláště silný (oblíbená přezdívka je pórek), až jeden metr dlouhý a na jeho vrcholu uprostřed léta vykvétají masivní klasovitá květenství, složená z měkce šarlatově červených trubiček, které tím, jak se otevírají zezdola vzhůru, postupně žloutnou a ukazují ven trčící tyčinky, čímž květům zajišťují dvoubarevné žlutočervené vzezření.

Ostatní odrůdy mnohokvětů se někdy snadno zamění, ale tento skvost si nespletete. Jeho listy jsou 5-7 cm široké, až metr dlouhé ale ohnuté špičkami dolů a výrazně světle modrozelené. V oblastech s mírnými zimami stačí zjara pouze opatrně otrhat staré listy z přízemní části a rostlina raší z prostředku dál. Pokud žijete v oblastech, kde zimní teploty klesají často až k mezní hranici, doporučuje se rostlinám před zimou svázat listy do snopu, jako se vážou trávy před zimou a, pokud jsou po zimě nevzhledné nebo spálené mrazem, zjara je ostříhejte přibližně na 10 cm, abyste nepoškodili listové srdce, ze kterého vyraší nové.

Díky velkým listům a okázalým a mohutným květům se mnohokvět lodyžnatý využívá v exoticky laděných zahradách a všude tam, kde tvoříte nápadně kvetoucí záhony v letním stylu. Pěstujte jej výhradně na slunečném stanovišti s dobrou půdou, bohatou na živiny, rovnoměrně vlhkou, ale dobře odvodněnou – nesnáší zimní mokro = tuhý jíl. Pouze pozor na slimáky – jakmile se začnou u země tvořit poupata, okamžitě je ucítí a jdou je spást. Nejsou líní v noci vyšplhat ani na vysoký stonek, když to u země nestihli. Hnojení přípravky na podporu kvetení (s vyšším obsahem fosforu) je možné od začátku do konce léta, ale není nezbytné. Mrazuvzdorný do cca -25 °C a v chladných oblastech doporučujeme zimní mulč nad kořeny, případně i ochranu spodní části silných stonků (např. nastýlka chvojí).

Poslední revize 30-08-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Kniphofia caulescens
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Kniphofia caulescens
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Kniphofia 'ALCAZAR'
Kniphofia uvaria  'FLAMENCO'
Yucca filamentosa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.