Echinacea 'Balsomanita' SOMBRERO™ SANGRITA

Echinacea 'Balsomanita'
Echinacea 'Balsomanita' SOMBRERO™ SANGRITA
třapatka
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled foto
Sérii třapatek SOMBRERO™, která zahrnuje několik odrůd výjimečně výrazných barev, šlechtí americká šlechtitelka čínského původu Jianping Ren z Pan American Seed. Jejich partnerem pro Evropu je holandská firma Kieft Seeds, která její překrásné rostliny množí i pro náš kontinent. Snahou je vyšlechtit nové odrůdy se silnými barvami květů a kompaktním, bohatě větveným habitem a zároveň skvělou mrazuodolností, jež sahá až k -34°C.

Třapatka SOMBRERO™ SANGRITA je nádherně šarlatově červená jako málokterá jiná. Samotné jméno odkazuje na tradiční španělský nealkoholický drink podávaný společně s tequilou, respektive těsně po ní z důvodu odstranění alkoholové pachuti. Svou barvou vás sangrita snadno zmate, protože vypadá jako vymačkaná z rajčat, přitom je vyrobená z několika druhů ovoce, hlavně pomerančů, granátového jablka a mnoha dalších (dle regionálních receptů), barvu dodá sušené chilli, ale rajče nikdy její přísadou nebylo. Třapatka SANGRITA je kompaktní odrůda s velkými květy a méně vypouklými, ploššími středy tmavě oranžovo-červené barvy. Vykvétá na silných, cca 40 až 50 cm vysokých stoncích středně zelené barvy od července až do konce září. Barva květů je sytá a nebledne ani při odkvétání a vydrží dlouho čerstvá jak na rostlině, tak i ve váze. Patent č. PP30138 byl vydán v roce 2019.

Po odkvětu stačí květ odlomit nebo odstřihnout u prvního až druhého listu, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají další poupata, která neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin. Tvorbě nových poupat určitě pomůže pravidelné letní hnojení hnojivem na kvetoucí rostliny nejraději každé 2 týdny. Listy jsou středně zelené, mírně drsné, kopinaté a mohou trpět na čerň a padlí, pokud je rostlina v mokré či příliš kamenité, udusané půdě, ale většinou je rostlina naprosto bezproblémová. Pozor si dejte brzy na jaře na slimáky, aby vám nezdevastovali nové rašení – rostlina raší později než ostatní trvalky, kdy už jsou i tito nevítaní plži v ničivé síle.

Třapatka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Můžete ji zkusit umístit i do záhonu s vysypanými kamínky, kde barva květů bude zářit nejvíce. Mrazuvzdorná do min. -34°C.

Poslední revize 06-08-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Echinacea 'Balsomsed' SOMBRERO™ SALSA RED
Echinacea 'TOMATO SOUP'
Echinacea 'HOT LAVA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.