Caryopteris 'Lisaura' HINT OF GOLD

Caryopteris 'Lisaura'
Caryopteris 'Lisaura' HINT OF GOLD
ořechoplodec
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.6-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Anglickému šlechtiteli jménem Peter Catt ze školky Liss Forest Nurseries modré a fialové květy jednoduše nedají spát. Mezi více jak 60 rostlinami, o které se doposud zasloužil, je hned několik ořechoplodců, perovskií a olověnců, všechny kvetoucí v některém z odstínů modré až fialové barvy. Ořechoplodci se zabývá od roku 1998 a tentokráte zkřížil druh klandonský a šedivý, který nabízí větší listy a jinak uspořádaná květenství. Patent vyšel v roce 2009 v USA pod číslem PP20608 a v Evropě jako EU25088. Rostlina získala bronzovou medaili na Plantariu 2008.

Ořechoplodec HINT OF GOLD nabízí zejména atraktivní vybarvení listů. Jsou výrazně větší než na ořechoplodci klandonském – až 5,5 cm dlouhé a 3 cm široké – a mají svítivě brčálově žlutozelenou barvu, čímž nabídne vítané zpestření v záhonech s nízkými keři a jehličnany tmavě zelených barev. Jsou opadavé, při doteku zvláštně aromatické a jemně plstnaté. Květy se objevují od poloviny léta do poloviny podzimu a jsou elegantně seskupené kolem dokola ve vyšších patrech stonků a na jeho vrcholu. Mají středně fialovou barvu a jsou to drobné trubičky ukrývající spoustu nektaru pro čmeláky, motýly a podobné mlsaly, kteří keř obletují od rána až do soumraku.

Keř roste kompaktně a vzpřímeně do výšky a šířky 80-90 cm. Každé jaro je nutné mu loňské letorosty zkrátit o přibližně dvě třetiny, aby vytvořil mnoho nových větví, na kterých kvete. Díky větším květům vypadá plnější a než jeho bratři a jejich barva rozsvítí jakýkoli záhon.

Nemá zvláštní nároky na půdu, i když lépe se mu daří v živných půdách se spodním obsahem jílu, zem ale musí být vždy propustná. Potřebuje slunné a výhřevné stanoviště. Plně mrazuvzdorný do cca -25°C, v propustných půdách až do -27°C. V regionech s nižšími zimními teplotami se chová jako trvalka a zjara raší z kořenů a spolehlivě stihne i vykvést.

Poslední revize 29-01-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Caryopteris x clandonensis 'WORCESTER GOLD'
Caryopteris x clandonensis 'SUMMER SORBET'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.