Pulmonaria 'BLAKE'S SILVER'

Pulmonaria
Pulmonaria 'BLAKE'S SILVER'
plicník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:stříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila až fialová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
náhled foto
Plicník je rod čítající asi 16 druhů a řadí se mezi léčivé byliny. Většina se vyznačuje modrými či růžovými či dokonce obojími květy na jedné rostlině, některé se pěstují pro jejich exoticky velké listy v létě. Vesměs jsou to stínomilné trvalky pocházející z Evropy a Asie.

Velkolistý plicník Blake's Silver pochází z Velké Británie a objevila ji June Blake z June Blake's Garden z Wicklow Mountains v Irsku. K jeho hlavním přednostem patří velké, 20-30 cm dlouhé a 5-10 cm široké listy, které jsou téměř kompletně stříbřité, pouze kraj má tenké lem a mladé listy jsou nejprve skvrnité, než dozrají. V mírných zimách jsou neopadavé. Tvoří husté, spíše uvolněné, přízemní trsy, jež vypadají dokonale zejména mezi jinak vybarvenými hostami (bohyškami), pomněnkovci a liriope s úzkými listy. Díky velikosti listů a nápadné barvě působí až téměř exoticky jako rostlina z deštného pralesa.

Květy vyrůstají na 20-30 cm vysokých stoncích, jsou zvonkovité, nejprve pastelově růžové a po opylení světle modrofialové. Kvetou nejčastěji od začátku dubna 3-4 týdny, ale je-li nástup jara rychlejší a teplý, mohou vykvést i o pár týdnů dříve.

Plicníky, zejména jeho velkolisté formy potřebují zem, která nebude vysychat, ale nebude trvale podmáčená, aby nechytaly houbové nemoci. V přírodě rostou přirozeně pod stromy, které jim zaručují nevysychání půdy a v kypré, dosti živné zemi bez ohledu na pH. Patří do polostínu nebo do stínu, na slunce reagují popálenými listy. Mrazuvzdorný do cca -30°C.

Poslední revize 27-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pulmonaria longifolia 'DIANA CLARE'
Pulmonaria 'MAJESTÉ'
Pulmonaria 'BLUE ENSIGN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.