Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA'

Elaeagnus x ebbingei
Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA'
hlošina Ebbingeova
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
V západní Evropě nazývají hlošiny díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když toto přízvisko platí spíše pro hlošinu úzkolistou s opadavými úzkými listy, který se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Hlošina Ebbingeova vznikla samovolným zkřížením e. macrophylla s velkými, zakulacenými, neopadavými listy a divoce a beztvaře rostoucím e. pungens s užšími listy a mnoha trny. V encyklopedii se dozvíte, že ji objevil roku 1929 holandský botanik Simon Doorenbos (1891-1980) a pojmenoval ji na počest jiného botanika J.W.E. Ebbinge, rovněž z Nizozemí. Mnoho let poté se ale zjistilo, že už roku 1909 vzniklo jméno elaeagnus x submacrophylla, které keři dala švýcarská botanička Camille Servettaz (1870-1947), která tuto mutaci zaregistrovala o více než 20 let dříve. Přesto celý svět doposud zůstává u jména ebbingei.

Compacta je s největší pravděpodobností italská selekce základního druhu stálezelené hlošiny Ebbingeovy a jak už název napovídá, její velkou předností je pěkně ucelený a kompaktní habitus. Netvoří tak dlouhé a tvar keře narušující dlouhé pruty a zůstává pěkný po celý rok i bez stříhání.

Neopadavé listy jsou jako z pohádky Hvězdný prach - mladé jsou stříbřité jako šaty princezny a poseté drobnými tečkami, jako by na ně napadaly třpytky hvězdného prachu. Pomalu dozrávají přes světlounce zelenou až modrozelenou do tmavě zelených, lesklých listů. Jsou oválné, pevné ale měkké a nejsou tučné jako například listy bobkovišní. Druhou parádou je medově žlutohnědá barva vzpřímených větviček.

Květy se objevují na podzim. Jsou bílé s béžovými tečkami, droboučké a jejich množství závisí na tom, jak vydatné bylo léto. Ale i malé množství překrásně a překvapivě silně voní i do dálky, hlavně navečer a za slunečného počasí. Vůně je velmi příjemná a sladká, něco mezi šeříkem a karafiáty. Pokud je běžná zima, z opylených plodů se vytvoří jedlé plody, které dozrávají zjara – duben až květen. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť je příjemná a připomíná sladké višně. Nejlepší jsou, když začnou samy opadávat, podtržené mají trpce svíravou chuť jako kaki.

Keř roste poměrně rychle - cca 30 až 40 cm za rok a zachovává si pěkný, vzpřímený tvar a hustý habitus. Přesto lze od jara do podzimu kdykoli a kdekoli stříhat. Není náročný na živiny v půdě ani na pH reakci. Každopádně potřebuje na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa, přesto je potřeba nenechat jej hlavně během zimy vyschnout. Při výsadbě je užitečné použít půdní mykorrhizu a přípravek na zadržování vody (Plantasorb, Hydrogel apod.). Je odolný min. do -24°C. Pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte.

Poslední revize 07-10-2018.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Elaeagnus x ebbingei výška 20-30 cm
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Elaeagnus x ebbingei výška 20-30 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA' výška 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Elaeagnus x ebbingei výška 50-70 cm, šířka 30-50 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Elaeagnus x ebbingei výška 50-70 cm, šířka 30-50 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Elaeagnus x ebbingei výška 150-175 cm, šířka 80-100 cm
EXTRA
CHLUMEC AUTEM
Elaeagnus x ebbingei výška 150-175 cm, šířka 80-100 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM
Elaeagnus x ebbingei výška 80-90 cm, šířka 70-90 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Elaeagnus x ebbingei
Quercus ilex 'MATTEINI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.