Prunus lusitanica 'Ybrazo1' TICO®

Prunus lusitanica 'Ybrazo1'
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' TICO®
portugalský vavřín, bobkovišeň portugalská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a portugalský vavřín je jednou ze třech hlavních rostlin. Poddruh azorica pochází z Azorských ostrovů a i přes svůj oceánský původ patří k překvapivě velmi otužilým a pro nás tím pádem nejoblíbenějším neopadavým listnáčům. Odrůdu TICO® vyšlechtil Yves Breneliére z francouzského Machecoulu v roce 2012. Rostlina je chráněna evropským patentem EU 20151764.

Portugalský vavřín TICO® mě zaujal hned na první pohled svými atraktivními a výjimečně stavěnými listy. Jsou velké, lesklé, tučné, při okrajích jemně pilovité, široce obvejčité a připomínají listy stálezelené kaliny viburnum odoratissimum Awabuki, která je pro naše klima příliš choulostivá, takže zde máme vynikající a stejně krásnou, přitom odolnou alternativu. Čerstvě rašící listy jsou okázale bronzově oranžové, mění se na šťavnatě trávově zelené a dozrávají do tmavě zelené. Mladé větvičky jsou při rašení načervenalé a ještě sytější červenou až vínovou získávají s příchodem chladného počasí na podzim a zůstávají tak až do jara, což keři dodá vícebarevné vzezření.

Na přelomu května a června starší rostliny tvoří střemchovitá květenství složená z drobných, velmi vonných, bílých květů, z nichž se tvoří černé plody. Semínka v nezralých plodech mohou obsahovat stejnou látku jako hořké mandle, která je mírně jedovatá, ale semínka by se musela rozkousat, takže nebezpečí hrozí spíše domácímu dobytku než lidem.

TICO® je kompaktní selekcí azorského vavřínu, přesto se můžete těšit z jeho malebně přepadavých větví a hustého habitu. Použijte jej kdekoli, kde stojíte o pěkný, lesklý a stálezelený keř - jako solitér, do živého plotu, stejně jako do kombinace s dalšími keři jiných barev nebo tvarů listů. Roste poměrně rychle: ročně 30-40 cm. Pokud jej chcete tvarovat nebo udržovat menší, řez provádějte nejlépe zjara po mrazech.

Portugalský vavřín miluje plné slunce, ale poroste všude. Čím více vlhkosti – nikoli stabilního mokra, tím bohatší bude mít větvení i olistění. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí a výborně mu svědčí jíl ve spodních partiích půdního profilu. Je velmi odolný mrazu, pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. Protože je celá rostlina plná vody během celého roku, je nutno zalévat i v zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, stačí 1x za měsíc zkontrolovat půdu a dopřát mu 1-2 konve vody (podle velikosti rostliny). Konečná mrazuvzdornost ještě nebyla vyzkoušena ve všech podmínkách, ale předpoklad je do cca -25°C.

Poslední revize 07-10-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' výška 40-60 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' výška 40-60 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Prunus lusitanica 'Ybrazo1' výška kmene 190 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Prunus lusitanica
Prunus laurocerasus 'Anbri' ETNA®
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.