Hibiscus x Summerific® 'BERRY AWESOME'

Hibiscus x Summerific®
Hibiscus x Summerific® 'BERRY AWESOME'
hybridní ibišek bahenní
VZRŮST vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.3-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až lila až červená
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Bahenní ibišky a jejich kříženci jsou nesmírně populární rostliny poslední doby. Jedná se trvalky se silnými, u země částečně dřevnatými stonky a velkými, tropicky vyhlížejícími, barevnými květy. Americká firma Proven Winners®, vyhledávající pouze odolné a spolehlivé rostliny do zahrad, přišla v roce 2017 s novou sérií bahenních ibišků od různých šlechtitelů. Pod názvem Summerific® propaguje unikátní kousky těchto fantastických trvalek, každý jinak vybarvený v květu a atraktivní listem.

Bahenní ibišek Berry Awesome je výjimečná odrůda s barvou květu, kterou byste jen ztěží na jiném ibišku hledali. Asi jako když v létě rozmixujete borůvky s malinami a zalijete smetanou. Tak zajímavě pastelově lila až ovocně růžově jsou vybarvené květy, jejichž středům dominuje zářivě červené oko a dlouhý pestík s množstvím béžově nažloutlých tyčinek a sytě růžovou bliznou na vrcholu. Okvětní plátky jsou zvlněné až jemně řasené u okrajů a šířka květu dosahuje až 20 cm. Kvete od srpna do září či října - čím starší rostlina a čím více hnojíte, o to více poupat a květů utvoří.

Opadavé listy jsou tmavě zelené s červenou žilnatinou, dělené do tří částí s výrazně protáhlou špičkou jako některé javory, a řapíky a stonky mají červený nádech. Listy se na podzim mění do jantarově oranžové a žluté. Výška rostliny dosahuje až 1,5m na výšku a kolem 1,8m do šířky. Roste rychle a rok od roku nabízí násobné množství stonků.

Odrůdu Berry Awesome vyšlechtil jako křížence mezi odrůdami Crown Jewels a Cranberry Crush šlechtitel trvalek a ibišků Hans. A.Hansen ze školky Walters Gardens v americkém Zeelandu ve státě Michigan v roce 2011. Křížením ibišků se zabývá od roku 2011 a do roku 2018 již patentoval 9 různých odrůd. Tato má číslo patentu PP27936 a byl vydán roku 2017.

Bahenní ibišek pěstujte v běžné zahradní půdě, která bude vlhká až mokrá. Má rád plné slunce a zvládne i polostín v případě, že bude mít minimálně 4 hodiny ostrého přímého slunce denně. Vyžaduje zejména v suché v sezóně vydatnou zálivku a hnojení zaměřené na tvorbu květů. Hnojení ukončete na konci září a zálivku omezte, jakmile přestane kvést. Jílovitá půda mu nevadí, pokud nevysychá, brzy si na ni zvykne a bude za ni spokojenější než za suchou písčinu. Na jaře po odeznění mrazů odřežte všechny loňské stonky cca 7 cm nad zemí a počkejte na nové rašení, které je z přízemní části zdřevnatělých stonků. Raší velmi pozdě, často až v druhé polovině května. Mrazuvzdorný do min. -34°C. Doporučujeme pěstovat jej neustále zamulčovaný – v sezóně pro zadržení vlhkosti a na zimu pro ochránění krčků loňských stvolů, z jejichž spodních bází bude na jaře rašit. Během suchých zim je dobré občas zalít, aby dužnaté kořeny přes zimu nevyschly.

Poslední revize 09-09-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hibiscus x 'FANTASIA'
Hibiscus x 'PLUM CRAZY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.