Cornus kousa 'Rutpink' SCARLET FIRE®

Cornus kousa 'Rutpink'
Cornus kousa 'Rutpink' SCARLET FIRE®
dřín japonský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až sytě růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Po invazi smrtící nákazy aktraknózy do USA v sedmdesátých letech minulého století se šlechtitelé dřínů začali zabývat křížením odrůd, které by byly nejenom této nemoci odolné, ale zároveň nabídly syté barvy vlastní pro původní americký druh dřínu květnatého, což se mnoho let zdálo jako nemožné. V Japonsku již růžově kvetoucí dříny měli od roku 1970 (viz Satomi nebo Benifuji), ale v USA přišel první zlom až roku 1988, kdy po mnoha pokusech mezidruhového křížení c.kousa a c.florida Dr. Elwin Orton z univerzity Rutgers ve státě New Jersey přišel s odrůdou Stellar Pink® se světle růžovými květy (listeny).

S jeho neúnavnou prací každoročního vysazování a testování cca 1500 nových rostlin mu pomáhal jeden z jeho studentů, nadšený mladý botanik Thomas Molnar, který po Ortonově odchodu do důchodu roku 2008 pokračoval ve šlechtění na půdě testovacích polí univerzity v Novém Brunswicku. Tam při jedné jarní návštěvě v roce 2012 objevil jediný keř, jež zrovna vykvetl a to v takové barvě, že oněměl. Konečně se podařilo to, po čem oba toužili a jež zabralo 45 let šlechtění - v Americe vyšlechtěný japonský dřín s velkými růžovými květy. Patent č. PP28311 byl vydán v roce 2015 a první rostliny jsou v prodeji od roku 2017 pod obchodním názvem SCARLET FIRE®.

SCARLET FIRE® je velkokvětý japonský dřín se sytě fuchsiově růžovými květy od konce května do června. Pro jednoduchost budeme hovořit o květech, přestože botanicky se jedná o barevné listeny. Jsou celkem 4, široce oválné s výraznou špičkou, která se po několika dnech otáčí směrem dolů. Květ je napříč asi 13 cm široký jeho barva se v průběhu kvetení mění od světlé do syté a končí lehce světlejší.

Listy jsou tmavě zelené, podlouhle vejčité a přišpičatělé, lehce stočené směrem dolů jako například na hrušních. Mladé listy mají lehce vínový přeliv a na podzim nabízejí spolehlivou show nápadných barev, když se zbarví do karmínově červené a sytě vínové. Dřín SCARLET FIRE® je odolný antraknóze a na padlí trpí velmi okrajově, spíše výjimečně.

Tento dřín roste vzpřímeně a bohatě se větví. Není potřeba stříhat a když, tak pouze za účelem vytvarování nebo udržení v menší velikosti, a to vždy co nejdříve po odkvětu, aby stihl vytvořit poupata na další rok.

Pokud chcete z Vašeho dřínu udělat chloubu zahrady, zasaďte jej víceméně solitérně, aby vynikla stavba stromu a i spodní větve měly prostor, kde se plně ukáže krása četných květů. Jeho olistění je během roku natolik husté a zároveň atraktivní, že si nemusíte lámat hlavu, co vysadit za něj. Jestliže jej plánujete začlenit do skupinky spolu s dalšími dřevinami, do bezprostřední blízkosti volte menší, kompaktnější druhy. Velmi hezky pod ním působí nízké a rozložité rododendrony a jehličnany, nebo některé stálezelené půdopokryvné dřeviny.

Dříny mají rádi velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Doporučujeme používat hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 24-01-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cornus kousa 'BENIFUJI'
Cornus kousa 'SATOMI'
Cornus 'Rutgan®' STELLAR PINK®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.