Ilex x koehneana 'CHESTNUT LEAF'

Ilex x koehneana
Ilex x koehneana 'CHESTNUT LEAF'
cesmína Koehneova - samičí
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené cesmíny patří k našim nejoblíbenějším keřům, které, přestože v našich podmínkách výborně rostou, byly v minulosti dost zanedbávané. A to je u tak krásné a navíc užitečné dřeviny velká škoda. Cesmína Koehneova je u nás téměř neznámým, přesto překrásným hybridem pocházejícím z křížení ilex aquifolium (cesmína ostrolistá) a ilex latifolia (cesmína velkolistá). Pojmenována byla po německém profesorovi botaniky jménem Bernard Koehne.

Chestnut Leaf je můj osobní favorit mezi cesmínami. Důvodů je hned několik a tím nejdůležitějším je její neuvěřitelná elegance až lehkost v kombinaci s velkým listem, což není zrovna jednoduché - je to tak trochu jako nalézt ladnost v pohybu medvěda velikosti těsně před zimním spánkem, když baletí na Labutí jezero. Ale vážně, Chestnut Leaf znamená 'Kaštanový list' a úplně přesně se jedná o podobnost listu s kaštanovníkem. Je neopadavý, kožovitý, sytě zelený, široce elipčitý, dlouhý až 15 cm a po stranách jemně zoubkatý. Není zvlněný a po celé rostlině tvoří pěkný plášť. Jedná se o samičí odrůdu, která po opylení samčím kultivarem nese sytě červené plody přisedlé pevně k větvičkám těsně pod nejnovějšími listy.

V ideálních podmínkách, například v zemích Beneluxu s vysokou vzdušnou vlhkostí a téměř zanedbatelnými mrazy, dokáže vyrůst v mohutný keř mnoha metrů. Mladé keře rostou velmi rychle do úzce pyramidálního tvaru a s věkem tvoří bohaté, husté a široce zakulacené koruny. Běžnou výšku v zahradách kolem 5 až 6m lze očekávat za mnoho desítek let. V parcích a arboretech s neomezeným prostorem na kořeny umí o několik metrů více. Dá se výborně tvarovat a omezovat velikost řezem s následným vydatným hnojením. Jarní střih v dubnu podporuje větvení, letní – do konce července – je vhodný ke tvarovaní. Neřežte ji do staršího dřeva.

Pěstujte cesmíny na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v mírně kyselé až kyselé, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná. Cesmíny jsou zvyklé na jinou půdu, než která je u nás běžná, pomozte jí při výsadbě s vhodnou mykorhizou a dopřejte jí dostatečné hnojení během prvních 3-4 let, než dokonale zakoření. V oblastech se silnějšími mrazy doporučujeme najít chráněné místo, kde rostlinu nebude vysušovat mrazivý vítr a zimní slunce. Mrazuvzdorná do min. -25°C, krátkodobě možná ještě o pár stupňů více.

Poslední revize 25-12-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
Ilex colchica
Ilex x  'NELLIE R. STEVENS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.