Sophora japonica 'WINTER GOLD'

Sophora japonica
Sophora japonica 'WINTER GOLD'
jerlín japonský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jedním z krásných šlechtitelských počinů nového tisíciletí je tato zlatolistá forma japonského jerlínu. Jerlíny jsou běžně příliš velké stromy nevhodné pro malé zahrady, ale nová odrůda Winter Gold je o mnoho menší a lze udržet i v rozumné velikosti pro menší zahrady.

Jerlín Winter Gold nese lichozpeřené listy, složené z drobných, elipčitých, opadavých lístků, jež na jaře raší zářivě citrónově žlutou barvou, která v nižších patrech přechází do světle až středně zelené. Jakmile se celá rostlina olistí, je tak bohatá, že vypadá jako chundelatý mrak žlutozeleného listí. Tato odrůda je zatím příliš mladá, takže kvetení ještě nebylo dosaženo – jerlíny totiž kvetou až od desátého až patnáctého roku věku. Daleko důležitějším atributem je barva větviček v zimě, což je nejčastější důvod, proč si člověk tento jerlín pořídí. S příchodem chladného podzimu se borka hladkých větví zbarví do sytě zlatožluté a takto setrvá až do jara, než vyraší listy.

Jerlín Winter Gold roste přirozeně jako keř či vícekmenný nižší strom a pro co největší množství zářivě žlutých větviček se doporučuje radikální řez loňských větví na konci zimy po mrazech. Roste středně rychle a nevyžaduje žádnou péči. Zem snese téměř jakoukoli, ale nejlépe se mu daří ve vápenitých, hlubokých, středně živných půdách. Jakmile zakoření, výborně odolává suchu. Letní vyhřátá půda mu dokonce dělá dobře. Nevadí mu městské a znečištěné ovzduší. Nemá rád podzimní přesazování. V podmáčené půdě může trpět na choroby či praskání borky. Mladé rostliny mohou být citlivé na mráz, ale vyzrálé dřevo je dobře odolné i silným mrazům. Mrazuvzdorný do cca -27°C.

Poslední revize: 07-05-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Sophora japonica 'WINTER GOLD' výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Gleditsia triacanthos 'SUNBURST'
Robinia pseudoacacia 'FRISIA'
Acer negundo 'KELLY'S GOLD'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.