Prunus laurocerasus 'PIRANHA'®

Prunus laurocerasus
Prunus laurocerasus 'PIRANHA'®
bobkovišeň lékařská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

U některých odrůd rostlin je již z prvního pohledu zřejmé, s čím byly kříženy pro dosažení kýženého efektu. Při podrobném prozkoumání listů této bobkovišně jsme přesvědčeni, že předlohou byla jihoamerická dravá ryba piraňa. Jistěže si děláme legraci, ale i šlechtitel musel mít vtip v krvi, když svou bobkovišeň tak nazval = Piranha®. Listy jsou totiž výrazně pilovité stejně jako zuby pirani, ale nejsou nikterak ostré, jedná se spíše o neškodnou dekoraci. Jsou středně velké (5-9 cm), vejčité, kožovité, lesklé, neopadavé a tmavě zelené. V květnu rostlinu zdobí bohatá násada voňavých květů v kratších, vzpřímených hroznech, po kterých následují černé kuličky plodů. Plody nejsou jedovaté, jak se traduje, pouze zrníčka v nezralých, zelených bobulkách mohou způsobit potíže. Jinak jsou oblíbenou potravou ptáků. Pokud o plody nestojíte, můžete po odkvětu rostlinu ostříhat. Vytvoří si nové, čisté větve a bude ještě hustší.

Tvar a růst keře lze přirovnat ke starším odrůdám Otto Luken či Mano, je spíše rozložitější než vysoký a pěkně hustý. Piranha® se řadí k nové generaci bobkovišní, jež jsou množeny a nabízeny na úkor některých starších odrůd, protože mají vyšší odolnost mrazům i běžným chorobám. Piranha® zvládla i silné mrazy pozdní zimy a jara 2012, kdy bez poškození snesla silně vyschlou zem a holomráz kolem -20°C, při kterém i řada do té doby odolnějších rostlin se potýkala s problémy. To z ní dělá perfektního adepta pro regiony s typickou zimou zóny 6 s občasnými výkyvy podmínek zóny 5 (tj. většina České republiky včetně chladnějších oblastí Slovenska).

Bobkovišně potřebují vlhkou, mírně kyselou půdu, bohatou na živiny. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě). Stačí dodat hořkou sůl nebo upravit pH půdy na kyselou reakci. Jakmile dobře zakoření, svými houževnatými kořeny prorostou do hlubších vrstev půdy, odkud načerpají dostatek živin, aby byly krásné. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Rostlina by neměla vyschnout před zamrznutím země. Mrazuvzdornost ověřená do cca -25°C a očekává se ještě silnější.

Poslední revize 12-02-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus laurocerasus 'OTTO LUYKEN'
Prunus laurocerasus 'JM34' KLEOPATRA®
Prunus laurocerasus 'MANO'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.