Cedrus atlantica f. FASTIGIATA GLAUCA

Cedrus atlantica
Cedrus atlantica f. FASTIGIATA GLAUCA
cedr atlaský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Rarity
náhled fotonáhled foto
Jestli jste milovníci cedrů, nebo snad dokonce jejich sběratelé, nenechte si ujít tento kousek. Kdyby děti byly nadšenými pěstiteli cedrů, určitě by tento cedr nazvaly svými slovy jako „epesní“. On totiž epesní opravdu je.

Fastigiata Glauca je modrostříbrná až modrozelené verze málo známé, téměř raritní formy cedru atlaského s přísně sloupovitým růstem. A výraz přísně myslím přísně. Je to taková hustá, cedrově ježatá tyčka se středně dlouhými, neopadavými jehlicemi. Roste spíše pomalu a jeho přirozený tvar je úzce sloupovitý. Pokud se nějaká větvička pomátne a vyroste příliš dlouhá a v nehezkém směru, není žádný problém ji kdykoli zastřihnout. Jiný řez není nutný ani žádoucí.

Zatímco zelená forma Fastigiata se výborně hodí jako plnohodnotná náhražka italského cypřiše, který u nás není mrazuvzdorný, tato modrostříbrná varianta bude užitečná pro každého, kdo v zahradě vítá další barvy jehličí. Jeho subtilní figura nádherně vynikne v kombinaci s naprosto odlišnými tvary jako jsou například polštářovitě rostoucí azalky a levandule, nebo do kulata stříhané buxusy či podobné keře.

Cedry snáší jakoukoli dobře odvodněnou zem, i vápenitou. K dobrému růstu potřebuje dostatek slunce. Hnojení je prospěšné pouze ve formě dlouhodobě účinných granulí s vyváženým poměrem živin. Mrazuvzdorný do cca -25°C, ale není vyzkoušený v horských oblastech s dlouhodobými mrazy nebo v mrazových kotlinách.

Poslední revize 16-02-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cedrus atlantica f. FASTIGIATA
Juniperus scopulorum 'BLUE ARROW'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.