Fotoblog

Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Když se zima přehoupne do své druhé půlky, do zahrady se dostává více než ta obvyklá zimní půlhodinka slunečního svitu a pomalu ho přibývá, krajina kolem nás rázem dostává úplně jiný rozměr. Všude kolem je ještě chladno a valná většina rostlin stále spí, ale najde se pár odvážlivců, kteří vykukují ze země nehledě na noční mrazíky. Tou nebojácnou rostlinou mám tentokrát na mysli čemeřici.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice nejsou v českých a slovenských zahradách žádní nováčci, už naše babičky je znaly a pěstovaly na svých venkovských zahrádkách jako neobvyklá až exotické vzezření podobně jako třeba juky nebo mahónie. A jakmile vykvetly první květy, jedna druhé se chlubívaly, jakou že mají pěknou barvu nebo vzor na okvětních plátcích.

Od dob našich babiček už uplynulo spousta vody, koneckonců i já bych v dnešní moderní době už mohl být teoreticky dědou. Moderní doba totiž přináší mnohé změny, a kromě změn ve společenských zvyklostech přináší i změny v nových možnostech šlechtění, například čemeřic. Díky nim se dnes můžeme kochat až neuvěřitelnými odrůdami, kterých každým rokem pár přibude. Ale pojďme se na čemeřice podívat trochu blíž.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice jsou stálezelené trvalky s kožovitými listy, které většinou pochází z nepříliš osluněných a často i výše položených oblastí jihoevropských Alp a v Karpatech (h. niger) a v Turecku a Řecku (h. orientalis). Více slunce i tepla zvládají druhy ze Sardinie a Korsiky (h. argutifolius) a Mallorky (h. lividus). Vyskytují se ve volné přírodě i v Česku a na Slovensku, ale převažuje názor, že se jedná o rostliny zavlečené semeny ze zahrad a protože jsou odolné mnohdy až pod hranici -34 °C, nic jim nebrání se volně množit i tam. Navíc jsou z čeledi pryskyřníkovitých, tudíž silně jedovaté a veškerá lesní zvěř se jim obloukem vyhne. K tomu ale nutno dodat, že jako snad každá jedovatá substance se ve správné míře byla výborným lékem. Sám John Parkinson ji využíval k léčbě mužské zuřivosti, pomatení smyslů i slabomyslnosti a Maude Grieve zase k tlumení ženské hysterie.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice jsou královny zimy a raného jara, kdy téměř nic jiného nejenže nekvete, ale ani neraší. V angličtině dostaly názvy Christmas Rose (Vánoční růže) pro čemeřici černou a Lenten Rose (Postní růže) pro čemeřici východní. Panuje většinové přesvědčení, že díky svému období kvetení, neboť ta první je opravdu raná a bydlíte-li někde, kde nástup zimy je teplý a bez mrazů, ta první umí výjimečně vykvést ještě před Vánoci. Nebo že by tomu bylo jinak?

Ještě tu je totiž ona švédská legenda, která praví, že když k pastýřům došla zpráva o narození malého Ježíška, byla mezi nimi i mladá pastýřka Madelon, která šla za hvězdou, aby ho uviděla a poklonila se mu. Když se blížila, uvědomila si, že pro něj nemá žádný dárek. Ze zoufalství se rozplakala a anděl, který se nad ní vznášel, proměnil každou její slzu, jež dopadla na zem, v nádhernou bílou květinu. Jak jinak než čemeřici, kterou Madelon natrhala a jako kytici ji přinesla darem. Květinu pojmenovali Vánoční růží, nebo etymologicky korektněji Růží pro Ježíška.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Druhá čemeřice – čemeřice východní si to spočítala přesně tak, aby vrchol kvetení připadl na konec postní doby (lentu), tedy Velikonoce. Tím zároveň poukazuje na svou výjimečně dlouhou dobu kvetení, protože období půstu dle liturgie trvá 40 dnů a čemeřice opravdu dokáže kvést až 2 měsíce a poté držet své květy na vzpřímených stoncích. Sice už mají opadané tyčinky a nevýraznou barvu okvětních plátků, ale stále jsou pěkné, což jejich dobu atraktivity dokáže protáhnout na téměř 3 měsíce a to mluvíme zatím jen o květech.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Zatímco čemeřice černá (helleborus niger) se proslavila svými sněhobílými květy, alespoň prozatím jiné neumí, čemeřice východní (helleborus orientalis) je parádnice marnivá, která dokáže nabídnout cokoliv v odstínech bílé s různými podtóny, zelené a žlutozelené, kompletní škále růžových odstínů, červené, purpurové a vínové.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Velmi oblíbené jsou i různé formy tečkování, žíhání, probarvených žilek či okrajů okvětních plátků a samozřejmě i dvoubarevné květy. Nebo alespoň výrazný rozdíl mezi barvou čerstvého a zralého květu.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Svatým grálem současného šlechtění jsou dvě důležité barvy – opravdová žlutá (nikoli jen žlutozelená) a opravdová černá (nikoli tmavě vínová). Několik fantastických výtvorů už tu je a i když musíme být trochu shovívaví vůči jednoznačnosti barvy, jsou to kousky k pohledání.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Květy jsou většinou jednoduché s 5 okvětními plátky a díky množství tyčinek uprostřed připomínají sasanky. Podle odrůdy mohou mít rozpětí 4 až 10 (!) cm. Mezi lahůdky pak patří poloplné až plnokvěté formy, kde množství z nich má přišpičatělé konce okvětních plátků, což květům dodá na atraktivitě.

Specialistkou na jejich šlechtění je Ellen Akerboom z Nizozemí, jejíž série Double Ellen® si za posledních pár let vydobyla pevné místo na slunci i na trhu. Její skleníky jsou zaplněné tisíci rostlin, které mezi sebou kříží klasicky staromódním způsobem přenosu pylu z jedné rostliny na druhou, květ zabalí, aby nedošlo k další kontaminaci, v létě posbírá semena, která vysévá do označených záhonů a trpělivě čeká na první květy. Takovou práci dokáže dělat jen opravdu oddaný člověk.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Když už zmiňuji konkrétní zapálené botaniky, začnu od začátku. Zmínky o pěstování čemeřic se dají nalézt snad v každém období evidované lidské historie. Nejprve bohužel kvůli jejich účinnému jedu a až dlouho poté pro jejich krásu. Až do přibližně 18. století se spíš jednalo o výstřelky bohatých vrstev, kterým tu a tam někdo přivezl z cest vzácný klenot, a protože za ně chtěl majlant, nedalo se mluvit o masovém zájmu. Doba se ale brzy změnila, zahradničení přestalo být výsadou privilegovaných a přibývá pěstitelů, školek i koupěchtivých nadšenců.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Až když roku 1789 renomovaný francouzský botanik Jean-Baptist Lamarck poprvé detailně popsal h. orientalis, vzbudil zájem mnoha šlechtitelů, kteří se jimi zkusili zabývat. Nejprve se jednalo o jednoduché selekce, neboť čemeřice je velmi variabilní, pokud se jedná o množení ze semen. Prvním, kdo se začal věnovat mezidruhovému křížení, byl zřejmě Angličan Frederik Stern (1884-1967), který zkřížil h. lividus a h. argutifolius. Výsledek byl nazván h. x sternii. Následoval jej Eric Smith, který Sternovy výpěstky ještě zdokonalil a jeho kříženci dostali název h. x ericsmithii. To jsou již moderní hybridy, které využívá mnoho současných šlechtitelů jako výchozí materiál. Za všechny musím zmínit alespoň Josefa Heugera z Německa, který dnes nabídne každý rok několik novinek v sériích Spring Promise® (SP) nebo Helleborus Gold Collection® (HGC) a všechny jsou skvostné.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Zmiňuji jej i proto, že Německo bylo první zemí, která se začala cíleným šlechtěním čemeřic zabývat možná ještě více než Anglie. Nových odrůd přibývalo, rostliny se stávaly čím dál dostupnější a čemeřice zažívaly boom. Oblíbenost si udržely až do dvacátých let 20. století, kdy se díky novým možnostem cestování na trh dostávaly nové druhy rozličných rostlin každým rokem a jeden nevěděl, co si vybrat.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Jejich sláva na dlouhá desetiletí upadla, ale jen do doby, než se jimi začala zabývat významná anglická pěstitelka a šlechtitelka čemeřic Helen Ballard (1908-1995). Říkalo se jí Královna šlechtitelka ve smyslu ‚růže mezi trním‘, neboť v Evropě nebylo v polovině minulého století příliš běžné, aby významnou šlechtitelskou práci dělaly ženy. První hlízy čemeřic získala od svého druhého tchána Ernesta Ballarda, což byl vůbec první impuls, aby se začala věnovat rostlinám a zanedlouho výlučně čemeřicím.

Brzy totiž zjistila, jak opomíjené bývaly listy těchto trvalek a že většina šlechtitelů se věnovala hlavně parádním květům. Helen se podařilo změnit pohled na celou rostlinu jednou provždy tím, že mezi sebou zkřížila druhy, u kterých do té doby nikdo neočekával, že by se zkřížit daly.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Použila zejména h. lividus s unikátními, melírovanými listy s ocelově modrým nádechem ale nižší odolností mrazům a h. niger s dokonalou genetickou výbavou pro přežití až -34 °C. Výsledkem byly hybridní kultivary s překrásnými listy, které navíc vynikaly větší trvanlivostí během zimy, neboť jak h. niger, tak h. orientalis mívají koncem sezóny či na sklonku zimy listy dost unavené a vypadá lépe je před rašením nových stonků s květy odstranit. Helenina děťátka ale spolehlivě drží pěkné listy celou zimu a je jen na vás, zda je budete chtít zjara odstranit. Na její počest jsou tito kříženci někdy označováni jako helleborus x ballardiae. Přirozeně ji zajímaly i květy a soustředila se hlavně na to, aby nevisely jako zvonečky, ale otáčely své hlavy buď vzhůru nebo alespoň do stran.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Dalšími Angličany, kteří přišli s překrásnými kultivary za použití mezidruhového křížení, jsou Rodney Davey a Lynda Windsor z Kentu. I oni kladou důraz na atraktivní listy a díky nim je na světě kolekce pojmenovaná Rodney Davey Marbled Group zahrnující odrůdy s nápadně mramorovanými listy.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice se pěstují snadno, vůbec se jich nemusíte bát. Jejich velkou výhodou je, že nevyžadují speciální substráty, rašelinu dokonce nesnáší a jsou spokojené v běžné zahradní půdě a dokonce jim nevadí ani český jíl. Díky němu mají více vlhka, což jim dělá dobře. Preferují polostinná stanoviště nebo slunná místo s občasným přistíněním a dostatečnou vlhkostí. Rostou spolehlivě. Rostlina vysazená s jedním stonkem jich má už za 2 roky víc než tucet a dělá parádu po mnoho let, je dlouhověká. Nesnáší přesazování, tak dobře rozmyslete, kam ji dáte.
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
I když čemeřice s černými květy nabídne opravdové drama, vězte, že všechny ostatní jsou pestré a veselé a umí rozehřát poslední zbytky mrazivé nálady konce zimy. A chce to aspoň 3 barvy, ať máte na co koukat! 😊
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Myslíte si snad, že taková Helen Ballardová se spokojila jen s jedním odstínem? Tu je historický důkaz, že ani náhodou. A zároveň i důkaz toho, že pokud děláte práci s láskou a vášní, věk není překážkou. Tedy pokud máte na čem jezdit 😊😊
Čemeřice - královny konce zimy19.03.2023
Novoroční japonské javory06.01.2023
Šťastný nový rok, naši milí přátelé všeho zeleného kolem nás (vyjma té uvřískané reklamní kreatury). Loni v květnu jsme byli na návštěvě významné německé rododendronové školky Hachmann, kde jsme natočili i celkem obsáhlé video týkající se hlavně rododendronů a azalek. Majitel školky Holger Hachmann nám navíc rozšířil obzory, když se rozpovídal o jeho vášni k japonským javorům, tak jsme do videa začlenili i krátkou vsuvku o nich a slíbili, že až bude čas, podělíme se s vámi o fotografie, které jsme pořídili.

Bylo jich přes tisíc, tak to fakt chvíli trvalo 😊 Teď je máme zpracované a nabízím je jako náš novoroční dárek pro vás. A to jak ve formě galerie, kde se můžete jen pokochat jejich překrásnými listy a barvami, tak i možností prokliku na náš e-shop, kde si některé můžete rovnou objednat. Ale protože vím, že je mezi vámi mnoho sběratelů a milovníků neobvyklých rostlin, u těch, které nemáme v běžné nabídce, jsme vložili možnost speciální objednávky, když je momentálně školka má k dispozici. Pravdou je, je často jen v malých množstvích, tak to včas rozmyslete a pošlete poptávku, abychom je zarezervovali.

Jinak si užijte tu pestrost forem, různě vykrajovaných listů a opravdu úžasnou paletu barevných odstínů, které japonské (dlanitolisté) javory umí. A jestli máte rádi hádanky, jednu malou bych tu měl: dvě odrůdy NEBYLY focené v německé školce, ale pochází z Česka. Poznáte je? Malá rada – sledujte okolní prostředí, podle toho poznáte, že jsou odjinud. I když byly focené u nás, patří mezi japonské javory a jsou rovněž z jara, tak jsem nechtěl, abyste o ně přišli 😊 Tak hádejte a objednávejte! Mimochodem u lednových objednávek máte možnost využít slevu 10%.
Novoroční japonské javory06.01.2023
Koto-no-ito
Novoroční japonské javory06.01.2023
Baldsmith
Novoroční japonské javory06.01.2023
Baldsmith
Novoroční japonské javory06.01.2023
Dissectum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Novoroční japonské javory06.01.2023
Enkan - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Enkan
Novoroční japonské javory06.01.2023
Golden Treasure - na objednávku
40-60 cm - 1230 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Golden Treasure
Novoroční japonské javory06.01.2023
Earthfire - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Earthfire
Novoroční japonské javory06.01.2023
Filigree - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Filigree
Novoroční japonské javory06.01.2023
Firecracker - na objednávku
40-50 cm - 1870 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Firecracker
Novoroční japonské javory06.01.2023
Jeddeloh Orange - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Jeddeloh Orange
Novoroční japonské javory06.01.2023
Green Globe - na objednávku
30-40 cm - 1150 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Green Globe
Novoroční japonské javory06.01.2023
Hupp's Red Willow - na objednávku
50-60 cm - 1470 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Hupp's Red Willow
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ki hachijo - na objednávku
60-80 cm - 2310 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ki hachijo
Novoroční japonské javory06.01.2023
Inaba Shidare
Novoroční japonské javory06.01.2023
Inaba Shidare
Novoroční japonské javory06.01.2023
Kiushi - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Kiushi
Novoroční japonské javory06.01.2023
Orangeola - na objednávku
40-50 cm - 1850 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Orangeola
Novoroční japonské javory06.01.2023
Mikawa Yatsubusa - na objednávku
30-40 cm - 1680 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Mikawa Yatsubusa
Novoroční japonské javory06.01.2023
Pixie
Novoroční japonské javory06.01.2023
Pixie
Novoroční japonské javory06.01.2023
Linearilobum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Linearilobum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ornatum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ornatum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ornatum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Osakazuki - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Osakazuki
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ojishi - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ojishi
Novoroční japonské javory06.01.2023
Purple Ghost - na objednávku
40-60 cm - 1230 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Purple Ghost
Novoroční japonské javory06.01.2023
Peaches and Cream - na objednávku
30-40 cm - 1390 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Peaches and Cream
Novoroční japonské javory06.01.2023
Pung Kil
Novoroční japonské javory06.01.2023
Pung Kil
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ryusen - na objednávku
60-80 cm - 2720 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ruby Stars - na objednávku
2530 cm - 1510 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ruby Stars
Novoroční japonské javory06.01.2023
Autumn Moon - na objednávku
30-40 cm - 1260 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Autumn Moon
Novoroční japonské javory06.01.2023
Johin - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Johin
Novoroční japonské javory06.01.2023
Jordan - na objednávku
40-60 cm - 1490 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Jordan
Novoroční japonské javory06.01.2023
Red Dragon - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Red Dragon
Novoroční japonské javory06.01.2023
Ukigomo - není k dispozici
Novoroční japonské javory06.01.2023
Roter Stern - na objednávku
40-60 cm - 1230 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Roter Stern
Novoroční japonské javory06.01.2023
Sharp's Pygmy - na objednávku
30-40 - 1060 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Sharp's Pygmy
Novoroční japonské javory06.01.2023
Shirazz
Novoroční japonské javory06.01.2023
Shirazz
Novoroční japonské javory06.01.2023
Summer Gold
Novoroční japonské javory06.01.2023
Summer Gold
Novoroční japonské javory06.01.2023
Skeeter's Broom - na objednávku
40-60 cm - 1230 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Skeeter's Broom
Novoroční japonské javory06.01.2023
Tsuma gaki - na objednávku
40-50 cm - 1330 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Tsuma gaki
Novoroční japonské javory06.01.2023
Aureum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Aureum
Novoroční japonské javory06.01.2023
Tamukeyama - na objednávku
40-50 cm - 1870 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Tamukeyama
Novoroční japonské javory06.01.2023
A na závěr je tu jedna specialitka - toto není javor japonský ale korejský (a. siebioldianum). Ale je stejně krásný, co říkáte? Jmenuje se Sode no uchi - na objednávku
20-30 cm - 945 Kč
Novoroční japonské javory06.01.2023
Sode no uchi
Novoroční japonské javory06.01.2023
Užili jste si dnešní javorovou show? Tohle je poslední fotka dokladující, jak chytré je udělat výstavku těch nejhezčích kusů rostoucích přímo u parkoviště zákazníků, kteří je tak mohou obdivovat, sotva vystoupí z auta :-)

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2023

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2022

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2021

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2020

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2019

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2018

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2017

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2016

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2015

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2014

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2013

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2012

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2011

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2010

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2009

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2008

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2007

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2006

VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.