Fotoblog

Sváteční přání24.12.2022
Zajímalo by mě, jestli se duch Vánoc proměňuje z roku na rok, nebo zda je to námi: stárneme, nabíráme zkušenosti, snad i rozum a na opakující se věci získáváme jiný pohled. Letos jsem si ten pohled vážně užil. Vydav se do několika obchodů za drobnými nákupy, zaujalo mě chování zákazníků. Čekal jsem přeplněná parkoviště a davy nakupující mraky blbostí, jen aby byly svátky jako z reklamy. Ono ne. Mraky blbostí dál leží na pultech nedotčené a v nákupních košících evidentně končí jen věci užitečné nebo něco pro radost. Ať už za to může současná mediální tlačenka nebo útok na naše peněženky z titulu energetické krize, něco je jinak. A nejenom v obchodech.

Šel jsem si na Štědrý den zaběhat, protože teď na to mám čas a venku bylo tak hezky. V městském parku bylo hodně lidí na procházce, sami, s partnerem, s rodinou, s pejsky v oblečcích – u nich nikdy nevím, kdo venčí koho. Na jednom plácku si to parta dětí rozdávala ve florbalu, evidentně plánovaný zápas (není to jednoduše boží naplánovat si na Štědrý den přátelák?), v kynologickém klubu spousta pejskařů se svými miláčky a potkal jsem i několik otevřených stánků s jejich miláčky – klienty srkajícími slaďoučký punč. Prostě bylo fajn, že tihle nebyli nalepení na obrazovce celý den a také bylo fajn si všímat, že s rodiči se byli projít i jejich pubertou postižení potomci a nevypadali u toho jako rukojmí. Dokonce si … vážně nekecám … povídali!

Hned mám lepší náladu. Protože Vánoce jsou náročný svátek, nebudeme si nic nalhávat. Umění kopírovat vyleštěné úsměvy šťastných rodinek z reklam na zubní pastu nebo životní pojištění zvládá málokdo a často se to na Štědrý den semele. Ve vztazích propuknou emoce, které do té doby jen bublaly pod pokličkou a na lidi, kteří žijí sami, dotírá smutek ze samoty, která je ale stejně falešná jako reklamní spoty, které nás nutí si myslet, že bez velké rodiny u štědrovečerního stolu je jedinec politováníhodný odvrženec, o němž si zasloužíme natočit nějakou pohádku. Nebo aspoň reklamu, jak se ho všichni ujmeme a on bude zachráněný.

Přitom všechno by bylo daleko lepší, kdybychom dokázali pochopit, že toto období je velkou výzvou pro naše duše. Bez ohledu na fakt, že se k němu přilepil křesťanský zvyk zvaný Vánoce. Příroda přechází do své uzavírací fáze zimního spánku a neočekává, že s ní budeme komunikovat nebo od ní něco chtít. Teď má svou chvilku a musíme jí to dopřát. Stejně tak to musíme dopřát i sobě – měli bychom se více věnovat našemu nitru a pokusit se vrátit do bodu jedna pouze jako pozorovatelé a nic od sebe neočekávat. Jako restart. Abychom zjistili, jaké dary máme sami v sobě, znovu si je uvědomili a měli z nich radost. A naučili se je využívat, až se znovu otevřeme okolnímu světu ve chvíli, kdy nám k tomu příroda dá signál. Právě těmito dary nejlépe obdarujeme své bližní a všechny v našem bezprostředním okolí.

Jak na to? Každému pomáhá něco jiného. Já mám jógu, ale cest je mnoho a já vám v tento svátek přeju, abyste si tu svou našli a našli i sebe. Protože naše pravá já jsou daleko lepší než ta, která se teď projevují. Možná vás pak taky napadne nějaký starý zvyk změnit. Třeba nahradit živý stromeček živou kyticí 😊 Nebo jen být vlídnější a laskavější ke všem včetně sebe. To stačí.
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Teď je takové neběžné období, komu by se také chtělo vystrkovat bliznu do chladných až mrazivých dnů roku a přeci se těch květů najde dost. Není jich přehršel, ani zahrada díky nim nevypadá jako dovolená na Havaji, ale jsou pěkné a udělají radost. Někdy nás tak překvapí, že máme chuť vzít šálu a jít jim zachumlat krky, ale je nezkosil mráz z předpovědi počasí. Není třeba. Všechny z nich moc dobře ví, kdy mají vykvést a kdy je to pro ně bezpečné. My pak máme jen jedinou starost: kochat se.

Minule jsme si představili kamélie, které rozsvítí poslední bezmrazé dny podzimu a dnes mám pro vás čemeřice. Nejsou v našich českých a slovenských zahrádkách novinkou, naše babičky je sem tam pěstovaly stejně jako poněkud exotické juky a díky našim zahradnickým předkům občas narazíte na naprosto nečekaný, překrásný a obrovský trs už letité čemeřice ve staré zahrádce u venkovské chalupy. Jsou to stálezelené trvalky, jejichž květy v mnoha barvách od bílé, přes světle zelené až zelenožluté, růžové, karmínové, vínové až do téměř černé mohou být jednoduché či poloplné.

Kdysi byl výběr druhů a odrůd omezený, ale dnes je čemeřic už takové množství, že by mi k jejich spočítání nestačily prsty všech zahradníků, co znám. Nejenže se šlechtí a selektují nové odrůdy, vzájemně se mezi sebou kříží i samostatné druhy a vznikají skvostné a odolné kultivary, které nabídnou to nejlepší od každého rodiče. Nejplodnějšími evropskými šlechtiteli, jejichž výtvory prodáváme i my, jsou Josef Heuger z Německa (www.helleborus.de) a Ellen Akerboom z Nizozemí (www.double-ellen.nl). Jejich kolekce jsou překrásné a unikátní. Mnohé z nich mají krom neotřelých barevných kombinací květů i spolehlivě neopadavé listy, které hlavně v zimě zůstávají silné a pěkné. To u mnoha starších odrůd nebylo pravidlem.
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Nejběžnějšími druhy čemeřic jsou h. niger (čemeřice černá) vykvétající již na podzim či v zimě a h. orientalis (čemeřice východní), jejíž čas nastává až koncem zimy a začátkem jara. A teď se konečně dostávám k důvodu titulku dnešního příspěvku. Vánoční koleda je totiž jméno této krásné bíle kvetoucí odrůdy – Christmas Carol, která spolehlivě vykvétá před Vánoci a buď ona nebo i jiné bíle kvetoucí odrůdy se často používají ve vánočních květinových výzdobách společně s vánoční hvězdou. Pojďte se podívat i na ostatní odrůdy, které vykvetly už nyní. Nabídku všech čemeřic najdete zde.
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Merlin patří těm fešákům, co mají spolehlivě krásné listy po celý rok i v zimě a kvetou od prosince až do dubna.
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Merlin
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Verboom Beauty
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Victoria
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Victoria
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Apricot Red Centre
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Ice Breaker Fancy
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Pink Frost
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Pink Frost
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Elly je nejranějším zástupcem plnokvětých odrůd.
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
Elly
Netradiční vánoční koleda05.12.2022
A jako malou ochutnávku tady máme jednu z našich novinek této zimy - odrůdu Early Rose ze série Ice N' Roses. Už zanedlouho bude dostupná na našem webu spolu s ostatními 7 novinkami letošní zimy. Tak se těšte, objednávejte a nezapomeňte, že celý prosinec je sleva na kompletní nabídku rostlin 15% bez ohledu na výši nákupu! 😊
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Kamélie jsou stálezelené keře s krásnými, temně zelenými, lesklými listy, které se původně v Japonsku přednostně pěstovaly pro užitek – z listů některých druhů se dělal čaj (camellia sinensis – pravý čajovník a camellia sasanqua) a z jiných se vyráběl olej pro všestranné využití (camellia oleifera a camellia sasanqua). Všímáte si, že c. sasanqua je zastoupená v obou případech? A to jsem ještě nezmínil to nejdůležitější – jsou to překrásně kvetoucí keře, které v případě kamélie sasanky kvetou na podzim, kdežto c. japonica a její hybridy kvetou od konce zimy do poloviny jara.

Kamélie svým původem zasahují do subtropického a tropického podnebí Asie, odkud se dokázaly rozšířit i do mírnějších pásů klimaticky chladnějších podnebí. Do Evropy se dostaly až začátkem 18. století a díky holandským obchodníkům se staly luxusním zbožím pro zámecké zahrady a panská sídla, která si je mohla dovolit jak vzhledem k ceně, tak i lokalitě – původní druhy totiž nesnášely teploty pod -15 °C. Nyní najdete ty největší exempláře v zahradách Velké Británie, Španělska, jižní Francie, Itálie i Nizozemí.

Víte, čemu se říká ironie? Že pozitivní změnu pro nás – chladnější oblasti – znamenala až krutost přírody v USA, kde v letech 1976 až 1978 zahynulo na tisíce letitých exemplářů, které nedokázaly ustát náhlé a opakované poklesy teplot pod -20 °C. Při podobných situacích se ale vždycky našel někdo, kdo v té tragédii viděl řízení osudu, který nám ukázal druhy, jež to vydržely a posloužily jako výchozí materiál pro další křížení s cílem získání nových a odolnějších odrůd. Těmi nejznámějšími průkopníky byli dr. William Ackerman z Marylandu a dr. Clifford Parks ze Severní Karolíny. Následovali i další a nyní již máme bohatou paletu mrazuvzdorných kamélií jak pro jarní tak i pro podzimní kvetení, které je právě naším dnešním tématem.
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Abychom to uvedli hned zezačátku na pravou míru, ne všechny podzimně kvetoucí kamélie patří ke druhu c. sasanqua, ale zaručeně mají alespoň některého z rodičů s jeho genetickou výbavou. Podzimní kamélie se v chladnějších klimatech obecně považují za spolehlivější volbu, protože pokud přijdou silnější mrazy a keře v zimě utrpí škody, během jara a léta spolehlivě zregenerují a vytvoří i poupata, takže vykvetou vždy. Nebo téměř vždy. Ohrozit je mohou pouze 2 okolnosti: chladné léto nebo chladný začátek podzimu a brzký nástup zimy s předčasnými mrazy větší síly, které buď poškodí poupata třeba již v říjnu, nebo neumožní keři vůbec vykvést, pokud by vytrvaly až do zimy.

Ale takový souběh nepříjemných vlivů se děje velmi výjimečně. Proto si můžeme užít překrásných květů na nápadně olistěných keřích i v době, kdy většina zahrady se již ukládá ke spánku. Na druhou stranu ve výjimečně teplých letech, kdy je moc pěkné léto i podzim, některé odrůdy mohou začít kvést už v září a podle stáří keře a množství poupat vydržet kvést třeba do Vánoc, je-li hezky a sekundovat tak třeba zimním čemeřicím. Navíc některé podzimní odrůdy a valná většina těch od druhu c. sasanqua jsou voňavé, bezva bonus, ne?
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Ať už jste kamélie na svých cestách po světě viděli kdekoli, vězte, že jejich pěstování u nás má své podmínky, které jsou pro jejich přežití zásadní, chcete-li je pěstovat v zemi v zahradě a nikoli jen jako přenosnou rostlinu v nádobě. Vyžadují zimní stín a závětří, aby jim ostré zimní slunce nebo vítr nevysoušely listy a nespálily poupata. Zem potřebují kyselou, středně hlubokou a vlhkou, ale nikdy mokrou, aby jim kořeny nenapadaly plísně. Určitě použijte mykorhizu (půdní houby), která je pro tento druh rostlin nebeskou manou. Nechte je zamulčované po celý rok.

Jakmile vaše kamélie zakoření, většinou se o ni již nemusíte starat a roste dobře a překvapivě rychle, takže se brzy dočkáte krásného keře s efektním neopadavým olistěním a atraktivními květy. Stříhání je možné ihned po odkvětu, ale u podzimně kvetoucích odrůd počkejte do jara.

Prohlédněte si naše odrůdy kamélií a vyberte vašeho favorita nebo favority – určitě bude vypadat skvěle kombinace například 3 keřů, kde každý bude mít jinou barvu nebo i jinou dobu kvetení. Tady je galerie těch, které u nás právě kvetou, nebo vykvetou zjara.
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Winter's Hope
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Winter's Fire
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Winter's Interlude
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Winter's Sunset
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Showa-no-sakae
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Adeyaka
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
April Dawn
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
c. hiemalis
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
April Blush
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Black Lace
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Betty Sette
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Fire and Ice
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Lady Vansittart
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Ice Follies
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Shintsukasa-nishiki
Kamélie sasanky - kvetoucí královny podzimu13.11.2022
Kuro Delight
Listopadový výprodej01.11.2022
Tak jste se opět dočkali - listopadové slevy jsou spuštěny. Během tohoto měsíce máte možnost nejvyšší slevy a to 20% na všechny rostliny skladem - tedy vyjma těch, které dorazí až na jaře, nebo rostlin na objednávku od pěstitele. Slevu lze uplatnit při osobním nákupu nebo online. Zboží musí být uhrazeno do 3 dnů od objednávky (kartou online, převodem, na místě). Zakoupené zboží se musí nejpozději do týdne od nákupu odebrat, nejpozději však do 30.listopadu. Slevu nelze uplatnit na dárkové poukazy. To bude možné až od prosince. Více na naší stránce slev.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Naše babičky jim říkaly zelíčko. Tahle od jara do léta nepříliš nápadná trvalka s dužnatými listy je má při jejich rašení zjara stočené do malých hlávek přesně jako miniaturní zelíčka nebo kapustičky. Na první pohled vypadají tak zdravě a hlavně nebojácně, protože své miniaturní růžičky, zárodky nových listů tvoří již od podzimu a snadno je uvidíte, když rostlině po odkvětu odřežete stonky kousek nad zemí. Nebojí se chladu, mrazu, větru, prostě ničeho a už v březnu začnou nalévat vodu do listů a rostou přímo před očima.

Donedávna se rostlina jmenovala latinsky Sedum telephium, ale botanici se dohodli, že díky lepší přehlednosti a náležitosti ke zvláštnímu druhu tyto stonkové, tj. nepůdopokryvné druhy přejmenují na Hylotelephium. Sice chápu, že v době překotného zájmu o mládnutí pleti díky kyselině hyaluronové jsme se naučili vyslovovat i takhle krkolomné slovo, k čemuž nám dopomohlo hláskování Evy Longorie (provedla to tak pečlivě, že z ní udělali mem). Nějak mám ale pocit, že my Češi radši zůstaneme u zelíčka, co říkáte? 😊

Jednou z nejčastějších a nejoblíbenějších odrůd, na kterou díky své spolehlivosti a bezproblémovosti narazíte v mnoha zahradách i ve veřejné zeleni, je Herbstfreude - ‚Podzimní potěšení‘.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Jakmile se léto rozvine do své síly, vzdouvají se různě vysoké, rovněž dužnaté stonky, na jejichž koncích se rozvíjejí široké okolíky s poupaty. Květy jsou hvězdicovité, převážně v odstínech růžové a nachové, od velmi světlé do velmi tmavé, ale existují i čistě bílé, výjimečně i žluté. Otevírají se od druhé poloviny srpna, jsou velmi medonosné a lákají i motýly. Jakmile vám do květů zasvítí podzimní sluníčko, září do dálky, protože jak okvětní plátky, tak i středy jsou mírně lesklé, což jejich zářivost ještě znásobuje. Toto je Matrona
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Mějte na paměti, že barva květů je během jejich sezóny proměnlivá. Takže vybíráte-li podle našich fotografií jednu odrůdu, u které vidíte vícero barevných verzí, opravdu bude mít od začátku do konce kvetení více barev. Tak ať vám to do kompozice pěkně pasuje 😊

Toto je opět Herbstfreude na začátku září.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
A tady je o měsíc později.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Listy jsou plné vody jako třeba u aloe a sukulentů. Jsou různě velké i tvarované, ponejvíce oválné až okrouhlé, sivě zelené, modrozelené, s nádechem červené, nachové, ale existují i odrůdy s temně vínovými až mahagonovými listy.

Několik odrůd má panašované – vícebarevné listy ze žlutým či bílým lemováním nebo vnitřkem. Stejně jako barva květů i barva listů je během celé růstové sezóny proměnlivá. Řekl bych, že to není na škodu, ba naopak – zajistí to atraktivní proměnlivost v rámci jednoho záhonu.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Vydrží kvést dlouho, nebo spíš dělat radost, protože to pěkné na úplném závěru sezóny již nejsou květy samotné, ale zářivě vybarvené semeníky, než seschnou. Jsou to tak odolné rostliny, že výborně zvládají i malé květináče a truhlíky na parapetu, ideální podzimní dekorace, když nemáte zahradu, ne? Buď k nim dáte vřesy a podobné kytí na znásobení podzimní parády, nebo je zkombinujte s drobnými rostlinami jiné sezóny, ať máte truhliček stále pěkný, třeba malé hebe, netřesky, zakrslý pelyněk, úrazník apod. Tato odrůda se jmenuje Neon.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Rozchodníky se pěstují výhradně na plném slunci v běžné až chudé zahradní půdě a přednostně v suchu, ale v dobře odvodněné zemi jim zálivka nevadí. Většinou jsou bezproblémové, jen některé odrůdy nemají dostatečně pevné stonky a, aby díky těžkým květům nepolehly, je užitečné je koncem června zakrátit tak na polovinu, aby se zpevnily. Někdy mohou slabším odrůdám listy napadat plísně. Jakmile to zpozorujete, na vině jsou půdní podmínky, je potřeba je přesadit. Toto je novinkový Globe Yellow.
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Globe Yellow
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Class Act
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Crystal Pink
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Crystal Pink
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Globe Purple
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Lidakense
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Lidakense
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Mojave Jewels Ruby
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Red Cauli
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Iceberg
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Red Sparkle
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Red Sparkle
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Brillant
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Stardust
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Stardust
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
SUNSPARKLER® Dazzleberry
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Munstead Dark Red
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Munstead Dark Red
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
SEDUCTION® Green White
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
SEDUCTION® Green White
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Little Red
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Xenox
Podmanivá krása podzimních rozchodníků16.10.2022
Xenox
Podzimní voňavky09.10.2022
Jsem nadšený, hned řeknu proč. A jak se máte vy? Oteplilo se a zahrady se odívají do množství barev a ukazují své podzimní květy. Já si v tomto období nejvíce užívám vůní. Přesně tak – je tu voňavý podzim květů neobvyklých, na které si už většina z našich stálých příznivců již zvykla, ale pro mnoho z vás, nových, jsou ještě nevídané a neviděné. A hlavně neočmuchané!

No a to je důvod, proč jsem tak nadšený. Dnešní první voňavka je tedy vonokvětka libovonná, v angličtině nazývaná sladká oliva, která je definovaná jako stálezelený keř pro zóny 8 a vyšší, tj. že nevydrží méně než -12 °C. Asi bude někde omyl, protože pár let už jí mám a vydržela -17°C. I tak je stále ve zkušební zahradě ve fázi testování, ale představte si, že by mohla zvládnout všechny naše zimy!

Tahle stálezelená nádhera se celým jménem jmenuje osmanthus fragrans var. auranticus, má neopadavé listy s hladkými okraji (bez ostnů) a na podzim kvete záplavou sytě oranžových květů, které sytě a sladce voní po pomerančích a mandarinkách. Něco skvostného.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
Takhle vypadají její mladé listy.
Podzimní voňavky09.10.2022
Možná vám připomene jednu její blízkou příbuznou, kterou už bez problémů pěstujeme skoro 20 let - osmanthus fragrans var. dentatus. Ta má mladé listy podobně měděné.
Podzimní voňavky09.10.2022
A samozřejmě také kvete a rovněž voní. Tady je to spíše sladký citrón s konvalinkami.
Podzimní voňavky09.10.2022
Co se těchto supervoňavých květů týče, nebuďte překvapení, když je hned nezpozorujete. Ve většině případů jsou totiž miniaturní. Ale jejich vůně vydá za tisíc lilií. Nebo … možná ne tisíc, ale sto určitě 😊Občas musíte kouknout větvičkám „pod sukni“, abyste je viděli. A pokud zrovna není slunečno a relativně teplo, raději bezvětří, kdy samy od sebe voní na několik metrů, bude třeba přisunout svůj čuchometr přímo k nim. Táááákhle, to je ono! To je parfém, co?

Tato kvítečka už patří kříženci osmanthus x fortunei.
Podzimní voňavky09.10.2022
Velmi krásný keř, tentokrát již s pichlavými, tuhými, zato výrazně lesklými listy.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
Tzv. mexický pomerančovník, tedy hybridní choisya kvete bohatě v první vlně v květnu. Ale odrůda White Dazzler kvete podruhé od konce léta a rovněž voní směsí pomerančovníkových květů a lesních fialek.
Podzimní voňavky09.10.2022
Jo a řekl jsem, že se dnes věnujeme jenom těm, kterým neopadávají listy? Tak je to. Všechny dnešní voňavé nádhery jsou stálezelené. Tuhle fešandu mám přímo před okny pracovny, takže na ní koukám vždy, když vám něco píšu. Skvostná inspirace 😊
Podzimní voňavky09.10.2022
Takhle vypadal keř na jaře. Síla, co?
Podzimní voňavky09.10.2022
Stálezelené hlošiny Ebbingeovy patří každoročně na podzim k nejdůležitějším keřům s voňavými květy. Voní silně a sladce po karafiátech a zralých hruškách. A kromě základního druhu mají různobarevné listy. Toto je Gilt Edge.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
Compacta je stříbrozelená jako listy oliv.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
Lemon Ice má sytě žlutozelené listy.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
A odrůdě Maryline září listy jako banánům.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
A tohle je ten zmiňovaný celozelený botanický druh s velkými listy a nejrychleji rostoucím habitem, ideální do živých plotů a clonících stěn.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
Na úplný závěr jsem nechal jednu raritku, kterou se nám nedaří sehnat i do prodeje, ale uvidíme. Jedná se o stálezelený lýkovec daphne tangutica, který kvete po celou sezónu a ještě teď má pár silně voňavých kvítečků.
Podzimní voňavky09.10.2022
Podzimní voňavky09.10.2022
Tak dobře, ještě jeden malý přídavek - osmanthus heterophyllus. Ale to už je dneska fakt vše :-)
Podzimní voňavky09.10.2022
Babí léto01.10.2022
Už jste slyšeli tu skvělou novinu? Za to, že jsme byli hodní a nedefenestrovali naše vládní činitele za nehorázná zdražení energií, nám po zářijovém chladu posílají trošku tepla ve formě babího léta. Co trošku, skoro hafo! Vždyť do konce příštího týdne mají teploty vyletět až na 20°! Těšíte se? Já jo, už mě ta zima nebavila.

A protože zahrady jsou kypré, vlahé a lačné, je kam sázet. Tak tu máme zase nálož krásného nového zboží, jen se srdce usmívá. Tak si přijďte udělat radost a něco vyberte na zpestření naší krásné zemičky :-) Co říkáte na ty vřesy?
Babí léto01.10.2022
rozchodníky, netřesky
Babí léto01.10.2022
modrá je dobrá! ořechoplodce, dokonce i růžový :-)
Babí léto01.10.2022
ořechoplodec STEPHI
Babí léto01.10.2022
ořechoplodec Thetis
Babí léto30.09.2022
novinkový sadec EHOPHORIA RUBY
Nové zboží11.09.2022
Se začátkem září, ač to není astronomicky korektní, přichází do zahrad(nictví) podzimní sezóna. I poslední měsíce vegetačního neklidu v roce dokážou být nádherné a plné barev. Tady je malá ochutnávku, pro víc musíte přijet osobně :-)
Nové zboží11.09.2022
netřesky
Nové zboží11.09.2022
helenia
Nové zboží11.09.2022
rozchodníky
Nové zboží11.09.2022
třapatky
Nové zboží11.09.2022
turany
Nové zboží11.09.2022
latnaté hortenzie
Nové zboží11.09.2022
Nové zboží11.09.2022
prostě je toho dost
Hold růžím28.08.2022
Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak bychom vnímali svět, kdybychom nežili na povrchu této planety s takovým množstvím světla? A že krása (a paradoxně i ohyzdnost) našeho okolí je dána množstvím světla dopadajícího na objekty naší pozornosti? No jistě, víme to všichni, fyzika základní školy. Ale vážně – uvědomili jste si někdy, že jenom slunci a jeho svitu jsme vděční za zviditelnění nádhery, která nás v našich zahradách obklopuje?

Dneska toho slunce moc nebylo, ale bylo zajímavé, klidné světlo a nám tu kvetou růže ostošest, tak jsem se vydal některé z nich zvěčnit. Dívat se jim zblízka do jejich voňavých středů, z legrace se pokusit spočítat okvětní plátky a vnímat tu širokou paletu barev. Vezměte si třeba jen malý výsek – od růžové až po purpurovou, tolik odstínů neměly ani čínské pastelky, po kterých jsem toužil jako dítě. Barvy, tvary, vůně. Chápu, proč mnoho odrůd nese pojmenování spojené s poezií. Protože v růžích je poetika. Chcete-li, pojďte se podívat se mnou a najděte ji 😊
Hold růžím28.08.2022
Abracadabra
Hold růžím28.08.2022
Ashram
Hold růžím28.08.2022
Augusta Luise
Hold růžím28.08.2022
Bajazzo
Hold růžím28.08.2022
Baronne de Rotschild
Hold růžím28.08.2022
Black Baccara
Hold růžím28.08.2022
Candlelight
Hold růžím28.08.2022
Carmen Würth
Hold růžím28.08.2022
Crown Princess Margaretta
Hold růžím28.08.2022
Emilien Guillot
Hold růžím28.08.2022
Europeana
Hold růžím28.08.2022
Gertrude Jekyll
Hold růžím28.08.2022
Ghita
Hold růžím28.08.2022
Golden Showers
Hold růžím28.08.2022
Gräfin Diana
Hold růžím28.08.2022
Jubilée du Prince de Monaco
Hold růžím28.08.2022
Lambada
Hold růžím28.08.2022
Nostalgie
Hold růžím28.08.2022
Orangerie
Hold růžím28.08.2022
Palais Biron
Hold růžím28.08.2022
Pierre Cardin
Hold růžím28.08.2022
Schloss Eutin
Hold růžím28.08.2022
Rhapsody In Blue
Hold růžím28.08.2022
Winchester Cathedral
Hold růžím28.08.2022
Young Lycidas
Kveteme - mnohokvět14.08.2022
Kniphofia alias mnohokvět
Kveteme - mnohokvět14.08.2022
Kveteme - mnohokvět14.08.2022
Jerlín japonský10.08.2022
Jerlín. Kdybych byl pozérský minimalista, vystačil bych si jen s tímhle jedním slovem. Dal bych tak najevo, že vše, co se toho stromu týká, je obsaženo v jeho jméně a dalších slov netřeba. Jenže já minimalista nejsem a pozér snad také ne a navíc moc rád s vámi sdílím svoje estetické vjemy a jerlín japonský mi dává tolik pocitů, že mám chuť o něm napsat román.

Tenhle strom mě zaujal už jako mladíka, který se kdysi toulal ulicemi našeho hlavního města a objevoval jeho krásy – skvosty architektury i skvosty přírody. Před mnoha lety musela mít Praha velmi moudrého architekta, který do jeho prostornějších ulic navrhl tento strom, o němž se ještě donedávna mluvilo jako o choulostivém. Chápu: Praha je teplá kotlina a vedle jižní Moravy asi nejteplejší lokalita celé republiky, mohl si to tudíž dovolit i přes varovně zdvižené prsty. Ukazováky dolů, milí škarohlídi, jerlín je už pěkných pár desetiletí na mnoha dalších místech naší zemičky a prosperuje skvěle.

Jerlín japonský je statný a vysoký strom s atraktivní korunou, která díky lichozpeřeným listům podobným akátu vypadá vzdušně a nadýchaně. Přibližně v polovině léta – krátce po svitelech – vykvétá obřími latami složenými z drobných, smetanově bílých až jemně nažloutlých květů, jež skýtají dobrou včelí pastvu. Na místech, kde včely jsou, zní jerlíny v době květu jako tlumené turbíny, protože celý strom doslova hučí, jak je plný pilných okřídlených dělnic. Ta květenství jsou nádherná a stromu dodávají exotický charakter. Ani nevím, čím mě tak přitahuje, ale v době květu jsem schopný u stromu stát a jen na něj civět v němém úžasu. Zkuste to také, ale dejte bacha, ať vás něco nezajede, jerlíny jsou často kolem frekventovaných silnic a ani za mák jim nevadí znečištěné městské ovzduší. No není to kabrňák?
Jerlín japonský10.08.2022
Jerlín japonský10.08.2022
Jerlín japonský10.08.2022
Jerlín japonský10.08.2022
Jerlín japonský10.08.2022
Jerlín japonský10.08.2022
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Montbrécie jsou velmi krásné hlízovité trvalky poněkud exotického vzhledu, o kterých se ještě často a naštěstí mylně tvrdí, že jsou pro nás příliš choulostivé. Dokonce je mnoho zahradníků na zimu vyndává jako například mečíky. Není to pravda, nadšeně potvrzujeme, že i přes svůj původ z jihovýchodu Afriky je lze pěstovat bez jakékoli práce a námahy v našich podmínkách a jsou perfektně mrazuvzdorné do minimálně -27 °C. Už existuje neuvěřitelných 300 odrůd, které různě kombinují žlutou, červenou a oranžovou barvu a jejich počet stále narůstá.

Jestli vás tato pestrobarevná kráska zaujala, prohlédněte si naši nabídku montbrécií, nebo se rovnou podívejte na naše loňské video, které jsme k nim natočili.

Tato odrůda je asi nejranější ze všech a díky ohnivě rudé barvě dostala název Lucifer.
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Kveteme - montbrécie01.08.2022
George Davidson
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Carmine Brilliant
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Columbus
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Red King
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Kveteme - montbrécie01.08.2022
A jestli narazíte na některou, kterou zrovna nemáme, nezoufejte - další odrůdy budou přicházet až do konce léta! :-)

Constance
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Paul's Best Yellow
Kveteme - montbrécie01.08.2022
Kveteme24.07.2022
Letošní novinkou v sérii třapatek SunSeekers® je tato překrásná odrůda Tequila Sunrise. Jejich šlechtěním se zabývá firma Innoflora BV z Holandska a všechny se pyšní zdravím, plností trsu a bohatým kvetením v sytých barvách, jež neblednou. První část série, jejichž patentová jména začínají na Apecss-, obsahuje odrůdy s jednoduchými květy výrazných tmavých barev. Naproti tomu druhá část se jmény Ipecss- znamená úplně nový směr s odrůdami, které díky svým nádherným, většinou poloplným květům na první pohled vypadají naprosto unikátně, spíše jako gerbery křížené s jiřinami než jako pravé třapatky. Cestu ke slávě započaly roku 2018, kdy první odrůda Sunseekers Salmon získala zlatou medaili od KVBC na nizozemské výstavě novinek Plantarium.
Kveteme24.07.2022
Kveteme24.07.2022
Kveteme16.07.2022
hortenzie velkolistá Leuchtfeuer drze umístěná téměř na plném slunci pouze s ochranou proti polednímu žáru a s notorickou zálivkou to zvládá
Kveteme16.07.2022
Kveteme16.07.2022
a druhá drzost - slunce milující hortenzie stromečkovitá Strong Annabelle testovaná naopak v plném celodenním stínu se chová, jako by se nechumelilo (naštěstí se vážně nechumelí)
Kveteme16.07.2022
Kveteme16.07.2022
Kveteme14.07.2022
okrasný česnek Millenium
Kveteme14.07.2022
Kveteme14.07.2022
Kveteme07.07.2022
Kvetoucí katalpy a chitalpy patří k mým nejoblíbenějším kvetoucím stromům. Kvetou v létě, nabídnou bohaté kvetení a atraktivní, až lehce exotické květy. Jsou krásné i neobvyklými listy a koruny nabídnou příjemný, nepříliš tmavý stín.
Kveteme07.07.2022
katalpa trubačovitá - botanický druh
Kveteme07.07.2022
Kveteme07.07.2022
Purpurea
Kveteme07.07.2022
Kveteme07.07.2022
Kveteme07.07.2022
Aurea
Kveteme07.07.2022
Kveteme07.07.2022
Kveteme07.07.2022
chitalpa Summer Bells®
Kveteme07.07.2022
Kveteme07.07.2022
Kveteme30.06.2022
Krásnoočko Zagreb svítí jako sluníčko a vydrží všechno. Naprosto všechno. Slibuju.
Kveteme30.06.2022
Letošní novinkové agastache KUDOS™ Mandarin je oranžové jako pomeranče. Vlastně ne, jako mandarinky!
Kveteme30.06.2022
Nepřehlédnutelný rozchodník SPOT ON™ Deep Rose.
Kveteme30.06.2022
Stálezelená iberka PINK ICE™.
Kveteme28.06.2022
Nejsou ty čechravy skvostné? Jak zapršelo, pořádně se napily a pomalu jedna odrůda po druhé odhalují svou krásu.
Kveteme25.06.2022
Portugalské vavříny už od nás zná většina z vás. Méně už je známý fakt, že kvetou podobně jako bobkovišně. O více jak měsíc později a květenství jsou jemnější. A když vám vykvete stromková forma, je to nádhera, co říkáte?
Kveteme25.06.2022
Kveteme25.06.2022
Přestože motýlí keře (komule) jsou spíše symbolem prázdnin a vrcholného léta, některé odrůdy jsou rané. Jako například slečinky, tím myslím sérii Miss. tato se jmenuje Miss Violet a kvete už dobré dva týdny. A vonííííííííííí :-)
Kveteme25.06.2022
Kveteme25.06.2022
Novinkový kohoutek Hill Grounds.
Kveteme25.06.2022
Novinková janeba Funky Spinner®
Kveteme25.06.2022
Sasanka s květy od června do října - Wild Swan.
Kveteme25.06.2022
Další z novinek je jako láva žhavý kohoutek Vesuvius.
Kveteme25.06.2022
A ještě je tu pár fotek z minulého měsíce, co jsem nestihl. Třeba překrásná pivoňka Charles Burgess.
Kveteme25.06.2022
A moje nejoblíbenější kručinka - kručinka křídlatá.
Kveteme25.06.2022
A jistě pochopíte, že nemohu vynechat ani skvělé kuklíky, třeba Totally Tangerine.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Od čeho tu ty krásné koruny v zahradách máme, no ne? A že je na co se koukat. Třeba na záplavu purpurových zrcátek (nově rašících listů) této katalpy Purpurea.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Nebo máte snad raději světle zelené listy? jak je libo - katalpa Aurea.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Zatím ještě nekvetou, ale až vykvetou, budou takhle krásné.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Nebo snad preferujete jemnější listí? Co takhle olše Imperialis, to je asi to nejjemnější, co máme.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Mezi pestrolistými stromy dnes vyhrává buk Purpurea Tricolor.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
Koukněte, jak nádherné má listy, když na jaře naraší.
Je vám horko? Lehněte si pod strom!19.06.2022
I po dozrání v létě je v zahradě nepřehlédnutelný.
Nové video o rododendronech - Návštěva u H.Hachmanna05.06.2022
Vydali jsme se do severního Německa do věhlasné rododendronové školky k panu Hachmannovi, odkud již mnoho let nakupujeme ty nejkrásnější a nejnovější kousky pro naše zahradnictví a pro vás. Věřte mi, že jsme byli jak v Jiříkově vidění, vybili jsme 4 baterie ve foťácích a jednu v kameře. Nakonec to nejtěžší bylo vybrat ty nejlepší záběry, tak se na to koukněte. Fotky si nechám na nějaké deštivé odpoledne :-) Ale kdybyste si chtěli udělat někdy sami výlet, rádi vás tam přivítají.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Květen je čas pro množství dřevin, jejichž květenstvím je hrozen. A samozřejmě všichni známe hlavně vistárie. Tak se na ně pojďte mrknout.

Nejsou všechny stejné a stromové formy jsou ještě parádnější. Toto je Ikoyama-fuji.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Ta předchozí odrůda patří ke druhu vistárie vznešené stejně jako tato: Shiro-kapitan.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
A do třetice ještě růžová varianta Showa-beni.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
A pro lepší rozlišení všechny tři dámy pěkně vedle sebe.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
K nejznámějším patří bezesporu vistárie čínská, které kvete nejdříve, ale zároveň umí kvést od začátku prázdnin podruhé a celé léto.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Ale bacha na ní - je to šplhna!
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Má i svou bílou sestru (to není rasismus!), wisteria sinensis Alba.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Běžnější je ale její japonská varianta wisteria floribunda Alba.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
V této skupině je barev i variant víc. Třeba jako extra dlouhá Multijuga.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Její hrozny rostou až k zemi, mohou mít 1,5m.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
I tady existuje růžová varianta - Rosea.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Opravdovým extra buřtem je plnokvětá Black Dragon (Violacea Plena).
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Děsí vás dlouhé liány těchto popínavek, protože máte malou zahrádku? Nezoufejte a zkuste zakrslou vistárii křovitou Amethyst Falls.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hlavně si, pro všechno na světě, nenechte nakukat, že existuje i žlutá vistárie. To je přeci štědřenec!
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Krásnej je samo sebou taky.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
A odrůda Vossii má dlouhatánské květy.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Aby to bylo kompletní, možná jste už touhle dobou zahlédli i takhle sytě růžové hrozny. To je pro změnu akát Casque Rouge.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Pěstuje se jich hodně, většinou pro listy, třeba jako zlatolistá Frisia, třebaže i tato umí vykvést.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Ale tady jsou listy fakt atraktivnější.
Hroznová (hit)paráda30.05.2022
Tak co, vybrali jste si vašeho favorita? Že ne? Tak prostě přijďte osobně a nějakou hroznovku vám vnutíme :-)

Dnešní poslední kousek je trnovník chloupkatý.
Co to tu voní?15.05.2022
„Mami?“
„Ano, zlatíčko moje nejdražší?“
„Paní učitelka nám dneska oznámkovala sloh a řekla mi, že přeháním.“
„Ty můj kloučku úžasnej, jak na to prosím tě přišla? Kde bys to asi pochytil? Netrap se tím, hlavičko moje nejchytřejší.“

Nebojte, to není o mně. Ale skrytý záměr v tom je – já NEPŘEHÁNÍM! Když řeknu, že je něco úžasné a nejskvělejší, tak prostě je. A teď je nejúžasnější mexický pomerančovník alias choísye. Znáte ji? Že ne? No koukněte na ní, není skvostná?

Tenhle stálezelený keříček je výsledkem křížení středozemního a arizonského druhu a výsledkem je překvapivě nesmírně mrazuvzdorná rostlina, nyní již v mnoha odrůdách, která kvete téměř celý květen bílými květy, jež vypadají skoro totožně jako květ pomerančovníků a stejně sladce a silně voní. Tenhle víkend jsem chodil zahradou a protože jich mám několik, v každém koutě jinou, byl jsem jejich vůní naprosto omámený.
Co to tu voní?15.05.2022
Tato odrůda se jmenuje White Dazzler.
Co to tu voní?15.05.2022
Co to tu voní?15.05.2022
Co to tu voní?15.05.2022
Odrůda Aztec Pearl má širší listy a o něco větší květy.
Co to tu voní?15.05.2022
Co to tu voní?15.05.2022
Co to tu voní?15.05.2022
Existují i zlatolisté odrůdy, například Aztec Gold.
Co to tu voní?15.05.2022
Co to tu voní?15.05.2022
Nebo Goldfingers.
Co to tu voní?15.05.2022
A asi nejvzácnější je slabounce růžová Apple Blossom. Tak co, kterou si vyberete? 😊
Na prvního máje01.05.2022
Hana Hegerová zpívá ‚Mám vanu plnou fialek‘ a já chodím zahradou se slovy ‚mám trávník plný pampelišek…‘. Přiznávám, Bofix u mě nenajdete, tak se nemůžu divit, že mi v trávě roste leccos. Ale co, jakmile se to poseká, bude pažit zase zelený a co si budeme povídat – hlavně že je jaro a pampelišky k jaru patří, no ne?

A teď malá vsuvka pro ostatní milovníky greenu – všimli jste si, jak se pampeliška dokázala přizpůsobit vašemu trávníku? Jako kdyby věděla, že ji za týden zase posečete, a tak u vás neroste do svých tradičních 20-30 cm, ale udělá stoneček sotva pár cenťáků a šup, už je tu květ. To je mazanost na druhou, panečku, takhle vypadá evoluce! Hlavně se rozmnožit.

A protože máme prvního máje a máj je přeci lásky čas, v noci pod otevřenými okny slyším, jak se venku snaží množit kočkovité šelmy a vydávají u toho zvuky, jako když někdo dítěti bere mobil. Zvuk je to strašný a já si říkám, co je horší: poslouchat příšerné kvílení chtivých koček nebo toho italského páru onehdy ve vedlejším hotelovém pokoji při jedné z mých cest do Toskánka? Byli k nezastavení! A díky NÍ, která zněla jako zkušená herečka pornofilmů, snad ještě hlučnější. Korunu tomu dal recepční, kterého jsem ráno požádal o výměnu pokoje a citlivě se mu snažil vysvětlit důvod. Něco naťukal do kompjůtru a pak zvedl obočí se slovy ‚aha, to bych od TOHOTO pána nečekal‘ … No, hlavně že zahrada už se konečně začíná zelenat (a je u toho zticha) a ukazují se i jiné barvy, tak na ně pojďte kouknout.

Toto je Kiku-shidare-zakura. Prostě sakura.
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
Je tu někdo, kdo nemá rád modrou? Tohle nejsou pomněnky, tohle je pomněnkovec. Už příští týden v prodeji, těšte se!
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
Iberka Pink Ice je moc krásná, i když zrovna nekvete.
Na prvního máje01.05.2022
magnólie Burgundy Star
Na prvního máje01.05.2022
magnólie Butterflies
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
magnólie Betty
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
Můj nejoblíbenější portugalský vavřín - velkolistý TICO®.
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
juka Color Guard
Na prvního máje01.05.2022
Prý že je blatouch příliš obyčejný. Tss!
Na prvního máje01.05.2022
pieris Forest Flame
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
šalvěj April Night
Na prvního máje01.05.2022
silenka Rollies Favourite
Na prvního máje01.05.2022
čemeřice Black
Na prvního máje01.05.2022
zakrslá broskvoň Bonfire
Na prvního máje01.05.2022
plicník Trevi Fountain
Na prvního máje01.05.2022
Na prvního máje01.05.2022
magnólie J.C. Williams
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Pro kontinentální klima jsou teplotní skoky typické a našinec je na ně uvyklý. Nebo by měl být. Ale líbit se nám to nemusí, že? V pondělí v žabkách a v sobotu v kulichu není zrovna ideální plán týdenního odívání. Na druhou stranu hledě na kalendář je možné, že nás ten nahoře chtěl na apríla trošku pozlobit. K tomu snad jen suše podotknu, že se mu to povedlo.

Nebo že by v tom byla nějaká … politika?? Úplně mě mrazí, nejen když vytáhnu palec ze dveří, ale i při vzpomínce na Nikolu Teslu a jeho prototyp vynálezu, kterým údajně uměl ovládat počasí a dle konspiračních teorií byl stroj tak mocný, se jej rozhodli zmocnit mocní a Teslovi pomohli opustit tento svět.

Vždycky si ve spojení s tímto tématem vybavím úžasnou Kate Bush a její skladbu Cloudbusting, která se sice inspirovala jiným člověkem z knihy Petera Reicha, ale jednalo se o podobný princip: přivolání deště, tedy ovládání počasí, o což se Tesla rovněž snažil. I ruští mocnáři kdysi prohlašovali, že získají nadvládu nad podnebím. Krátce po Sametové revoluci a postupném pádu totalit v ostatních východních zemích se z legrace říkalo, že „poručíme větru dešti platí už jen v Bukurešti“, protože Rumunsko s demokracií nějak zaostávalo.

Takže není divu, že v dnešní divoké době mají lidé tendenci uvěřit lecčemu. Nenechte se mýlit. Kdo jste na světě už nějaký ten pátek, dobře víte, že dubnové střídání tepla a chladu k nám prostě patří jako k zebrám pruhy a nám zbývá jen nosit rezervní palčáky.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Ale nebojte, i když nám přes noc nasněžilo požehnaně, už kolem poledne vysvitnuvší sluníčko mělo takovou sílu, že to ze střech kapalo jedna báseň a pro zahradu to znamená další dávku tolik nutné zálivky po extrémně suché zimě. A bude líp. Tak namísto dalších bílých fotek nabídnu ochutnávku toho, co vás u nás i v zahradách čeká v nadcházejících dnech, ať se máte nač těšit. První skvělou zprávou je, že se nám podařilo ukořistit asi 40 krásných rostlin kuklíku Scarlet Tempest, který nebyl už dva roky dostupný. Předevčírem dorazily, jsou pěkné, silné a v prodeji budou od příštího týdne. Tak si pohlídejte e-shop, ať vám neutečou 😊.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Fešák, který už kvete, se jmenuje Adonis. No fakt - adonis vernalis - hlaváček jarní.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Novinkou z loňska, kterou zanedlouho představíme na stránkách, je zvonek Spring Bell. malý ale velkokvětý.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Podobně jako atraktivní série okrasných broskvoní z Vietnamu TAOFLORA® ve třech barvách.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Tohle sympatické křovíčko je lískovníček chudokvětý, který už také vystrkuje poupátka.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Pierisům už do plného kvetení rovněž chybí málo.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
A zatímco čekáme na květy a olistění opadavých, těšíme se ze stálezelených. Toto je leukotoe Royal Ruby.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Nejmrazuvzdornější velkolistý brslen Canadale Gold.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Kalina Eskimo je rovněž stálezelená, ale listů nemá tolik, aby v zimě dokázala vytvořit neprůhlednou clonu. Zato silně a sladce vonných květů má zjara spoustu.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
Kalina vonná to má přímo ve jméně. Tato se jmenuje December Dwarf a kvete už teď.
My čekali jaro a zatím ...03.04.2022
A na co se kromě kytek těším nejvíc, je tohle. Na viděnou v plavkách! :-)
Březne, vítej!01.03.2022
Naši milí, vítejte na startu nové zahradnické sezóny. Máme prvního března, ráno mrzne, jako když praští a nedaleko nás se dějou věci, že byste určitě taky nejradši někoho praštili. Já vím, žijeme v náročných časech. Sotva skončila jedna blbost, je tu další a snaží se, seč může, o naši pozornost a hlavně – o náš soud. To je zlo. Zlo je nejzákeřnější ve svých převlecích, které jsou v poslední době čím dál důmyslnější. Ještě nedávno se tvářilo jako ochrana lidského zdraví a dnes se převléká za spravedlnost a útočí na naše smysly, aby v nás probudilo emoce nenávisti. Lidská nátura je zranitelná hlavně po emoční stránce a když se dobře načne, zlo vleze dovnitř, aniž by bylo zpozorováno a pak zíráte, co to vaši dobří přátelé říkají a kde se v nich ta štvavost vzala.

Jakmile dostanete výzvu, vždycky je dobré si ji nechat v sobě v klidu ustát a nechtít ji vyřešit hned. Dovolit našemu nejniternějšímu hlasu, aby se ozval a řekl, co k tomu má a rozhodl, jak se k tomu postaví. Protože se zlem se nedá zápasit jeho zbraněmi. Moc dobře vím, že to není jednoduché, věřte mi – i já mám účet ve Sberbank.

Během válečných nepokojů, už si nepamatuji, kde se tenkrát bojovalo, pozvala jedna velká rozhlasová stanice na rozhovor Matku Terezu, aby pozdravila lid a dodala jim trochu naděje. A moderátor byl její osobou tak unesen, že mu to na konci nedalo a pozval jí, aby se zúčastnila plánovaného pochodu proti válce. Ona poděkovala za nabídku a odmítla, aby vzápětí dodala, že až budou organizovat pochod za mír, že bude mezi prvními. Protože čím víc bude těch, kdo budou věřit v mír, o to rychleji tu bude. A to není pozůstatek hippie filozofie, to je fakt.

A aby nám to smýšlení radostnějším směrem šlo lépe, dnes mám pro vás trochu barev začínající sezóny, které působí jako balzám na duši a dávají víru, že zanedlouho všechno napučí a vykvete a začne opravdové jaro. Přiznám se, že jsem tam schoval i pár fotek podzimních, schválně, jestli je odhalíte 😊
Březne, vítej!01.03.2022
leukotoe Dark Diamond
Březne, vítej!01.03.2022
jasmín nahokvětý
Březne, vítej!01.03.2022
hebe Sutherlandii
Březne, vítej!01.03.2022
hebe James Stirling
Březne, vítej!01.03.2022
leukotoe Little Flames
Březne, vítej!01.03.2022
břečťan irský
Březne, vítej!01.03.2022
mahónie Narihira
Březne, vítej!01.03.2022
modrá cesmína Heckenblau
Březne, vítej!01.03.2022
rozchodník Angelina
Březne, vítej!01.03.2022
netřesk CHICK CHARMS Gold Nugget
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice Frilly Isabelle
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice SP Elly
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice Apricot Red Centre
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice Apricot Red Spotted
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice HGC Ice n' Roses Red
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice White Dark Centre
Březne, vítej!01.03.2022
čemeřice Conny
Březne, vítej!01.03.2022
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
Každý rok vydává americká firma Pantone® z New Jersey barvu roku. Pantone® je celosvětově uznávaný systém barev od nejvýznamnější společnosti specializující se na barvy a barevníky, podle jejichž kódů se připravuje barevnost snad všech normovaných produktů. Jejich odborníci sledují trendy a s ohledem na význam barev pečlivě míchají nové tóny, aby dokázali okouzlit novým odstínem, jež bude odpovídat náladě roku skončeného a zároveň motivovat pro rok nadcházející.

Většina by asi řekla, že základní barevná paleta, která se aktuálně dělí do 16 barev, je dostatečná a obsáhne i barvy, jež mnozí nechápou za důležité nebo možná až rozeznatelné. Kupříkladu jako když chcete některým mužům vykládat o meruňkové, broskvové, lososové apod. Koneckonců barevné spektrum dané lomem světla na Zemi je jednou dané a nic nás nemůže překvapit. Jenže právě ty nuance v přechodech mezi základními barvami jsou tím polem, kde se laboruje a objevují se nové a někdy naprosto fantastické odstíny.

Popravdě přiznávám, že letošní barva mě dostala. Barva pro rok 2022 je tak krásná, že jí tu chci věnovat prostor. Jmenuje se Very Peri, má číslo 17-3938 a je to hebký odstín fialové barvy s teplým podtónem červené. A protože vyhlášená barva roku udává módní trend pro mnoho odvětví, nebuďme překvapení, když nás letos budou pěstitelé zásobovat rostlinami s mnoha květy právě v této barvě a jí podobné. Co říkáte, nepodíváme se na pár tipů, ještě než ta sezóna začne? Tady jsou 😊.
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
zvonek Takion Blue
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
zvonek Filigree Light Blue
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
zběhovec Mini Mahogany
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
plamének Mrs. Cholmondeley
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
perovskia Lacey Blue
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
perovskia Blue Spire
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
sasanka Blue Shades
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
zvonek Samantha
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
šanta Neptune
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
šanta Purrsian Blue
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
barvínek Bowles' Variety
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
kosatec chlupatý
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
stokésie Purple Parasols
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
plamének Misayo
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
jirnice Purple Rain
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
levandule Hidcote
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
pavlovnie plstnatá
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
ibišek Sup'Blue
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
ořechoplodec Sterling Silver
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
hlaváč Butterfly Blue
Barva pro rok 2022 - VERY PERI02.02.2022
Tak co na to říkáte? Nelekejte se, že mnoho rostlin ještě nemáme naskladněných - trvalky nám pěstitelé vozí většinou až těsně před květem a s některými sezónními druhy dřevin rovněž kvůli kapacitě prodejní plochy čekáme až na poupata.

Na druhou stranu si uvědomuji, že jsou mezi vámi i tací, kteří fialovou nemají jako oblíbenou barvu. Víte co? Nic si z toho nedělejte, my máme kytiček tolik a v tolika barvách, že si určitě vyberete. Buď u nás v zahradnictví nebo na e-shopu, kde už nyní zveřejňujeme zboží pro jarní sezónu. Tak vzhůru do vybírání 😊!

A tahle krasavice je skimie Perosa. A ta druhá krasavice je Denisa :-)
Lednový kvíz je ukončen. Máme vítěze!01.02.2022
Vážení a milí,

Výsledky lednového kvízu jsou tady. Jsme moc rádi, že se vás zúčastnilo tolik a doufáme, že jste se pobavili. Oceňuji všechny odvážlivce z prvního kola, které by bylo těžké i pro mě nemít ty stromy na zahradě 😊 Ale jednoho vítěze máme, což je výborná zpráva. Na druhou stranu mě překvapilo, jak málo z vás se zúčastnilo toho nejlehčího kola. Ve druhém vás bylo nejvíc. Zde jsou správné odpovědi:

01 pinus sylvestris
02 Betula pendula 'Laciniata'
03 Catalpa x erubescens 'Purpurea'
04 Pterocarya fraxinifolia
05 Heptacodium miconioides
06 Prunus serrulata
07 Cedrus libani
08 Liriodendron tulipifera
09 Metasequoia glyptostroboides
10 Carpinus betulus 'Pyramidalis' ('Fastigiata')
11 Quercus frainetto
12 Prunus lusitanica
13 Pinus nigra ssp. nigra
14 Populus deltoides 'Purple Tower'
15 Larix kaempferi 'Diana'
16 Cryptomeria japonica 'Cristata'
17 Quercus ilex
18 Liquidambar styraciflua
19 Campsis radicans
20 Gleditsia triacanthos

A zde jsou výherci:

I.kolo
- Hana Kopecká – 6 správných rodových jmen – poukaz na 5000 Kč

II.kolo
- Šárka Jeřábková – 19 správných rodových i druhových jmen – poukaz na 3000 Kč
- Jana Valentová – 17 správných rodových i druhových jmen – poukaz na 3000 Kč
- Martina Trejtnarová – 15 správných rodových i druhových jmen – poukaz na 3000 Kč

III.kolo
- Blanka Wichtová – 20 správných rodových i druhových jmen – poukaz na 1000 Kč
- Hana Vaňková – 20 správných rodových i druhových jmen – poukaz na 1000 Kč

Gratulujeme a těšíme se, že si to s námi příště opět rozdáte!
Lednový kvíz - druhá nápověda zveřejněna - 3. kolo25.01.2022
Podle došlých odpovědí ze druhého kola naší lednové soutěže bylo evidentní, že bylo výrazně jednodušší, když jste dostali možnost prohlédnout si i listy či květy. Druhá nápověda pro třetí kolo je již natolik výmluvná, že teď by to mohl zvládnout skoro každý, co myslíte? 😊😊😊 Tady jsou všechny vyfocené dřeviny abecedně a na vás už je jenom je správně přiřadit k číslům fotek, jako ve školce ...

Betula pendula 'Laciniata'
Campsis radicans
Carpinus betulus 'Pyramidalis' ('Fastigiata')
Catalpa x erubescens 'Purpurea'
Cedrus libani
Cryptomeria japonica 'Cristata'
Gleditsia triacanthos
Heptacodium miconioides
Larix kaempferi 'Diana'
Liquidambar styraciflua
Liriodendron tulipifera
Metasequoia glyptostroboides
Pinus nigra ssp. nigra
pinus sylvestris
Populus deltoides 'Purple Tower'
Prunus lusitanica
Prunus serrulata
Pterocarya fraxinifolia
Quercus frainetto
Quercus ilex
Lednový kvíz - první nápověda zveřejněna - 2. kolo20.01.2022
Pánové a dámy, smekám před všemi, kdo jste to riskli a poslali své odpovědi do včerejška během nejnáročnějšího kola. Soutěž stále probíhá, takže ještě nemohu sdílet detaily, jak jste si vedli, ale s vědomím toho, jak to bylo těžké, klobouk dolů. Ale přeci jenom řeknu dvě věci - poslední fotku 20 jste uhodli všichni, ta byla naprosto výmluvná, ale na druhou stranu borovice vás potrápily :-) Nevadí. Je tu druhé kolo, kde máte přiloženy detaily listů nebo květů a můžete to zkusit znovu, teď už je to výrazně lehčí, co říkáte? 😊
Nové video19.01.2022
Jak trávíte leden? Noci a dopoledne jsou sice lehce mrazivé, ale do oběda bývá veškerá námraza pryč a když svítí sluníčko, byla by škoda nejít do zahrady byť třeba jen na chvilku. A máte-li těch chvilek víc a k tomu ještě chuť něco dělat, jsme tu s dalším dílem o zimním stříhání a nestříhání :-)
Lednový kvíz08.01.2022
Srdečně vás zdravím v novém roce a přeji nám všem dobrý rok 2022. Co že to mám v ruce? No zmrzku přeci, vždyť je teplo, no ne? :-) A proč objímám ten sloup? Trénuju. Hned povím na co.

Po novoročním víkendu jsem totiž chodil po prosluněné lednové zahradě a nemohl se nabažit těch struktur a místy i barev, které nabízely kmeny stromů. Připadal jsem si jako ti objímači stromů a naprosto je chápu, protože ono na tom opravdu něco je dotknout se statného kmene stromu a cítit jeho energii, jak mu pod kůrou protéká nahoru a dolů to záhadné předivo života. Některé stromy jsou tu se mnou už téměř 20 let, jiné jsou mladší, ale všechny do jednoho jsou nádherné. Když jsem se dosyta vynadíval a vyobjímal, došel jsem si pro foťák, neb jsem dostal nápad.

Co takhle probudit ze zimního spánku zelené mozkové závity vašich možná odpočívajících zahradnických buněk s novým kvízem? Tentokrát to bude poznávačka kmenů. Takže asi žádná brnkačka, ale co já vím, třeba mnoho z vás už jste zkušeňáci, co se nebojí vlka nic!

Ejhle pravidla:

1. Vystavíme zde 20 fotek kmenů stromů s čísly a vaším úkolem bude poznat danou dřevinu a opatřit jí správným jménem latinsky. Poznámka – stromy jsou v různém věku a síle kmene, proto byly pro zobrazení detailu kmene různě přiblíženy či zvětšeny.

2. Soutěž začíná 9. ledna 2022.

3. První kolo bude ukončeno 20.ledna 2022 o půlnoci.

4. Komu z vás se podaří v prvním kole správně určit alespoň 10 stromů rodovým i druhovým jménem, dostává se do slosování o 1 poukaz na 10.000 Kč na nákup v našich zahradnictvích.

5. Komu z vás se podaří správně určit alespoň 5 stromů rodovým jménem, dostává se do užšího výběru, kde cenou jsou poukázky na 5.000 Kč a získají je 3 z vás s nejvyšším počtem správných odpovědí. Nevztahuje se na výherce poukazu na 10.000 Kč.

6. Ale nevěste hlavu, druhé kolo bude jednodušší, neboť vám 21.ledna 2022 zveřejníme první nápovědu. K fotkám vložíme i detail listů nebo květů.

7. To už by mělo být výrazně snazší, proto požadujeme minimálně 10 správných odpovědí a 3 s nejlepším skóre dostanou poukázku na 3.000 Kč. Když bude plichta, budeme losovat.

8. Třetí kolo bude nejjednodušší: odhalíme jména všech stro
mů a vaším úkolem bude přiřadit jména k číslům fotek. Stane se tak 26.ledna 2022.

9. Pro zařazení do užšího výběru o ceny požadujeme minimálně 10 správných odpovědí a 3 s nejlepším skóre dostanou poukázku na 1.000 Kč. Když bude plichta, budeme losovat.

10. Soutěž končí o půlnoci 31.ledna 2022 a 1.února 2022 vyhlásíme vítěze.

11. Soutěže se nemohou účastnit zaměstnanci SAFRO s.r.o. a jejich rodinní příslušníci.

12. Odpovědi zasílejte výhradně e-mailem na adresu zahrada(zavináč)safro.cz.

Tak co, zkusíte to? Pokud ano, držím palce a přeji úspěch. A ti ostatní se mohou alespoň pokochat krásou obnažených kmenů.

Hodně štěstí! 😊
Lednový kvíz foto 01 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 02 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 03 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 04 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 05 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 06 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 07 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 08 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 09 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 10 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 11 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 12 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 13 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 14 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 15 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 16 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 17 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 18 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 19 s nápovědou08.01.2022
Lednový kvíz foto 20 s nápovědou08.01.2022
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.