Cornus controversa 'VARIEGATA'

Cornus controversa
Cornus controversa 'VARIEGATA'
svída sporná
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a bílá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Svída sporná je nepřehlédnutelný větší keř či malý strom. Většinou se v zahradách pěstuje odrůda Variegata, která nese nápadně bílo-zelené, panašované listy. V angličtině se nazývá svatebním dortem a stačí se podívat na stavbu keře, aby vám bylo vše jasné.

Tato krasavice se snadno stane dominantou jakékoli zahrady pro svůj patrovitý efekt. Vypadá přesně jako svatební dort, kde cukrovou polevu symbolizují tučně bílé okraje listů, jež stromu dodávají na atraktivitě po celou sezónu. Opadavé listy jsou oválné, mírně zvlněné, vždy svěšené a raší zbarvené do růžova. Na podzim, při příchodu prvních chladnějších dnů růžovou barvu získávají zpět ve formě jemného přelivu. Květy jsou světle zelené až bílé ploché chocholíky, 10-15 cm široké a objevují se od konce dubna do května. Samotný květ není extra krásný, ale množství chocholíků na plně rozkvetlé starší rostlině vypadá rovněž efektně.

Jedná se o nádherný keř, který potřebuje čas, aby vyrostl do krásy. Tmavě vínově červené mladé větve nejdříve vystřelí směrem vzhůru, kdy mohou dosáhnout 50 i více centimetrů za rok, přičemž v následujícím roce se tvoří pouze postranní, přísně vodorovné přírůstky, které udělají 10-20 cm za rok. Toto zahušťování postranních výhonů rostlinu na pár let zpomalí, než se rozhodne opět poporůst vzhůru a celé se to opakuje. Za 10 let máte přibližně dvoumetrovou nádheru s hustým horizontálním větvením.

Svída sporná je nenáročná na půdní podmínky, ale nesnáší podmáčení. Pro nejlepší výsledky ji pěstuje na plném slunci ve středně živné, mírně vlhké zemi. Pozor na přehnojení. Přirozený růst bez hnojiv a zastřihávání rostlině dodá unikátní vzhled. Plně mrazuvzdorná do min. -30°C, možná o něco více.

Poslední revize 25-02-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer negundo 'FLAMINGO'
Cornus alba 'SIBIRICA VARIEGATA' (Elegantissima)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.