Athyrium niponicum ('Metallicum') var. PICTUM

Athyrium niponicum ('Metallicum')
Athyrium niponicum ('Metallicum') var. PICTUM
papratka japonská
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:stříbrná a modrozelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Papratka japonská se někdy též nazývá niponská podle druhového jména odkazujícího na japonský výraz pro Japonsko – Nippon 日本. Jedná se o opadavý druh s atraktivně probarvenými vějíři listů s jemnými lístečky. Její semena bývají variabilní a nové rostliny se mohou od rodiče lišit, čímž samovolně vznikají nové odrůdy selekcí. Pomalu se rozrůstá krátkými oddenky a v ideálním prostředí časem vytváří husté podrosty užitečné jako velmi efektní půdní pokryv.

Tato odrůda papratky japonské je naprostý unikát. Jmenuje se pictum, což latinsky znamená ‚malovaná‘ a alternativní uznávané jméno je Metallicum. Obě jména směřují k popisu jejích listů – jsou v základu sivě zelené s nápadným metalicky stříbřitým přelivem zejména uprostřed listu podél purpurově fialových žeber. Celkově opravdu vypadá, jako by si nějaký malíř dal práci a pěkně ji vymaloval. Fialová barva během zrání listů slábne a více se prosazují kovové tóny stříbrošedé a metalicky zelené. Okraje listů jsou hustě pilovité.

Papratky najdete v zahradách snad všech typů kromě pouštních. Přirozeně se používají v japonských a podobně koncipovaných zahradách, ale ozdobí i venkovské zahrady lesního charakteru či polostinné městské předzahrádky se stálezelenými dřevinami typu azalek a pierisů. Nabídnou eleganci pro moderní nádoby v minimalistické architektuře a zároveň budou důstojným partnerem v pestré výsadbě stínomilných trvalek vedle host, dlužich, pomněnkovců, sasanek, liriope a podobných.

Papratka japonská je opadavá, takže po zimě všechny listy odřežte a nechte trs opětovně narašit. Ideální umístění je polostín, dařit se jí bude i ve stínu. Potřebuje lehkou, neutrální až lehce kyselou a živnou půdu, která nebude vysychat. Rovnoměrné vlhko zajistí neustálou tvorbu nových vějířů listů, zatímco během přísušků bude ztrácet barvu a začnou jí zasychat konce. Mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 05-02-2009; 22-08-2013; 20-12-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Myriopteris tomentosa (syn. Cheilanthes lanosa)
Athyrium niponicum 'RED BEAUTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.