Juglans regia +odrůdy

Juglans regia +odrůdy
Juglans regia +odrůdy
ořešák královský, vlašský ořech
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-20m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ světle zelená
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ořešák královský je původním stromem našeho kontinentu, jehož přirozený výskyt sahá od jihovýchodní Evropy až k Himalájím. I přes svou velikost v dospělosti patří stále mezi nejvyhledávanější ovocné stromy českých zahrad.

Jedná se o vysoký strom s atraktivním olistěním. Jeho listy jsou velké, sytě zelené, lichozpeřené a raší pozdě. Mají osobitou vůni. Květy jsou jehnědy. Výjimečně může listy či květy popálit pozdní mráz, ale strom znovu obrazí. Plody jsou vlašské ořechy s různě tvrdou skořápkou – podle odrůdy. U základního druhu jsou tvrdé, ale skrývají velice chutné plody dozrávající v říjnu. Objevují se přibližně od osmého roku věku, ale roubováním lze začátek plození výrazně uspíšit. Až na výjimky je samosprašný. Roubované stromy jsou o něco menší.

Popis odrůd:

Apollo je česká odrůda ořešáku, která plodí velké ořechy polopapíráky, jež dobře vyplní téměř celou skořápku – mají vysokou výtěžnost a dobře se luští. Chuť je velmi dobrá, hořkost nízká. Plodnost je brzká, vysoká a spolehlivá. Je částečně samosprašný, ale při opylení jinou odrůdou bude výnos vyšší (např. Jupiterem). Dozrává koncem září a je vhodný do středních a teplých poloh. Roste bujně do středního až vysokého stromu.

Amphyon je samosprašná selekce ořešáku ze severního Holandska. Produkuje vynikající, středně velké plody o délce cca 3,5 cm s tvrdou slupkou, jež lze dobře skladovat po dobu až 4 měsíců. Roste středně rychle a tvoří stromy s kulovitou korunou o výšce kolem 8 metrů. Středně pozdní kvetení zajišťuje lepší ochranu proti zamrzání květů. Dozrává koncem října. Netrpí na choroby.

Broadview je pomaleji rostoucí a kompaktnější odrůda ořešáku z Kanady z provincie Britská Kolumbie nalezený roku 1930 jako semenáč původem ruské odrůdy z Oděsy. Vyznačuje se hustým větvením, pěknou, kulovitou, široce otevřenou korunou a menším vzrůstem do cca 8-10m při šířce kolem 6m. Další výhodou je pozdní kvetení, díky čemuž téměř nikdy květy ani listy nespálí pozdní mrazíky. Je samosprašný a nabízí velmi chutné a kvalitní plody od druhé poloviny září. Skořápka je středně tvrdá až tvrdá, což napomáhá výborné skladovatelnosti.

Bucaneer je rychle a bujně rostoucí odrůda ořešáku dorůstající mezi 8 a 12 metry výšky při asi poloviční šířce – koruna je spíše vzpřímená. Je samosprašný a poskytuje mnoho samčího pylu i pro ostatní odrůdy, zejména Broadview, které kvete ve stejném období a pochází ze stejného šlechtění v Nizozemí ze 60. let minulého století. Plody jsou kulaté a velmi kvalitní, plodit začíná od 3. až 5. roku věku. Produktivní a spolehlivá odrůda.

Franquette je stará francouzská a pozdní odrůda ořešáku, která je přirozeně částečně samosprašná a roubovaná je plně samosprašná. Plodí pozdně, až v říjnu, oválné plody mají tvrdou skořápku a vynikající skladovatelnost. Jsou mírně nasládlé s mizivou hořkostí. Roste bujně do vysokého stromu srovnatelného se základním druhem (15-20m). Kvete pozdně a vyhne se tak opožděným mrazíkům. Odolný běžným chorobám. Je ceněný zejména pro vysoké výnosy.

Chandler je moderní americká odrůda ze sedmdesátých let z Kalifornie s velkými, vynikajícími plody s polotvrdou skořápkou – polopapírák. Plody jsou světle žluté, oválné ale zakulacené při koncích a díky své chuti nejvyhledávanější v jižních státech USA. Kvete pozdě, takže se lépe vyhne jarním mrazíkům, ale není vhodný do vyšších poloh. Dozrává v říjnu. Výška cca 12-15m, šířka 12-15m.

Jupiter je tzv. polopapírák se světlou skořápkou, další z českých odrůd z Valtic se jmény planet. Plody jsou velké, velmi chutné, snadno luštitelné a sklizeň je pravidelná a vysoká. Pěstují se zejména roubované stromky, které plodí již od druhého roku ve druhé polovině září, ale i semenáče přichází do plodnosti velice brzy. Strom roste středně bujně, roubovance pomaleji a hustě. Je cizosprašný a vhodným opylovačem je Mars. Kvete pozdně a je vhodnější pro teplejší polohy. Dorůstá výrazně nižší než základní druh – pouze kolem 6m výšky a o něco větší šířky s mírně přepadavými větvemi.

Lara je francouzská odrůda ořešáku s vynikajícími plody krémové chuti a střední velikosti. Skořápka je pevná, ale lze snadno rozlousknout i v ruce – polopapírák. Slupka jádra je jantarově žlutá a není hořká. Sklízí se od poloviny do konce září. Plodí již od 2.-3.roku věku. Výška 10-12m, šířka 6-9m.

Mars je česká odrůda z roku 1976. Jedná se o vysoký strom s velmi pozdním kvetením, takže je vhodný i do okrajových poloh pěstování ořešáků. Plody dozrávají již koncem září, mají polotvrdou skořápku, tzv. „polopapírák“, jsou větší velikosti a dobře se luští. Mars plodí již jako mladší strom bohatě a spolehlivě. Výška cca 10-15m, šířka 10-12m.

Parisienne je stará francouzská odrůda ořešáku plodící středně velké až velké a velmi chutné plody asi v půlce října. Kvete středně pozdně, čímž se často vyhne mrazům. Plodí bohatě a spolehlivě a je odolný běžným chorobám. Roste středně bujně do menšího stromku než základní druh – cca 8-10 m v dospělosti. Semenáče začínají rodit osmým rokem, ale roubované rostliny významně dříve. Je samosprašný, ale opylení cizím pylem je spolehlivější, zejména za nevhodného počasí během kvetení.

Purpurea je unikátní odrůda s vínově načervenalými listy, zejména při rašení. Roste obzvlášť pomalu a tvoří nepravidelné koruny výšky a šířky kolem 5 metrů. Plodů je méně, ale jsou velmi atraktivní – mají rovněž červenohnědou slupku. Je cizosprašný, takže potřebuje jinou odrůdu v okolí pro opylení, např. Bella Maria, Broadview, Buccaneer apod.

Seifersdorfer je německá odrůda s velkými plody ve tvrdé slupce a dozrávající již koncem září. Jsou světle žlutavé, mají vyšší obsah tuku a chuťově výrazně výjimečné – kořeněné a aromatické. Plodí již od 4. až 5. roku věku. Strom je menší než základní druh a vejde se i do menších zahrad. Je velmi mrazuvzdorný a lze pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách. Výška cca 5-8m, šířka 5-8m.


Ořešák je dlouhověký strom. Základní druh je vysoký strom, ale odrůdy bývají menší. Každopádně tvoří tmavé koruny, pod kterými máloco roste. Jeho listy se nekompostují. Je možné jej řezat na konci zimy. Nemocné nebo jinak poškozené větve odstraňujte až na konci léta. Snáší téměř jakoukoli dobře odvodněnou půdu, ale nejlépe poroste v hluboké, živné zemi na plném slunci. Ve dřevě je plně mrazuvzdorný do cca -30°C, ale některé odrůdy mohou trpět na pozdní mrazíky, které popálí květy.

Poslední revize 18-01-2009; 10-03-2013; 09-02-2017; 03-10-2019; 23-11-2020; 10-03-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Juglans regia +odrùdy Jupiter výška 175-200
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Juglans regia +odrùdy Amphylon výška 20-30
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
Juglans regia +odrùdy Purpurea výška 30-40
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
Juglans regia +odrùdy Chandler vk 120-140
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD AUTEM
Juglans regia +odrùdy Lara vk 120-140
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD AUTEM
Juglans regia +odrùdy Parisiene výška 100-125
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD AUTEM
Juglans regia +odrùdy Buccaneer obvod kmene 6-8
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD AUTEM


Podobné rostliny
Juglans regia 'MARS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.