Betula pendula (syn. Betula alba)

Betula pendula (syn. Betula alba)
Betula pendula (syn. Betula alba)
bříza bílá, bříza bělokorá, bříza bradavičnatá
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Základní (botanický) druh břízy bílé je vysoký strom dosahující v dospělosti výšky přes dvacet metrů. Jeho nejdůležitějším znakem je jasně bílá borka, která se odlupuje v tenkých vrstvách, a nepravidelné zebrování v antracitově šedé až černé barvě. Březové háje vyniknou zejména po opadání listů a v zimě, kdy se obnaží pohled na kmen až k vrcholu.

Listy jsou opadavé, sytě zelené, mírně lesklé, při okrajích jemně pilovité, vejčitého až kosočtverečného tvaru a říká se, že když začne zjara rašit bříza, už mrazy nepřijdou. Na podzim se barví do jantarově oranžové a později výrazné žluté. Květy jsou 4-6 cm dlouhé žlutohnědé jehnědy. Kvetoucí bříza je považována za jeden z nejvýznamnějších alergenů.

Tato bříza se pěstuje jako strom s jedním kmenem a větvemi vyřezanými do koruny nebo jako vícekmen, kde více vynikne jeho čistě bílá kůra. Březové háje naleznete zejména v chladnějších oblastech Evropy a Asie, dříve byly synonymem Ruska a Sibiře (viz pohádka o Mrazíkovi). Roste velmi rychle, díky čemuž se tenké přírůstky na koncích větví ohýbají, proto druhové latinské jméno pendula, ale celý strom je vzpřímený – není smuteční ani převislý.

Snáší jakoukoli půdu, má ráda vlhko, ale jakmile dobře zakoření, výborně přežije i suchá léta. Plně mrazuvzdorná do cca -45°C.

Poslední revize 11-01-2009; 03-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Betula utilis (betula jacquemontii) 'DOORENBOS'
Betula pendula 'LACINIATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.