Betula pendula (syn. Betula alba)

Betula pendula (syn. Betula alba)
Betula pendula (syn. Betula alba)
bříza bílá, bříza bělokorá, bříza bradavičnatá
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Základní (botanický) druh břízy bílé je vysoký strom dosahující v dospělosti výšky přes dvacet metrů. Jeho nejdůležitějším znakem je jasně bílá borka, která se odlupuje v tenkých vrstvách, a nepravidelné zebrování v antracitově šedé až černé barvě. Březové háje vyniknou zejména po opadání listů a v zimě, kdy se obnaží pohled na kmen až k vrcholu.

Listy jsou opadavé, sytě zelené, mírně lesklé, při okrajích jemně pilovité, vejčitého až kosočtverečného tvaru a říká se, že když začne zjara rašit bříza, už mrazy nepřijdou. Na podzim se barví do jantarově oranžové a později výrazné žluté. Květy jsou 4-6 cm dlouhé žlutohnědé jehnědy. Kvetoucí bříza je považována za jeden z nejvýznamnějších alergenů.

Tato bříza se pěstuje jako strom s jedním kmenem a větvemi vyřezanými do koruny nebo jako vícekmen, kde více vynikne jeho čistě bílá kůra. Březové háje naleznete zejména v chladnějších oblastech Evropy a Asie, dříve byly synonymem Ruska a Sibiře (viz pohádka o Mrazíkovi). Roste velmi rychle, díky čemuž se tenké přírůstky na koncích větví ohýbají, proto druhové latinské jméno pendula, ale celý strom je vzpřímený – není smuteční ani převislý.

Snáší jakoukoli půdu, má ráda vlhko, ale jakmile dobře zakoření, výborně přežije i suchá léta. Plně mrazuvzdorná do cca -45°C.

Poslední revize 11-01-2009; 03-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Betula pendula (syn. Betula alba) výška kmene 150-160 cm, obvod kmene 12-14 cm, šířka koruny 40-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Betula pendula (syn. Betula alba) výška kmene 150-160 cm, obvod kmene 12-14 cm, šířka koruny 40-60 cm
De Luxe
ZIMNÍ SKLAD AUTEM


Podobné rostliny
Betula utilis (betula jacquemontii) 'DOORENBOS'
Betula pendula 'LACINIATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.